Венера (богиня)

Венера Мілоська, мармур, бл. 150 до н. е.
Венера і Марс. Фреска, м. Помпеї, 1 ст. н. е.

Вене́ра (лат. Venus) — у давньоримській міфології — богиня краси, кохання, весни і садів, жадання, плодючості й відродження, а також домашнього вогнища і материнства; покровителька римлян. Відповідник грецької Афродіти. Культурний еталон жіночої вроди і привабливості, тілесної краси.

Історична довідка

Ймовірно, спершу була персоніфікацією поняття «милості богів» (лат. venia). Згодом її образ сформувався через ототожнення з грецькою богинею вроди і кохання Афродітою (перебирає її епітети і практики поклоніння).

Вшанування Венери набуло популярності разом із поширенням міфів про героя Енея, сина Афродіти. Згідно з римським переказом, Еней урятувався з обложеної й спаленої Трої та втік до Італії, де його нащадки заснували м. Рим та інші міста. Відтак Венера у давньоримській культурі постала як праматір і покровителька римлян.

Вважалася дочкою Юпітера (аналогічно до Афродіти — дочки Зевса), дружиною Вулкана (відповідник Гефеста), матір’ю Купідона (Амура). У міфології відома романтичними інтригами з богами і смертними. Втім, на відміну від Афродіти, Венера постала охоронницею благочестя, моралі, жіночої й подружньої цнотливості.

Культ Венери зародився в регіоні Лаціо (Італія), у стародавніх містах Лавініумі й Ардеа. Близько 293 до н. е. зведено найдавніший із відомих храмів на честь богині.

Після Другої Пунічної війни (див. Пунічні війни) в Римі поширився культ Венери Ерицини, популярний серед населення Сицилії (від назви храму богині на г. Ериче). У 215 до н. е. на честь Венери Ерицини збудовано храм на Капітолії.

Культ

Особливої популярності культ Венери набув у 1 ст. до н. е., коли її вшановували римські консули та імператори. Так, Луцій Корнелій Сулла вважав, що Венера дарує йому щастя (звідси її латинський епітет Felix); Гней Помпей Великий присвятив храм Венері Переможниці (звідси — Vitrix); Гай Юлій Цезар вклонявся їй як прародительці роду Юліїв (звідси — Genetrix), в 46 до н. е. за його наказом споруджено храм Венери Прародительки на форумі Цезаря в Римі (до нашого часу збереглися лише три колони і подіум). За імператора Адріана у 121–137 на Римському форумі зведено храм богинь Венери й Роми — найбільша релігійна споруда Стародавнього Риму.

Інші епітети Венери: «вертикордіа» (тобто «та, що навертає серця» жінок і дівчат від пристрасті й хіті до цнотливості), «очисниця» (покровителька всякого відновлення, наділена здатністю очищати землю від осквернення, зокрема від пролитої крові), «дарувальниця», «милостива» (запалювала почуття, наділяла красою, сприяла відновленню й розквіту сил), «сполучниця» (з’єднувала закоханих) тощо. Зустрічається і епітет «голомоза» (у пам’ять переказу про самовідданих римлянок, які під час війни з галлами віддали своє волосся на виготовлення канатів). Запозичення грецького міфу про народження богині Афродіти з морської піни на березі острова Кіпр зумовило ім'я Венера-Кіприда.

Часто зображується у супроводі сина Купідона (Амура), її посланця у світах богів і людей, бога війни Марса, а також трьох грацій — богинь вроди, радості і жіночої звабливості.

Символами богині були лебідь, голуб (символізували міцне кохання і подружню вірність), заєць (плодючість), серед рослин — мирт (вживався в ритуалах очищення), троянда, яблуко, гранат.

Із поширенням східних культів Венеру ототожнили з іншими богинями — Ісідою, Астартою, Іштар. Набув відомості культ Венери і Адоніса.

У мистецтві

Народження Венери. Худ. Сандро Ботічеллі, бл. 1485

Численні зображення Венери знайдені археологами серед пам’яток античного світу, на фресках, мозаїках, у домашніх святилищах.

Відомими пам’ятками античного мистецтва є статуї Венери Таврійської, Венери Капітолійської (обидві — 3–2 ст. до н. е.), Венери Мілоської (2 ст. до н. е.), Венери Медічі (Медіцейської, копія, 1 ст. до н. е.).

Образ Венери як взірця жіночої вроди і символу кохання поширений у класичному й неокласичному мистецтві, особливо в скульптурі та живописі, став поетичною метафорою. Серед найвідоміших творів: «Народження Венери» С. Боттічеллі (1482–1486), А. Кабанеля (1863), А. Бугро (1879); «Венера Урбінська» (1530-ті) й «Венера перед дзеркалом» (1555), обидві — Тиціана; «Спляча Венера» Джорджоне (1508–1510), «Марс і Венера» П. Веронезе (1580-ті), «Венера з люстерком» Д. Веласкеса (1647–1651), «Тріумф Венери» Ф. Буше (1740), «Венера Вертикордія» Д. Россетті (1864) та ін.

Додатково

  • Ім’ям Венери названо другу планету Сонячної системи — найяскравіше після Сонця і Місяця небесне тіло, видиме із Землі, епітет «Ранкова Зоря».
  • У романських мовах «днем Венери» найменовано п’ятницю: лат. dies Veneris, італ. venerdì, фр. vendredi, ісп. viernes, рум. vineri, кат. divendres тощо.

Література

  1. Beard M., North J., Price S. Religions of Rome : in 2 vol. Cambridge : Cambridge University Press, 1998. Vol. 1: A History. 454 р.
  2. Cameron A. Greek Mythography in the Roman World. New York : Oxford University Press, 2004. 346 р.
  3. Warrior V. M. Roman Religion. Repr. ed. Cambridge : Cambridge University Press, 2016. 184 р.
  4. Історія європейської цивілізації. Рим / За ред. У. Еко; пер. з іт. Харків : Фоліо, 2017. 1030 с.
  5. The Book of Greek & Roman Folktales, Legends, & Myths / Ed. by W. Hansen. Princeton : Princeton University Press, 2017. 584 p.
  6. Morford M., Lenardon R., Sham M. Classical Mythology. New York : Oxford University Press, 2018. 792 р.

Автор ВУЕ

А. В. Арістова


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Арістова А. В. Венера (богиня) // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Венера (богиня) (дата звернення: 8.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
11.03.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶