Амінотрансферази

Амінотрансфера́зи (від аміни і лат. transferre  — переносити, перевозити), трансамінази — ферменти (ензими) з класу трансфераз, що каталізують (див. Каталіз) реакцію перенесення α-аміногрупи від амінокислоти на атом α-Карбону α-кетокислоти  — акцептора аміногрупи (здебільшого — α-кетоглутарату).

Внаслідок такої реакції трансамінування утворюється α-кетоаналог початкової амінокислоти та нова амінокислота (у разі використання як акцептора α-кетоглутарату  — L-глутамат). Амінотрансферази є складними білками-ферментами, простетичною групою в яких є коферменти форми піридоксину  — піриноксальфосфат (ПАЛФ) та піриноксамінофосфат (ПАМФ), що утворюється з ПАЛФ у процесі перенесення аміногрупи. Утворення коферменту з піридоксину, що надходить до організму з харчовими продуктами, відбувається фосфорилюванням піридоксолу до піридоксолфосфату (ПОЛФ) під дією АТФ-залежної кінази з подальшим окисненням ПОЛФ до ПАЛФ специфічної флавопротеїном. У складі ферменту амінотрансферази кофермент (ПАЛФ) сполучається з поліпептидним ланцюгом за рахунок утворення альдімінового зв’язку (основи Г. Шиффа з ε-аміногрупою залишку лізину (Lуs-258).

В організмі людини найбільше значення мають такі амінотрансферази:

  • аланінамінотрансфераза (L-аланін — 2-оксоглутаратамінотрансфераза, АлАТ або назва, яку використовують рідше — глутамат-піруваттрансаміназа, ГПТ) — фермент, що каталізує перенесення аміногрупи від аланіну на α-кетоглутарат з утворенням пірувату та глутамінової (глютамінової) кислоти;
  • аспартатамінотрансфераза (L-аспартат — АсАТ або глутамат-оксолоацетаттрансфераза, ГОТ) — каталізує оборотну реакцію перенесення аміногрупи від кислоти аспарагінової на α-кетоглутарат з утворенням оксалоацетату та глутамінової кислоти.

Реакції трансамінування, що каталізують амінотрансферази, активно відбуваються в багатьох органах, найактивніше — у печінці, скелетні скелетні м’язах, міокарді, мозку головному, нирках. Визначення активності аланінтрансферази та аспартатамінотрансферази широко застосовують у медичній практиці для діагностики пошкоджень нутрощів. Унаслідок виходу цих ферментних білків крізь ушкоджені клітинні мембрани в кров у разі інфаркту міокарда спостерігають значне підвищення активності в сироватці крові аспарагінової трасмінази, під час вірусних та токсичних пошкоджень печінки — аланінової трансмінази.

Література

  1. Уайт А., Хендлер Ф., Смит Э. и др. Основы биохимии : в 3 т. / Пер. с англ. В. Скулачева, Э. Будовского, Л. Гинодмана. Москва, 1981. Т. 2.
  2. Губський Ю. Біологічна хімія. Київ; Тернопіль, 2000.
  3. Гонський Я., Максимчук Т. Біохімія людини. 3-тє вид., випр. і допов. Тернопіль, 2017.

Автор ВУЕ

Редакція_ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Амінотрансферази // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Амінотрансферази (дата звернення: 7.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
21.07.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶