Астарта

Аста́рта (Аштарта; фінік., івр. עשתורת‎, грец. Ἀστάρτη) — у міфології й релігії семітських народів — богиня родючості, плідності, материнства, кохання; головне жіноче божество фінікійців; уособлення планети Венера.

Під різними іменами (Ашерах, Ашерат, Аштарт, Аттар, Ашторет, Атаргатіс та ін.) була об’єктом поклоніння у народів Близького Сходу від бронзової доби до еллінізму. Разом із фінікійською колонізацією культ Астарти поширився на все Середземномор’я. Головними центрами вшанування богині були міста Сідон, Тир, Бібл (Біблос), пізніше — Ейлат, Карфаген, Мемфіс.

Образ і традиції вклоніння Астарті виводять від аккадо-вавилонського культу богині Іштар, яка, своєю чергою, кореспондує з шумерською Інанною. Як божественна мати, що дає життя, Астарта у різних народів уособлює родючість, ерос, благополуччя; сполучає в собі різні іпостасі — цариці, діви, матері, коханки. Є астральним божеством, пов’язаним з Місяцем і Венерою.

У ассирійців, фінікійців, філістимлян Астарта вшановувалась як богиня війни, дружина та безжальна супутниця Ваала. Витоки подвійної ролі божества пов’язують з двоїстими функціями планети Венера у древній космології: ранкову зірку вважали зіркою війни, вечірню — зіркою кохання.

У Фінікії вважалася також Матір’ю царів і покровителькою моря. Вшановувалася під ім’ям «Богині неба», «Цариці небесної» (запозичене, ймовірно, ранньохристиянською традицією). Статуї або символи Астарти слугували оберегами на суднах мореплавців.

У релігійних текстах Угариту (тепер Сирія) відома під іменами Ашера, Асірат як одна з головних богинь. Є прообразом ханаанської богині Ашторет, згадуваної у Старому Завіті (напр., 3 Царств 11: 4–5). Імовірно (за суголосними назвами), у давньосемітських містах Астарофе, Аштероф-Карнаїм діяли святилища Астарти. Її ім’я у формі множини на івриті («аштарот») стало загальним терміном на позначення богинь, багатобожжя, ідоловклоніння в юдаїзмі.

У Стародавньому Єгипті пізніше асимільована з богинями Ісідою та Хатор. Риси Астарти увібрала богиня родючості й благополуччя Атаргатіс, вшанована в арамейському пантеоні. Поширення фінікійського впливу на о. Кіпр вплинуло на формування культу Афродіти. В елліністичний період ототожнювалася з грецькою Артемідою, римською Юноною. Перекази про мандри богині верхи на леві чи бику розрослися у цикл міфів; переплетені з античними міфами про Іо, Європу, Дідону тощо, відтворили у символічній формі історію поширення фінікійського впливу.

Шанування богині включало рясні жертвоприношення та практики самокатування. Із вклонінням Астарті як богині сексульного жадання і кохання пов’язана культова проституція.

Зображували у вигляді оголеної жінки з прикрасами, нерідко — з рогами на голові (символ півмісяця або священної корови). Символами Астарти були півмісяць, лев, кінь, сфінкс, голуб, зірка в колі (що вказує на планету Венера), коров’ячі роги.

Література

  1. The Cambridge Ancient History : in 14 vol. 3rd ed. Cambridge : Cambridge University Press, 1973. Vol. 2. 885 p.
  2. Шифман И. Ш. Угаритское общество (XIV–XIII вв. до н. э.). Москва : Наука, 1982. 392 с.
  3. Оппенхейм А. Л. Древняя Месопотамия. Портрет погибшей цивилизации / Пер. с англ. 2-е изд., испр. и доп. Москва : Наука, 1990. 320 с.
  4. Schwartz H. Tree of Souls: The Mythology of Judaism. Oxford : Oxford University Press, 2007. 704 р.
  5. Москати С. Древние семитские цивилизации / Пер. с англ. Москва : Центрполиграф, 2012. 254 с.
  6. Кривачек П. Вавилон. Месопотамия и рождение цивилизации. MV–DCC до н. э. Москва : Центрполиграф, 2015. 440 с.
  7. Історія європейської цивілізації. Близький Схід / За ред У. Еко; пер. з іт. Харків : Фоліо, 2016. 1310 с.

Автор ВУЕ

А. В. Арістова


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Арістова А. В. Астарта // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Астарта (дата звернення: 6.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
12.08.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶