Амур (бог)

Амур викрадає Психею, картина Адольфа Вільяма Бугро, 1895, приватна колекція

Аму́р (лат. Amor — любов), Купідон (лат. Cupido — бажання) — у римській міфології — бог кохання, пристрасті й невідворотності любові.

У міфології

Римський відповідник давньогрецького бога Ероса (Ерота). За різними варіантами міфу, з’явився із золотого чи срібного яйця, або є сином богині краси, пристрасті й плодючості Венери та бога вогню Вулкана. Часом міфи не називають батька Амура.

Зображують грайливим золотокудрим хлопчиком із крильцями або вродливим крилатим юнаком, із золотим луком у руках і сагайдаком зі стрілами за плечима. Інколи — із зав’язаними очима, що символізує непередбачуваність кохання, неусвідомлений вибір об’єкта любовних почуттів. За міфологією Амур — неперевершений стрілець, що неодмінно влучає в серце жертви стрілами, які розпалюють кохання. Не терпить самотності й зневаги до любові. Амуру підвладні всі живі істоти у світі. Зазвичай є супутником, посланцем і виконавцем волі Венери, однак часом вдається до непослуху (неодноразово жертвою його стріл ставала сама богиня).

Найвідомішим серед міфологічних сюжетів є історія кохання Амура і Психеї —переспіваний Апулеєм грецький міф, що дійшов у єдиному збереженому дотепер античному латиномовному романі «Метаморфози, або Золотий осел» (лат. «Metamorphoseon / Asinus aureus»; 2 ст. н. е.). Врода царівни Психеї викликала заздрощі навіть у Венери (у грецькій міфології — Афродіти). Замість того, щоб виконати наказ матері й розпалити в дівчині почуття до найпотворнішого чоловіка, Амур сам закохався в неї.

За пророцтвом оракула, царівна Психея мусила стати дружиною чудовиська. Батько, виконуючи волю богів, відвів доньку в призначене місце і залишив її на самоті. Дивним чином її було перенесено до палацу, який заселяли невидимі істоти; чоловік відвідував її лише вночі, але застеріг, щоб дружина не пробувала розкрити його таємницю. Напучена сестрами, Психея запалила вночі світильник і впізнала Амура, вкололася об його стрілу й закохалася. Милуючись чоловіком, необережно пролила розпечену оливу з лампи на його плече. Амур прокинувся і розгніваний віроломством, покинув дружину. Та вирушила на пошуки коханого. Венера, бажаючи помсти, придумувала для Психеї все нові нездійсненні завдання. Найскладнішим стало четверте: зійти в підземне царство і принести від його володарки Прозерпіни чарівну баночку з красою. Отримавши її, Психея з цікавості зазирнула всередину та заснула навіки. Амур, рани якого загоїлися, а гнів на дружину минув, пробудив її поцілунком.

На його прохання Юпітер подарував Психеї безсмертя та примирив Венеру з невісткою. Згодом у подружжя народилася донька, названа Насолодою.

У мистецтві

Путті в інтер'єрі Ораторії-дель-Розаріо-ді-Санта-Чіта, м. Палермо, Італія

Історія кохання Амура та Психеї стала джерелом численних творів мистецтва. Зокрема, її сюжет покладено в основу байки Ж. де Лафонтена «Амур і Безумство» («L’Amour et la Folie», 1693), віршованої повісті І. Богдановича «Душенька» («Душенька», 1783), а також розвідок із психології (праці Е. Нойманна «Амур і Психея», 1952; Р. Джонсона «Вона», 1976).

З образом Амура пов’язана символіка куртуазної культури. Упродовж багатьох століть його втілювали художники і скульптори (серед них Лісіпп, Рафаель Санті, П. Рубенс, Н. Пуссен, Ф. Буше, П. Прюдон, Корреджо, Тиціан та ін.), які здебільшого наслідували ідеальний тип, створений давньогрецьким скульптором Праксителем. Образ Амура у вигляді маленького пустунчика — путто (у мн. путті) — став одним із найпопулярніших елементів декору у мистецтві Ренесансу, бароко і рококо.

Додатково

  • На честь Амура названий внутрішній супутник планети Уран — Купідон, відкритий 2003, а також різновид гірського кришталю й аметисту, відомий як «стріли Амура».
  • Терміни «амур», «амурний» переносно вживаються на позначення кохання, любовних взаємин, напр., «амурні пригоди», «амурні справи», «амурні зв’язки».

Література

  1. Апулей Мадаврський. Амор і Псіхе. Міфологічне оповідання // Франко І. Зібрання творів : у 50 т. Київ, 1980. Т. 25. С. 183–217.
  2. Апулей Мадаврський. Метаморфози, або Золотий осел / Пер. з лат. Київ : Дніпро, 1982. 239 с.
  3. Morford M., Lenardon R., Sham M. Classical Mythology. 11th ed. New York : Оxford University Press, 2018. 792 рр.

Автор ВУЕ

О. В. Наумовська


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Наумовська О. В. Амур (бог) // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Амур (бог) (дата звернення: 7.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Опубліковано
Оприлюднено:
07.07.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶