Анортозит

Анортозит з Місяця, знайдений експедицією Аполлон-15

Анортози́т (фр. anorthosite, від anorthose — плагіоклаз) ― порода гірська магматична групи габро.

Історична довідка

Перший науковий опис родовища анортозиту здійснив в 1863 хімік та мінералог Т. С. Хантом (1826–1892; США) в «Американському журналі науки та мистецтва». В Україні розробку різновиду анортозиту — лабрадориту — почали в 1835 на Волині в кар’єрах Кам’яного Броду та Слобідки. Головинське родовище лабрадориту почали розробляти значно пізніше, у 1900.

Характеристика

Хімічний склад

Порода утворена на понад 90 % плагіоклазом (здебільшого основного складу). Другорядні та акцесорні мінерали анортозитів ― ортопіроксен, рідше олівін, клінопіроксен, біотит, ільменіт, магнетит, сульфіди, кварц та його субграфічні зростання з калішпатом (гранофір), апатит, циркон.

Назва походить від анортиту ― кальцієвого плагіоклазу СaAl2Si2O8. Але в природних породах, названих анортозитами, плагіоклаз найчастіше має так званий середній склад, у якому вміст анортитового складника становить 40–60 %, рідше 70–80 %. Лише на Місяці анортозити складені власне анортитом.

Фізичні властивості

Анортозити загалом мають крупнозернисту (0,5–3,0 см) до пегматоїдної структури, розмір кристалів плагіоклазу в них може досягати 10 см і більше. Індивідуальні кристали плагіоклазу можуть бути чорними, білими, синіми або сірими. Вони часто мають характерну іризацію ― їхня поверхня змінює колір залежно від кута спостереження або кута освітлення. Частіше спостерігають синє забарвлення, рідше зелене, інколи жовто-оранжеве. Густина анортозиту становить 2710–3050 кг/м3, пористість — 0,2–0,5 %, водопоглинання — 0,1–0,3 %, опір стисканню — 100–250 МПа.

Різновиди

У сучасній літературі всі суттєво плагіоклазові породи заведено називати анортозитами з можливими додатковими визначеннями ― лабрадоровий, андезиновий, бітовнітовий тощо.

Походження. Розташування родовищ

На Землі типові чисто анортозитові масиви виявлено тільки в межах древніх кратонів (Україна, Канада, Фінляндія), вони мають вік понад 1 млрд років. Походження анортозитів залишається не розв’язаною до кінця проблемою петрохімії. Одна з гіпотез — утворення цих порід у результаті спливання кристалів плагіоклазу в базальтовій магмі. Нез’ясовано й причини припинення анортозитового магматизму.

Хоча анортозити вважають магматичними породами, у природі не виявлено цілковитих аналогів вулканітів такого хімічного складу. Дещо подібними до них є деякі високоглиноземисті базальти. Найімовірнішою можна вважати кумулятивну природу анортозитів (кумуляція вкраплеників плагіоклазу з базальтоїдної магми).

Найбільші масиви анортозитів (площею близько чи понад 1000 км2) просторово і, як вважає більшість дослідників, генетично пов’язані з крупними так званими анортозит-рапаківігранітними (див. Рапаківі) плутонами ― окремими самостійними глибинними магматичними тілами. Анортозити трапляються також як шари різної потужності в диференційованих (розшарованих, стратифікованих) суттєво габроїдних та габро-перидотитових масивах, наприклад, у Бушвельді (Південно-Африканська Республіка), Стіллуотері (штат Монтана, США), Скеаргаарді (Гренландія), Мончегірському (Кольській півострів). Такі анортозити інколи називають автономними.

Анортозит в Україні

В Україні родовища анортозитів пов’язані з Коростенським і Корсунь-Новомиргородським плутонами. Є низка кар’єрів у Житомирській, Черкаській областях, з яких видобувають анортозити, здатні іризувати ― лабрадорити.

Значення

З анортозитовими магматичнми комплексами по’вязані родовища титану, хрому, платиноїдів. Щільні та нетріщинуваті різновиди анортозитів, здатні до іризації, використовують для виготовлення облицювальних плиток (станцій метрополітену, будинків тощо), а також різноманітних пам’ятників. Анортозит виявлено в зразках місячних порід, він має важливе значення в дослідженнях Марса, Венери та метеоритів.

Література

  1. Sterry Hunt T. On Norite or Labradorite Rock // American Journal of Science and Arts. 1869. Vol. 48. P. 1–7. URL: https://babel.hathitrust.org/cgi/pt?id=aeu.ark:/13960/t9m339214;view=1up;seq=5
  2. Анортозит-рапакиви гранитная формация: Восточно-Европейская платформа / Под ред. Ф. П. Митрофанова. Ленинград : Наука, 1978. 296 с.
  3. Личак И. Л. Петрология Коростенского плутона. Киев : Наукова думка, 1983. 248 с.
  4. Лебединский В. И. В удивительном мире камня. 3-е изд., перераб. и доп. Москва : Недра, 1985. 224 с.
  5. Павлов Г. Г. Петрографія. Київ : Видавництво Київського університету, 2014. 527 с.

Автор ВУЕ

С. Г. Кривдік


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Кривдік С. Г. Анортозит // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Анортозит (дата звернення: 13.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
26.03.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶