Амстердама лінія оборони

Амстердама лінія оборони, один з фортів (Fort Uitermeer)

Амстерда́ма лі́нія оборо́ни (нідерланд. Stelling van Amsterdam) — система оборонних укріплень м. Амстердама (Нідерланди), пам’ятка голландської фортифікаційної архітектури кінця 19 — початку 20 ст.; пам'ятка всесвітньої спадщини ЮНЕСКО (з 1996).

Історична довідка

Після завершення Франко-німецької війни зростання загрози з боку Німецької імперії та використання потужної артилерії зумовлювали необхідність побудови нової системи оборонних укріплень Нідерландів. 18.04.1874 король Віллем ІІІ та уряд країни ухвалили «Закон про фортифікацію», у якому було вирішено звести лінію оборони Амстердама.

Основна ідея інженерів-фортифікаторів полягала у використанні розташованих навколо м. Амстердама польдерів (осушених заболочених ділянок) як природних перепон для військ супротивника. Планувалося звести систему гідротехнічних споруд, яка б дозволила швидко затопити польдери, перетворивши їх на непрохідні болота. У планах було також будівництво артилерійських фортів для додаткового прикриття загонів піхоти, що мали обороняти лінію. Гідротехнічні роботи розпочато 1881, а роботи зі зведення фортів — 1897. Повністю будівництво завершено лише 1920.

Характеристика

Оборонна лінія протяжністю в 135 км розташована за 15–20 км від м. Амстердама. Включає 36 фортів, 2 берегові форти, 2 фортеці, 4 батареї, 2 берегові батареї, систему комунікацій між ними та гідротехнічні споруди.

Система дозволяла затопити прилеглі до оборонної лінії території протягом 48 годин, утворивши болота глибиною від 0,5 до 1,5 метрів, та за потреби швидко відкачати з них воду. Відстань від водних перепон до центру м. Амстердама — 10–15 км, що убезпечувало його від ударів ворожої артилерії.

Перевагою водних перепон було те, що захист значних територій не вимагав численного оборонного війська. Форти, розташовані на відстані не більше як 3,5 км один від одного, прикривали залізничні лінії та основні дороги, що вели до м. Амстердама, а також ті ділянки, які не могли бути затоплені водою.

Амстердамська лінія оборони є унікальним укріпленням, що охоплює гідротехнічні споруди.

Використання і сучасний стан

Оборонна лінія була спроектована відповідно до останніх надбань фортифікаційної теорії кінця 19 ст., однак на момент завершення вже вважалася застарілою, бо не враховувала вироблених під час Першої світової війни практик ведення бою. Усі переваги мілководних перешкод були знівельовані появою танків, військової авіації та потужної далекобійної артилерії. У роки Другої світової війни лінія майже не була використана армією Нідерландів через швидку капітуляцію країни. Німецькі війська влаштовували у фортах казарми, а згодом використали лінію оборони проти визволителів Нідерландів.

Після війни форти слугували переважно як військові склади. Було споруджено кілька бункерів для урядових і військових командних структур. У 1960-х уряд Королівства Нідерланди почав продавати та здавати в оренду окремі споруди оборонної лінії.

Частину будівель зруйновано, деякі використовують для проведення культурних заходів. Навколо м. Амстердама створено зелену зону, де проходять велосипедні та піші маршрути, проводяться екскурсії.

Література

  1. Defence Line of Amsterdam // UNESCO. 1996. URL: https://whc.unesco.org/en/list/759
  2. Baas H., Vesters P. De Stelling van Amsterdam. 2-e druk. Utrecht : Matrijs, 2003. 304 p.
  3. Fabriek J. De Stelling van Amsterdam. Utrecht : Matrijs, 2013. 128 p.
  4. Boer A. de. Kraijenhoff keert terug: verhalen over de Stelling van Amsterdam. Wormer : Stichting Uitgeverij Noord-Holland, 2018. 224 p.
  5. Defence Line of Amsterdam (офіційний сайт). URL: http://www.stelling-amsterdam.nl/english/common/introduction/index.php

Автор ВУЕ

В. В. Соболєв

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Соболєв В. В. Амстердама лінія оборони // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Амстердама лінія оборони (дата звернення: 7.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
16.02.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶