Аборигени

Абориге́ни (лат. лат. Aborigines, від ab origine — від початку), автохтони — корінні мешканці певної місцевості або країни, тубільці, які живуть у ній здавна, на відміну від прибулих поселенців. За давньоримськими легендами, аборигенами називався народ, що мешкав в Апеннінах у місцевості Реате (Ріеті). Витіснені сабінянами, аборигени оселилися у гирлі Тибру, після чого їх стали називати латинянами. Це плем’я разом із троянцями заснувало м. Рим. Згодом аборигенами почали називати автохтонів Австралії та Океанії, Америки, Африки, тобто територій, відкритих європейцями у Новий час: індіанців Америки, корінних мешканців о. Тасманія, винищених 1876, бушменів Південної Африки, які проживали там раніше, ніж негритянські племена банту, та ін.

Австралія

Найчастіше термін вживають щодо австралійських аборигенів, які освоїли материк задовго до прибуття європейців (приблизно 50 тис. років тому). До приходу колонізаторів вони не використовували одяг та постійні житлові будівлі (мешкали на тимчасових стійбищах у куренях, гротах, печерах, дуплах), не вирощували зернових (займалися збиральництвом, у харчуванні переважала рослинна їжа) і жили як кочові мисливці (основним знаряддям був спис, у полюванні на птахів — бумеранг); допоміжну роль відігравало рибальство; не знали металообробки та гончарства, тому знаряддя праці й полювання, зброю, домашнє начиння виготовляли з каменю, дерева, черепашок та рослинних волокон. На початку європейської колонізації (кінець 18 ст.) на території Австралії мешкало близько 300 тис. аборигенів, що об’єднувалися у 500–700 етнічних спільнот (племен). На середину 20 ст. аборигени уціліли лише в пустельних районах центру і заходу Австралії та на півночі, в зоні вологих тропічних лісів. 1967 в результаті загальнодержавного референдуму австралійських аборигенів було офіційно визнано громадянами Австралії.

Південна й Центральна Америка

Аборигенним населенням Центральної і Південної Америки є індіанці, які належать до так званої американської гілки монголоїдів, прийшли сюди через Північну Америку з Азії понад 20 тис. років тому. Індіанські народи створили розвинені цивілізації (наприклад, держава ацтеків на території сучасної Мексики та інків — сучасна країна Перу). У наш час автохтони-індіанці представлені десятками не дуже численних народів, розселених у Центральній Америці (ацтеки, майя), Амазонії (каріби, араваки) і високогірних районах Анд (кечуа, аймара). Найбільше індіанців проживає в Мексиці, Гватемалі, Перу, Болівії, Еквадорі.

Африка

На відміну від Америки, населення африканського континенту здебільшого корінне. На півночі Африки проживають бербери (амазиги) — корінний народ, землі якого завойовувалися фінікійцями, греками, римлянами, арабами, турками-османами. З початком арабських завоювань наприкінці 7 ст. відбулася їх арабизація та ісламізація, проте вони зберегли яскраво виражену етнічну самосвідомість і мову. На сьогодні більшість берберів осілі й займаються орним землеробством, а кочівники-скотарі випасають верблюдів, дрібну та велику рогату худобу. В гірських та прибережних районах бербери проживають у кам’яних та дерев’яних будинках, кочове ж населення — у наметах-шатрах (тахамтах). За різними підрахунками кількість берберів (амазигів), включаючи великі діаспори в Канаді та деяких країнах Європи, на 2016 становить від 25 до 50 млн осіб. На решті території материкової Африки переважає багатомільйонне аборигенне негроїдне населення: западина Конґо, Східна і Південна Африка населені народами банту, басейн верхнього Нілу — нілотами, в екваторіальних лісах живуть пігмеї, які вирізняються серед негроїдів малим зростом (до 150 см), пустелі та напівпустелі Південної Африки населяють готтентоти і бушмени, які мають ознаки і негроїдів, і монголоїдів. Термін також вживається у біології щодо тварин і рослин, які частіше називають автохтонами.

Література

  1. Народы и религии мира. Москва,1998.
  2. Павленко Ю. Історія світової цивілізації. Київ, 2000.
  3. Тиводар М. Етнологія. Львів, 2004.

Див. також

Автор ВУЕ

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Капелюшний В. П. Аборигени // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Аборигени (дата звернення: 28.04.2024).

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶