Андезин

Andesine-742562.jpg

Андези́н (від Анди) — мінерал класу силікатів, різновид плагіоклазу.

Андезин

Клас мінералу Силікати
Колір білий, світло-сірий, червоний, зелений
Сингонія триклинна
Твердість 6
Прозорість прозорий, непрозорий
Густина 2.66–2.68


Історична довідка

Уперше виявлено 1841 О. В. Г. фон Абіхом (1806–1886, Німеччина) у руднику Арматі на території департаменту Чоко в Колумбії. Пізніше ― на території Європи й Азії.

Характеристика

Хімічний склад

В ізоморфному ряду плагіоклазів альбіт — анортит розташований посередині. Хімічна формула — (Na,Ca)Al(Si,Al)3O8, при цьому вміст анортиту від 30 % до 50 % (Аn30–50).

Фізичні властивості

Сингонія — триклинна. Твердість за Мооса шкалою твердості мінералів — близько 6, крихкий. Густина — 2,66–2,68 г/см3. Андезину властиві товстоплитчасті або стовпчасті кристали. Часто утворює зерна неправильної форми, вкраплені в породу. Спайність — досконала. Кристали прозорі й непрозорі, останні — білого або світло-сірого кольору, іноді з блакитними, зеленкуватими, рожевими відтінками. Відрізнити андезин від інших плагіоклазів та визначити точний хімічний склад можливо лише методами поляризаційної мікроскопії, рентгенології. Найточніші результати забезпечує ІЧ-спектроскопія.

Різновиди

На Мадагаскарі, у Канаді й США відомі родовища молочно-білого андезину з білою опалесценцією (так званий мадагаскарський місячний камінь). У горах Тибету видобувають андезин червонуватих відтінків, в Індії ― зеленуватих.

Походження. Розташування родовищ

Андезин — типовий породотвірний мінерал в інтрузивних (див. Інтрузія) та ефузивних (див. Ефузія) породах середнього складу (андезит, діорит, сієніт, габродіорит, анортозит), а також у породах гірських метаморфічних. Поширений у породах кристалічних щитів, а також у вивержених породах вулканічних областей світу.

Андезин в Україні

Мінерал міститься в породах Українського щита, трапляється на Волині, Побужжі, у Кривому Розі, Приазов’ї.

Значення

Відіграє важливу роль у вивченні складу й генезису магматичних порід. Цінним уважають прозорий червоний та червоно-помаранчевий андезин, однак трапляється він рідко. Прозорі кристали андезину придатні для огранювання. З них виготовляють гарні й недорогі самоцвіти, маса яких може становити десятки каратів. Низькосортні андезини використовують у промисловості як сировину для виробництва особливих сортів скла, благородної кераміки, стійких прозорих покриттів тощо.

Література

  1. Feldspar Mineralogy : in 2 vol. Berlin; Boston : De Gruyter, 1983. Vol. 2. 362 p.
  2. Deer W., Howie R., Zussman J. Rock-forming Minerals : in 5 vol. London : Geological Society, 2001. 992 p.
  3. Павлов Г. Г. Петрографія. Київ : Видавничо-поліграфічний центр «Київський університет», 2014. 527 с.
  4. Мінералого-петрографічний словник : в 2 т. / Уклад.: В. С. Білецький, В. Г. Суярко, Л. В. Іщенко. Харків : Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут» ; Київ : ФОП Халіков Р. Х., 2018. Т. 1. 444 с.

Автор ВУЕ

Г. О. Кульчицька


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Кульчицька Г. О. Андезин // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Андезин (дата звернення: 7.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
27.01.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶