Антропософія (О. П. Поліщук)

Ґетеанум — всесвітній центр Антропософського руху

Антропосóфія (грец. άνϑρωποϛ — людина, і σοφία — мудрість), релігійно-містичне вчення, яке постулює реальність особливого духовного світу, що приступний для людського досвіду та містичного осягнення, та унікальність людини у Всесвіті як космічної істоти, відкритої нематеріальним сферам буття. Заснована на поч. 20 ст. філософом-містиком Рудольфом Штайнером. Орієнтована на те, щоб відкрити людині методи духовного саморозвитку й світопізнання.

Джерела

Джерелами антропософії стали християнська містика, європейська та східна ідеалістична філософія, зокрема ідеї піфагореїзму, неоплатонічної філософії, кабали, теософії, німецької натурфілософії тощо. Особливу роль відіграла ідейна спадщина Й. Ґете (Р. Штайнер характеризував своє вчення як «ґетеянство 20 ст.»)

Базові ідеї

Р. Штайнер декларував, що з дитинства фіксував наявність «досконалих духовних Істот», котрі існують паралельно світові земних істот (людей і тварин); проводив аналогію з картиною світу, змальованою Платоном. Розвинув вчення про те, що все у світі постало з духовного начала, але існує декілька взаємопов’язаних рівнів буття: предметів і подій, які сприймаються людиною як реальність; простору поза межами людського існування; душевного простору у свідомості людини як місця «духовних реальностей і подій». Вбачав унікальність людини у тому, що їй дано — завдяки силі власного духу — схоплювати явища та події різних рівнів буття. Зазвичай людина фіксує свій «мислимий світ», але не помічає причини його появи – дії «духовної Істоти». Людську свободу тлумачив як осягнення істинної природи речей «внутрішнім зором».

Р. Штайнер обстоював існування людини на Землі від найдавніших часів і відповідну еволюцію її форм: «людини-риби», «істоти із хребтом» і т. д. Вважав, що процес людської еволюції керується Планетою та позаземними силами, задля формування в людині вищого рівня свідомості та свободи, гідного істоти, наділеної душею та духом. Дух — «Я» («ego») — здатен гармонізувати всі складові життя людини, але на неї впливають ще «духовні Істоти» (серед яких є «Душі Народів» і колишні реінкарнації).

Заради осягнення складної ієрархії «духовних Істот» і пригадування своїх попередніх існувань людині необхідно морально вдосконалюватися та вправлятися (зокрема за допомогою мистецтва) в розвитку інтуїтивного мислення та яснобачення. Останнє дозволяє зафіксувати «ефірний» прошарок як кольорову ауру навколо фізичного тіла у людей, тварин і рослин. Вчив про те, що фізичне й ефірне тіла пов’язані: ефірне тіло під «духовним впливом» Всесвіту («Одухотвореної Свідомості») підтримує матеріальне людське існування у «Світовій Круговерті». Астральне тіло, у якому закорінене внутрішнє життя свідомості, мають лише люди та тварини. Відчуття, бажання, мислення — прояви «астрального світу» та діяльності «духовних Істот».

Прихильники антропософії, які утворили Антропософське товариство (1913), вважали, що залучення до «Життєвого Духу» здійснюється через евритмію — «видиму промову та видиму пісню», — розроблену М. фон Сіверс систему складних рухів під речитатив. Візуальний образ нової людини демонструвала дев’ятиметрова створена Р. Штайнером і Е. Маріон дерев’яна скульптура «Представник людства», яка донині знаходиться у Ґетеанумі — всесвітньому центрі Антропософського руху (м. Дорнах, Швейцарія).

Теоретичне і практичне значення

Космологію Р. Штайнера оцінюють неоднозначно: як релігійно-містичне вчення, що обожнює людину; різновид теософії чи неортодоксальне теософське вчення; один із напрямів сучасного окультизму. Окремі ідеї антропософії знайшли застосування в органічній агрономії, гомеопатії, діагностиці у т. зв. інформаційній медицині за «методом Кірліан», Вальдорфській педагогіці.

Твори

  • Штайнер Р. Философия свободы. Основные черты одного современного мировоззрения / Пер. с нем., предисловие К. А. Свасьяна. Москва : Ной, 1993. 230 с.
  • Штайнер Р. Антропософия. Фрагмент / Пер. с нем. Москва : Титурель, 2005. 504 с.

Література

  1. Белый А. Рудольф Штейнер и Гете в мировоззрении современности. Воспоминания о Штейнере. Москва : Республика, 2000.
  2. Prokofieff S. O. What is Anthroposophy? Forest Row : Temple Lodge Publishing, 2006. 42 p.
  3. Oort H. V. Anthroposophy — а Concise Introduction to Rudolf Steiner’s Spiritual Philosophy. Forest Row : Temple Lodge Publishing, 2008. 96 p.
  4. Зильберберг И. И. Рудольф Штейнер — жизнь, учение, деятельность. URL: http://www.bdn-steiner.ru/modules.php?name=Books&go=page&pid=1301.

Автор ВУЕ

О. П. Поліщук

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Поліщук О. П. Антропософія (О. П. Поліщук) // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Антропософія (О. П. Поліщук) (дата звернення: 2.05.2024).


Оприлюднено


Оприлюднено:
06.09.2019

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶