Андхра-Прадеш

2FОфіційна емблема.png

А́ндхра-Праде́ш (англ. Andhra Pradesh, тел. ఆంధ్ర ప్రదేశ్) — штат на сході Індії.

Андхра-Прадеш (ఆంధ్ర ప్రదేశ్)

Тип штата
Адміністративний центр Амараваті
Країна Індія
Регіон країни Індостан
Площа (кв. км) 162900
Чисельність населення (тис.осіб) 49634
Густота населення (осіб на кв.км) 304.6
Адміністративні кордони Одіша, Тамілнад, Телангана, Карнатака


Космодром на о. Шрихарикота
Храм Радхи-Говінди в м. Тірупаті
Статуя Будди на березі оз. Хуссейн Сагар біля м. Гайдарабада

Географічне положення

Розташований у східній частині півострова Індостан. Межує на півночі зі штатом Одіша, на півдні — зі штатом Тамілнад, на заході — зі штатами Телангана й Карнатака.

Територія — 162,9 тис. км2.

Адміністративно-територіальний устрій

Штат поділяється на 13 округів, 664 підокругів (мандалів).

На 2020 столицею штату формально залишається м. Гайдарабад, що знаходиться на території утвореного 2014 штату Телангана. Новою столицею Андхра-Прадеш обрано м. Амараваті.

Історична довідка

Уперше плем’я андхра згадується у 8 ст. до н. е. Приблизно в 5 ст. до н. е. на території сучасного штату виникло буддійське князівство Пратіпалапура. У 5–6 ст. н. е. була поширена мова телугу, якій правителі династії Вішнукундіна надали статус державної. 1724–1948 на теренах Андхра-Прадеш існувало мусульманське князівство Гайдарабад, що мало статус «тубільного» у Британської Індії. Після проголошення незалежності Індії в 1947 правитель Гайдарабаду намагався зберегти його суверенітет. Однак 1948 князівство увійшло до складу Індії. З огляду на мовні й культурні розбіжності в області (у м. Гайдарабаді був поширений діалект урду, у регіоні Андхра — телугу) за рішенням уряду 1956 був створений штат Андхра-Прадеш. 1969 відбулися масові протести, учасники яких вимагали надати особливий статус мусульманській частині штату. Для нормалізації ситуації уряд Індії запровадив в Андхра-Прадеш пряме президентське правління. Ліберальна економічна реформа 1991 призвела до економічної диспропорції всередині Андхра-Прадеш. 2000 в Індії були утворені нові адміністративно-територіальні одиниці за мовно-національною ознакою. Мусульманська спільнота Андхра-Прадеш знову вимагала поділити штат та утворити новий зі столицею в м. Гайдарабаді. 2014 із десяти переважно мусульманських округів сформовано окремий штат Телангана. Згідно з рішенням уряду, м. Гайдарабад до 2024 залишається столицею двох штатів водночас.

Природа

У топографічному відношенні територію штату (із заходу на схід) поділяють на східну периферію плато Декан, гірський ланцюг Налламала (частина Східних Гатів), нагір’я району Раяласіма та прибережну низовину. Плато й гори є фрагментами стародавніх пенепленів різного гіпометричного рівня, розчленованих інтенсивною ерозією на окремі кряжі та масиви. У долинах річок на поверхню виходять докембрійські породи — граніти, гнейси, кварцити, чарнокіти. Потужність осадового чохла зростає в напрямку узбережжя. В Андхра-Прадеш розташовані найбільші в Індії родовища бариту й вапняків, а також поклади вугілля кам’яного, марганцевих руд, графіту, азбесту, вогнетривких глин, слюди. На шельфі біля узбережжя Андхра-Прадеш, у басейні річок Крішна — Годаварі, відкрито поклади нафти й газу.

Види ґрунтів різні: від менш родючих прибережних піщаних до високопродуктивних алювіальних ґрунтів у дельтах річок. На підвищеннях переважають червоні та латеритні ґрунти, представлені також чорноземовидні ґрунти — регури.

Основні річки: Годаварі, Крішна, Пенна й Тунгабгадра. Від середини 20 ст. споруджуються іригаційні системи для зрошення посушливих земель на плато Декан. Велике водосховище Шрісайлам на р. Крішні живить зрошувальні канали та менші наливні водосховища. Між дельтами річок Годаварі та Крішна розташоване найбільше прісноводне озеро в Індії — Коллеру (901 км2).

Клімат на узбережжі тропічний вологий, у внутрішніх районах — тропічний мусонний. Середня температура січня — +22 °С, липня — від +30 до +32 °С. Опадів — до 1 300 мм. На заході й південному заході клімат посушливий (450–550 мм/рік). Виражені три пори року: літо (березень — червень), сезон мусонів із найбільшою кількістю дощів (липень — вересень), зима (жовтень — лютий).

Лісистість території становить 22,7 %. Поширені південні вологі, сухі тикові, саванні та сухі вічнозелені ліси. У горах Налламала в Східних Гатах — густі тропічні ліси. У пониззях річок — мангрові ліси. У лісах збереглися пантери, гієни, плямисті олені (аксиси індійські), у манграх — коти-рибалки Prionailurus viverrinus.

Населення

Загальна кількість населення (2014, оцінка) — 49 млн 634 тис. осіб, густота — 304,6 особи/км2.

Мовно-етнічна структура: телугу (83,9 %), гайдарабадські (урдумовні) мусульмани (8,6 %), таміли (3,0 %), каннада (2,6 %), мараті (0,7 %), орія (0,3 %), інші (0,9 %).

За релігійними групами (2016, оцінка): індуїсти (бл. 90 %), мусульмани (7 %), християни (бл. 1 %), інші (2 %).

Співвідношення статей — 996 жінок на 1000 чоловіків.

Народжуваність — 16,4 ‰, смертність — 6,8 ‰ (у сільських районах — 7,7 ‰), природний приріст населення — 9,6 ‰ (нижчий за середній по Індії).

Рівень урбанізації — 29,6 %. Найбільші міста (2011, перепис): Гайдарабад (6 млн 810 тис. осіб), Вішакхапатнам (2 млн 150 тис. осіб), Віджаявада (1 млн 530 тис. осіб).

Внутрішня міграція здійснюється за напрямом село — місто, переважно з посушливих районів до вологіших, а також до портових міст.

Господарство

Промисловість

Економіка штату швидко зростає. ВВП на душу населення — близько 1 900 доларів США (2016–2017).

Промисловий сектор диференційований. Діють теплові та гідроелектростанції, електроенергія, що виробляється на них, використовується й за межами штату. Андхра-Прадеш є піонером індійської альтернативної енергетики — тут функціонують перші в країні сонячні та вітрові електростанції. Загальна потужність всіх електростанцій штату — понад 21 тис. МВт (2018).

Центром військово-промислового комплексу й енергетичного машинобудування, «фармацевтичною столицею» Індії є м. Гайдарабад. У м. Вішакхапатнамі розташовані сталеплавильний та цинковий комбінати, сучасний нафтопереробний комбінат, а також судноверфі, харчові підприємства. В інших містах штату — підприємства хімічної (м. Какінада), цементної (м. Віджаявада), шкіряно-взуттєвої (м. Неллуру), текстильної (міста Раджамандрі, Какінада), харчової (міста Віджаявада, Какінада, Гунтур, Мачиліпатнам).

Найбільший ІТ-кластер — у м. Гайдарабаді. На узбережжі створені нафтохімічний науково-виробничий кластер і кластер «Медична зона Андхра-Прадеш».

Сільське господарство

Традиційна галузь економіки — сільське господарство. Вирощують зернові, зернобобові, олійні культури, цукрову тростину, бавовну, а також специфічні культури, на вирощуванні яких спеціалізується штат, — нут, сочевицю, кунжут, перець чилі, цимбопогон, лікарські рослини (рицину для вир-ва касторової олії, амлу й алое). На схилах гір розміщуються плантації манго й олійних пальм, на узбережжі — кокосових пальм. Розвинене також тваринництво, зокрема молочне скотарство (поголів’я великої рогатої худоби — близько 4,7 млн голів), вівчарство, птахівництво. Основним видом діяльності у прибережних районах є рибальство та аквакультура — вирощування риби, ракоподібних, молюсків. Андхра-Прадеш вважається найбільшим постачальником креветок (70 % вилову в Індії).

Сфера обслуговування

Значна частина населення займається дрібною роздрібною торгівлею та посередництвом, ремонтом машин і механізмів, ткацтвом тощо.

Туристична інфраструктура розвинена недостатньо. Загальна кількість туристів — 7,1 млн (2016). Найбільше штат відвідують паломники.

Транспорт

Загальна протяжність автошляхів — 47 тис. км, з них 15,6 тис. км — із твердим покриттям.

Найбільший залізничний вузол — Віджаявада. Найбільший морський порт, центр суднобудування й судноремонту — Вішакхапатнам, де також розташована найбільша база ВМС Індії на східному узбережжі півострова Індостану. Інший важливий порт — Какінада.

Найбільші аеропорти — Гайдарабад, Вішакхапатнам, Віджаявада.

Наука та освіта

Невисокий рівень грамотності населення, особливо в сільських районах штату, різко контрастує із сучасними науково-дослідними установами й інноваційними компаніями, які сконцентровані в містах. В Андхра-Прадеш працюють Військово-морська науково-технічна лабораторія та Національний інститут океанографії (м. Вішакхапатнам), Школа планування й архітектури (м. Віджаявада), Національна лабораторія досліджень атмосфери (м. Панапаккам) тощо. На о. Шрихарикота розташовані однойменний космодром і Космічний центр імені С. Дхавана.

Навчання здійснюється мовами телугу, урду, гінді, а також англійською. Діє понад 20 закладів вищої освіти, серед яких Всеіндійський інститут медичних наук, Інститут управління, Університет технологій знань імені Р. Ганді (спеціально створений для сільської молоді) тощо. Найстаріший у штаті — Університет Андхра (засновано 1926).

Культура і мистецтво

Штат є однією з головних скарбниць дравідійської культури. Тут розташована значна кількість культових будівель різних релігій та епох, серед яких Храм Тірумали Венкатешварі — індуїстський храм (збудовано бл. 300 н. е.); Храм Симхачалам; Храм Крішни в передмісті Анантапура; Храм Радхи-Говінди в м. Тірупаті; статуя Будди на березі оз. Хуссейн Сагар біля м. Гайдарабада.

Центром кіноіндустрії є м. Гайдарабад (відоме також як Толлівуд), де знімають фільми мовою телугу. Тут розташована кіностудія Рамоджі, один із найбільших комплексів у світі (бл. 810 га).

У штаті популярний кучипуді — вид класичного індійського танцю.

Андхра-Прадеш відомий ремісниками, які виготовляють керамічні вироби, розписані в національному стилі, шовкові сарі, прикраси.

Спорт

Найпопулярніші види спорту — крикет, хокей на траві, важка атлетика, бадмінтон, шахи. На стадіоні «Приядаршині» у м. Вішакхапатнамі проводять міжнародні турніри з крикету.

Література

  1. Srinivasulu K. Caste, Class and Social Articulation in Andhra Pradesh: Mapping Differential Regional Trajectories. London : Overseas Development Institute, 2002. 72 p.
  2. Борисова Н. В., Бородина Л. С. Борьба за язык и языковая преференциальная политика как факторы этнополитической конфликтности в современной Индии // Ars Administradi. 2016. № 4. С. 95–113.
  3. Population of Andhra Pradesh 2017 // India population 2017. 2017. URL: http://indiapopulation2017.in/population-of-andhra-pradesh-2017.html
  4. Socio-Economic Survey 2017–18. [W. p.] : Planning Department, 2018. 324 p. URL: https://www.aponline.gov.in/apportal/Downloads/Socio%20Economical%20Survey%20%202017-18.pdf
  5. Statistical Abstract of Andhra Pradesh. 2018. Vijayawada : Directorate of Economics and Statistics, 2018. 633 p.
  6. Laxman Singh K., Sastry K. Inventorising the Cultivation Status of Medicinal and Aromatic Plants in Telangana and Andhra Pradesh States // EC Agriculture. 2019. Vol. 5.2. P. 61–66.
  7. Andhra Pradesh Government (офіційний сайт). URL: http://www.aponline.gov.in

Автор ВУЕ

І. В. Гукалова


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Гукалова І. В. Андхра-Прадеш // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Андхра-Прадеш (дата звернення: 12.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
11.03.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶