Антипод

Антипо́д (грец. ἀντίπους, від αντί — проти та ποῦς — нога) — художній образ, протилежний іншому за якостями, рисами характеру, моральними настановами, ціннісниим орієнтирами.

У міфах та народному епосі яскравими образами-антиподами є персонажі добра і зла. Так, антиподом Богові постає диявол, козак Голота (з однойменної думи) — татарину, Кожум’яка — змієві тощо.

Бінарну опозицію антиподів можна простежити в художній літературі будь-якого періоду: Терсіт й Ахілл у поемі «Іліада» Гомера, А. Сальєрі і В. А. Моцарт в однойменній драмі О. Пушкіна, Грицько та Чіпка в романі «Хіба ревуть воли, як ясла повні?» Панаса Мирного та Івана Білика (справжнє ім’я — І. Рудченко).

У новітній літературі крізь призму психологічного аналізу суперечливості людських характерів письменники все глибше занурювалися у внутрішній світ людини, уникаючи спрощеної й однозначної оцінки персонажів. Таку еволюцію в українській літературі віддзеркалює творчість М. Коцюбинського, О. Кобилянської, Лесі Українки, В. Стефаника, В. Винниченка та ін.

У творах антиподами досить часто є члени однієї родини, однієї громади, гурту, політичної організації (Семен і Роман з оповідання «Ціпов’яз» М. Коцюбинського; Михайло і Сава з повісті «Земля» О. Кобилянської; Антей і Федон із драматичної поеми «Оргія» Лесі Українки; Ілько й Андрій із повісті «Краса і сила» В. Винниченка, Катранник і Отроходін в романі «Жовтий князь» В. Барки та ін.).

Соцільна критика поширює принцип Аантиподів на всю літературу, розглядаючи її з позиції споконвічної боротьби добра і зла, які постають рушійною силою у творі.

Література

  1. Чернец Л. В., Хализев В. Е., Эсалнек А. Я. и др. Введение в литературоведение. Москва : Высшая школа, 2004. 680 с.
  2. Літературознавчий словник-довідник / За ред. Р. Т. Гром'яка, Ю. І. Коваліва, В. І. Теремка. Київ : ВЦ «Академія», 2007. 752 с.
  3. Білоус П. В. Історія української літератури ХІ–XVIII ст. Київ : ВЦ «Академія», 2012. 376 с.
  4. Теорія літератури / Авт.-упоряд.: Д. Ч. Чик, О. І. Чик. Хмельницький : Цюпак А. А., 2015. 259 с.

Авторb ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Ковалів Ю. І., Гром’як Р. Т. Антипод // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Антипод (дата звернення: 9.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
29.01.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶