Антиген австралійський

Австралі́йський антиге́н — один з компонентів оболонки вірусу гепатиту В. Поверхневий антиген HBsAg виявлений 1965 під час дослідження крові аборигенів Австралії генетиком Б. С. Бламбергом. За це відкриття вчений, разом із Д. К. Гайдушеком, був 1976 удостоєний Нобелівської премії. Саме виявлення австралійського антигену стало основою специфічної діагностики вірусних гепатитів. Наявність антигену свідчить про факт інфікування пацієнта вірусом гепатиту В, але не дозволяє встановити повний діагноз і потребує додаткового обстеження. Тому дослідження крові на наявність HBsAg застосовують переважно з метою скринінгу. За гострого гепатиту В HBsAg з’являється в крові наприкінці інкубаційного періоду та виявляється ще впродовж 4–6 тижнів. За антигенною будовою розрізняють 9 основних і 5 рідкісних субтипів HBsAg, кожен з яких трапляється в певних регіонах Земної кулі. Австралійський антиген може синтезуватися в надлишку, тому його виявляють не лише в цитоплазмі гепатоцитів і в складі віріонів, а й у вільному стані в крові. HBsAg, який циркулює в крові поза вірусних частинок, не здатний спричинювати хворобу у випадку потрапляння в організм іншої людини. З метою виявлення HBsAg у сироватці крові застосовують метод імуноферментного аналізу, проте хибно-позитивні результати, що трапляються в 5–25 % випадків можуть призвести до лікарських помилок. Австралійський антиген є основним компонентом вакцин для щеплення проти гепатиту В.

Література

  1. Романюк С. І., Комісаренко С. В. Як відкрили вірус гепатиту С, або детективні пошуки вірусологів «мовчазного вбивці» (Нобелівська премія з фізіології та медицини 2020 року) // Вісник Національної академії наук України. 2020. № 12. С. 3–20.

Автор

В. М. Козько


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Козько В. М. Антиген австралійський // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Антиген австралійський (дата звернення: 15.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
27.07.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶