Антропологія

А́нтрополо́гія (від антропо… і грец. λόγος — слово, вчення) — наука, що вивчає походження, еволюцію, закономірності морфо-фізіологічної організації людини та її рас, поширення їх на Земній кулі.

Історична довідка

Антропологія як наука сформувалась у середині 19 ст. завдяки вченим П. Брока, К. Беру і А. Богданову. Початково наукові знання з антропології та філософсько-природничих уявлень з’явилися ще в надрах давньогрецької філософії (Анаксимандр, Демокрит, Аристотель та ін.), медицини (Гіппократ) та історії (Геродот). Значним внеском до антропології стали праці Ч. Дарвіна з еволюційної теорії й питань походження людини. У середині 1950-х у м. Києві в АН УРСР (тепер Національна академія наук України) з ініціативи M. Рильського, К. Гуслистого та Г. Дебеца (1905– 1969; РФ) було створено групу антропології (з 1974 — при Ін-ті археології АН УРСР, тепер Археології інститут НАН України). Українські антропологи працюють над розробленням проблеми антропогенезу, етнічної і прикладної антропології, проводять різнобічні антропометричні, гематологічні, одонтологічні, дерматогліфічні дослідження українців та інших сучасних і давніх народів території України.

Характеристика

Антропологія межує з біологічними і суспільними науками. Головними розділами антропології є вчення про антропогенез, морфологія людини, расознавство, або етнічна антропологія (розглядає історію й причини формування рас і антропологічних типів, їхню класифікацію і поширення на Землі), а також біологія людини (вивчає фізіологію, біохімію і генетику організму людини, біотичні та абіотичні чинники, що впливають на будову й розвиток окремих органів і систем людини, на конституцію людини).


Антропологія(інфографіка).jpg
Антропологія. Основні напрями

Методика антропології базується на антропометрії, а також статистико-математичних методах. Із запровадженням комплексних антропологічних досліджень вивчення зубів різних груп людей (етнічна одонтологія), рельєфу шкіри долонь і підошов (дерматогліфіка), крові (гематологія), низки фізіологічних (фізіологія людини), генетичних (генетика людини) та інших особливостей в антропології почали широко застосовувати спеціальні методики відповідних напрямів. У поєднанні з даними археології, етнографії, історії та лінгвістики в антропології плідно використовують так званий географічний метод (картування окремих расових ознак і «накладання» цих карт одна на одну), який становить основу расового аналізу. На межі 20–21 ст. українські антропологи почали застосовувати у своїх дослідженнях молекулярно-генетичні методики. До сучасних методів досліджень геному популяцій людини належить метод дослідження гаплогруп (групи гаплотипів). Новий гаплотип виникає за мутації або рекомбінації генетичного матеріалу. У певній гаплогрупі цю мутацію успадковують усі нащадки, що дає змогу відстежити генеалогію людини або групи людей чи навіть усього людства. Найбільш придатними для генеалогічних досліджень в антропології є мітохондріальна ДНК і ДНК Y-хромосоми, які успадковуються нащадками за прямою лінією, без рекомбінації, не піддаються кросинговеру: мітохондріальна ДНК передається від матері дітям (обох статей) разом із цитоплазмою яйцеклітини, а Y-хромосома передається тільки від батька безпосередньо сину. В антропології та генетичній генеалогії важливим методом досліджень також є вивчення сателітної ДНК (повтор певної короткої, зазвичай від 1 до 6, зрідка — до 10 пар нуклеотидів, послідовності). Сателітна ДНК доволі «гнучка», тобто часто змінюється. Ці зміни використовують як маркери в дослідженні еволюційних процесів, належності до певної популяції, роду, народу, етносу, історії гібридизації тощо.

Література

  1. Сегеда С. П. Антропологія. Київ : Либідь, 2009. 424 с.
  2. Katzenberg M. A., Grauer A. L. Biological Anthropology of the Human Skeleton. Hoboken, New Jersey, 2018. 688 p.

Автор

Редакція ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Антропологія // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Антропологія (дата звернення: 5.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
26.07.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶