Амон-Ра

Амон-Ра з символом анх у лівій і скіпетром уас у правій руках

Амо́н-Ра — у давньоєгипетській релігії — cинкретичний культ, що поєднує богів Амона та Ра. В єгиптології вважається радше варіантом культу Амона, який виник внаслідок процесу соляризації, ніж утворенням нового окремого божества, в якому злились образи обох богів.

Культ Амона за ранніх періодів історії та в Давньому Царстві не належав до культів загальнодержавного вшанування. Був висунутий за Першого перехідного періоду та Середнього царства як локальний культ м. Теби і його ному; Амон — бог-покровитель царської влади XI й XII династій.

Культ Амона для надання йому більшого значення об’єднали із провідним загальнодержавним культом бога Сонця та деміурга Ра. Водночас ані культ Амона, ні культ Ра не припинили свого існування. Крім того, якщо імена Амона й Амона-Ра були взаємозамінними в написах та зображеннях, то імена Ра й Амона-Ра — ні; а бог Ра не асоціювався з Амоном-Ра у візуальних та текстових пам’ятках, виступаючи на них як окреме божество.

Уперше серед текстових і візуальних документів існування культу Амона-Ра зафіксовано в окремому приміщенні заупокійного комплексу царя XI династії Монтуготепа ІІ в м. Дейр ель-Бахрі. Вдруге — в каплиці святкування гебседу Сенусерта І (XII дин.) в м. Карнаці.

Амон-Ра був богом-покровителем царської влади, перебрав на себе окремі епітети бога Ра, зокрема «Володар трону обох земель» та «Цар богів». Особливого поширення культ Амона-Ра набув за Нового Царства і пізніше, його зафіксовано в низці храмів у всьому Єгипті, насамперед в Карнацькому та Луксорському храмових комплексах, у заупокійних храмових комплексах царів, у храмах міст Мемфісу, Елефантини, Геліополя, Едфу, Гермополя, Нехебу, Медінет-Абу та ін., де витворено навіть локальні варіанти культу. Зафіксовано також такі іпостасі культу, як «Амон-Ра в східних землях», «Амон-Ра в західних землях», «Амон-Ра на небі й на землі», «Амон-Ра у північних землях», «Амон-Ра у південних землях», що мало підкреслити універсалістський характер культу. Як покровитель влади царя Амон-Ра став богом давньоєгипетської імперії та імперіалізму.

Іконографія Амона-Ра — різноманітна, однак переважає образ антропоморфного божества, зазвичай ітифалічного, або антропоморфного божества із головою сокола чи барана, з атрибутами богів Амона й Ра, зокрема, короною атеф. Часом міг набувати подоби лева, сфінкса, барана, крокодила, ібіса, чи муміфікованої фігури тощо, із відповідними атрибутами.

Під впливом Єгипту, культ Амона-Ра також утвердився в царстві Куш (Стародавній Судан).

Література

  1. Schenkel W. «Amun-Re: Eine Sondierung zu Struktur und Genese altägyptischer synkretistischer Götter» // Studien zur Altägyptischen Kultur. 1974. Bd. 1. S. 275–288.
  2. Assmann J. Re und Amun: Die Krise des polytheistischen Weltbilds im Ägypten der 18.-20. Dynastie. Freiburg; Göttingen : Universitätsverlag – Vandenhoeck Ruprecht, 1983. 309 р.
  3. Török L. The Kingdom of Kush. Handbook of the Napatan-Meroitic Civilization. Leiden; NewYork; Köln : Brill, 1997. P. 263–264, 303–309.
  4. Leitz Ch. Lexikon der Ägyptischen Götter und Götterbezeichnungen : іn 7 Bd. Leiden–Paris : Peeters Publishers, 2002. Bd. 1. S. 320–322.

Автор ВУЕ

О. О. Романова


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Романова О. О. Амон-Ра // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Амон-Ра (дата звернення: 8.05.2024).


Оприлюднено


Оприлюднено:
19.04.2019

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶