Анізотропія (фізика)

Анізотропі́я ― (від грец. ἄνισος ― нерівний і τρόπος ― напрямок) ― неоднаковість фізичних властивостей (механічних, теплових, електричних, магнітних, оптичних тощо) однорідного тіла в різних напрямках.

Анізотропія в монокристалах

Анізотропія пов’язана з будовою тіла, властивостями його структурних частинок ― молекул, атомів, йонів ― та специфікою їх розташування. Найхарактернішою особливістю кристалів є їхня природна анізотропія. Саме тому, що швидкості росту кристалів у різних кристалографічних напрямках розбіжні, кристали виростають у формі правильних багатогранників (шестикутні призми кварцу, кубики галіту, восьмикутні кристали алмазу та ін.). Не всі властивості кристалів є анізотропними. Зокрема, густина й питома теплоємність не залежать від напрямку. Анізотропія інших властивостей кристалів тісно пов’язана з їхньою симетрією, її вияви тим яскравіші, чим нижча симетрія кристалів. Нагрівання сфери, виготовленої з ізотропної речовини, зумовлює її рівномірне розширення в усіх напрямках та збереження сфероїдної форми. Тоді як кристалічна сфера з анізотропної речовини внаслідок нагрівання змінюватиме форму, оскільки температурні коефіцієнти лінійного розширення вздовж головної осі симетрії кристала (α) і перпендикулярно до неї (α) можуть різнитися як за величиною, так і за знаком, у зв’язку з чим може трапитися, що за нагрівання кристалічна сфера розширюватиметься в одному напрямку й стискуватиметься в іншому, поперечному до попереднього (табл. 1).

Табл. 1. Температурні коефіцієнти лінійного розширення деяких кристалів уздовж головної осі симетрії кристалу й перпендикулярно до неї.

Кристал α · 106, град-1 α · 106, град-1
Олово 30,5 15,5
Кварц 13,7 7,5
Графіт 28,2 -1,5
Телур -1,6 27,2

Тобто можуть різнитися й питомі опори електричні вздовж головної осі симетрії (ρ) і перпендикулярної до неї осі (ρ) деяких кристалів (табл. 2)

Табл. 2. Питомий електроопір деяких кристалів уздовж головної осі симетрії й перпендикулярно до неї.

Кристал ρ · 106, Ом · см ρ · 106, Ом · см
Магній 3,37 4,54
Цинк 5,83 5,39
Кадмій 7,65 6,26
Олово (біле) 13,13 9,05


Подвійне променезаломлення, а також різну поляризацію світла в різних напрямках спостерігають під час поширення світла в прозорих кристалах (за винятком кристалів з кубічними ґратками), що й характеризує так звану оптичну анізотропію. Наприклад, у кристалах кварцу, рубіну й кальциту (тобто в кристалах з гексагональними, тригональними й тетрагональними ґратками) подвійне променезаломлення найбільше в напрямку, перпендикулярному до головної осі симетрії. І зовсім відсутнє за поширення світла вздовж цієї осі. В оптично анізотропних середовищах швидкість поширення світла ν, а також показник заломлення світла n у різних напрямках розбіжні.

Різниця механічних властивостей кристала (міцності, твердості, в’язкості, пружності) у різних напрямках становить його механічну анізотропію. Пружну анізотропію будь-якого тіла оцінюють за максимальною відмінністю пружності модулів, характерних для нього. Зокрема, для таких металічних матеріалів з кубічними ґратками, як залізо, свинець і β-латунь, відношення модулів пружності вздовж ребра й діагоналі куба становлять, відповідно: 2,5, 3,85 і 8,7. Кубічні монокристали характеризують трьома головними значеннями модулів пружності. У випадку кристалів складнішої структури (нижчої симетрії) детальний опис пружних властивостей потребує знання більшої кількості значень модулів пружності для різних напрямків. Для цинку або кадмію їх, наприклад, 5, а для тригліцинсульфату або винної кислоти ― 13, відмінних між собою як за абсолютним значенням, так і за знаком.

Під магнітною анізотропією розуміють залежність магнітних властивостей від напрямку, у якому їх розглядають. Така анізотропія залежить від структури тіла, а також від особливостей взаємодії між елементарними носіями магнітного моменту. Особливо велика магнітна анізотропія характерна для монокристалічних феромагнетиків. Залежно від кута між вектором намагніченості J ⃗ та вектором напруженості поля магнітного H ⃗ це поле в монокристалі може як підсилюватися, так і послаблюватися.

На відміну від ізотропних властивостей (наприклад, густини), описуваних за допомогою скалярних величин, анізотропні властивості описують за допомогою векторів та тензорів. Наприклад, коефіцієнт піроелектричного ефекту є вектором; питомий опір електричний, проникність діелектричну та проникність магнітну, теплопровідність ― тензори другого рангу; коефіцієнт п’єзоелектричного ефекту ― тензор третього рангу; пружність ― тензор четвертого рангу. Графічно анізотропію зображують у вигляді так званих індикатрис. Індикатрису одержують, відклавши з однієї точки (яка є початком координат) у всіх напрямках відрізки, пропорційні величині, що розглядають у цьому напрямку. Кінці цих відрізків і утворюють відповідну індикатрису.

Анізотропія в полікристалічних матеріалах

Полікристалічні матеріали (метали або сплави), що утворюються з безлічі дрібних кристаликів (кристалітів), орієнтованих довільно в просторі, у цілому ізотропні або майже ізотропні. Анізотропія таких матеріалів може проявитися в результаті оброблення (відпалювання, прокатування тощо), що може приводити до переважної орієнтації кристалітів в одному певному напрямку.

Природна анізотропія може виникати не тільки внаслідок упорядкованого розташування в просторі частинок (атомів, молекул, йонів), які утворюють тіло, а й за рахунок асиметрії їхнього відносного розташування. Саме цим зумовлено природну анізотропію деяких рідин, зокрема й анізотропію рідких кристалів. В останніх спостерігають подвійне променезаломлення, хоча для більшості інших їхніх властивостей характерний високий ступінь ізотропії, властивої звичайним рідинам.

Анізотропія в некристалічних речовинах

Анізотропія властива й деяким некристалічним речовинам з природною або штучною текстурою, наприклад, деревині.

Штучна анізотропія

Штучну анізотропію можна створити навіть у природно ізотропному матеріалі (електрична провідність у кубічному кристалі на зразок германію або силіцію), піддавши його скерованому стискуванню або розтягуванню в певних кристалографічних напрямках.

Штучна оптична анізотропія може виникати в кристалічних тілах і в ізотропних середовищах під дією механічного впливу (див. Фотопружність), а також під дією електричного (див. Керра ефект) і магнітного полів (Коттона ― Мутона ефект).

Анізотропія в живій природі

Анізотропія поширена також у живій природі (наприклад, оптичну анізотропію спостерігають у деяких м’язових і кісткових тканинах).

Література

  1. Най Дж. Физические свойства кристаллов / Пер. с англ. 2-е изд. Москва : Мир, 1967. 386 с.
  2. Баранский П. И., Буда И. С., Даховский И. В. и др. Электрические и гальваномагнитные явления в анизотропных полупроводниках . Киев : Наукова думка, 1977. 270 с.
  3. Шаскольская М. П. Кристаллография. Москва : Высшая школа, 1984. 376 с.
  4. Недоля А. В. Кристалографія. Фізичні властивості кристалів. Запоріжжя : Просвіта, 2014. 138 с.
  5. Vannucci P. Anisotropic Elasticity. Singapore : Springer, 2018. 426 p.

Автор ВУЕ

П. І. Баранський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Баранський П. І. Анізотропія (фізика) // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Анізотропія (фізика) (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
25.02.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶