Антропоцентризм у філософії

Антропоцентризм (від антропо… і центризм) — світоглядний принцип, згідно з яким людина є центром Всесвіту, найвищою метою всіх подій, які в ньому відбуваються, завершенням еволюції світобудови.

В античній філософії принцип антропоцентризму сформулював Сократ. Антропоцентризм простежується у філософії Відродження (Дж. Піко делла Мірандола, М. Монтень, Ф. Петрарка), у класичній німецькій філософії. У 20 ст. елементи антропоцентризму як вихідної теоретичної установки були властиві передусім екзистенціалізму. М. Гайдеггер (на початку своєї наукової діяльності), Ж.-П. Сартр і А. Камю вважали головною темою філософського дослідження існування людини, оскільки воно визначає світ. Ключем до онтології М. Гайдеггер вважав «феномен людини» (ноосферу).

Релігійне забарвлення антропоцентризм набув у філософії П. Теяра де Шардена, який виокремив три поступові якісно відмінні стадії світової еволюції: переджиття (літосфера), життя (біосфера) і «феномен людини» (ноосфера), що не завершує еволюцію, а є ключем до зростаючого самовдосконалення світу. Образ Ісуса Христа вчений тлумачив як символ виняткової ролі людини у світовій еволюції, людські страждання — як стимул активного сприяння людини вдосконаленню світу. У розвитку людської самосвідомості він вбачав потяг до соціалізації як духовної єдності.

У будь-якій формі антропоцентризм є найпослідовнішим виразом телеологічного (див. Телеологія) розуміння світу.

Література

  1. Antropocentrism. Humans, Animals, Environments / Ed. by R. Boddice. Boston : Brill, 2011. 350 p.
  2. Субботина Н. Д. Соотношение понятий «гуманизм», «индивидуализм» и «антропоцентризм» // Актуальные вопросы развития образования и науки в современном обществе. Москва : Туголуков Александр Валерьевич, 2019. С. 241–246.

Автор ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Чепак В. В., Дика О. І. Антропоцентризм у філософії // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Антропоцентризм у філософії (дата звернення: 2.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
20.05.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶