Галіт

Галіт.jpeg

Галіт

Колір безбарвний
Сингонія кубічна
Твердість 2
Блиск скляний
Прозорість прозорий
Густина 2, 1–2, 2 г/см3

Галі́т (від давньогрец. ἅλς — сіль) — мінерал, тип солі, природна форма хлориду натрію.

Часто назву «галіт» переносять і на осадову гірську породу, відому як сіль кам'яна.

Історична довідка

Знайомство людини з сіллю, ймовірно, відбулося на узбережжі теплих морів: на мілководді морська вода інтенсивно випаровувалася під дією високих атмосферних температур і вітру, а в осаді накопичувалася сіль.

Сіль входила до раціону мешканців Стародавнього Єгипту. Її згадують в китайському фармацевтичному трактаті «Пень-Цао-Кан-Му» (близько 4700 років тому). В Індії жителі долини р. Інду видобували сіль вже в 4–3 тисячоліттях до нашої ери. У часи середньовіччя сіль слугувала за грошовий еквівалент.

Характеристика

Хімічний склад

Хлористий натрій координаційної будови; формула — NaCl.

Містить 39,34 % Na, 60,66 % Cl.

Домішки: Br, NH3, Mn, Cu, Ga, As, I, Ag, Ba, Tl, Pb, K, Ca, SO3.

Фізичні властивості

Сингонія кубічна. Спайність досконала. Густина — 2,1–2,2 г/см3. Твердість за шкалою твердості мінералів Мооса — 2.

Безбарвний, прозорий. Блиск скляний.

Походження. Розташування родовищ

Утворюється осадженням у замкнених водоймах, на стінках кратерів вулканів як продукт згону, в осадових породах — випаровуванням морської або солоної води озер. Значні пласти евапоритів, включно з галітом, виникають у результаті висихання замкнутих озер і обмежених морів. Такі соляні пласти можуть мати товщину сотні метрів і займати широкі площі. Галіт трапляється на поверхні в регіонах, де випаровування перевищує кількість атмосферних опадів.

Поширений мінерал соленосних товщ. Складає пласти в осадових породах лагунних та морських фацій, штокоподібні тіла в соляних куполах тощо. У Європі до добре вивчених належать родовища Австрії (поблизу міст Гальштат, Зальцбург, Холл), Німеччини (у землі Саксонія-Ангальт), Польщі (Величка, Бохня), Італії (Джірдженті, Ракальмуто). В Азії значні поклади солі є в Індії (Соляний хребет у провінції Пенджаб), Ірані. У США — поклади у штатах Мічиган, Огайо, Нью-Йорк, Техас, Нью-Мексико, численні соляні куполи вздовж узбережжя Мексиканської затоки.

Галіт в Україні

Джерела галіту в Україні: Солотвинське, Слов'янське, Бахмутське і Артемівське родовища на Донбасі; Роменське в Сумській області; ропа Сивашу та солоних озер Кінбурнської коси.

Значення

Галіт у вигляді технічної кухонної солі використовують у харчовій промисловості, кулінарії як підсилювач смаку та для консервування продуктів; дорожньому господарстві для боротьби зі зледенінням доріг; сільському господарстві для придушення росту трави; хімічній промисловості як основу для одержання лугів, оксидів, неорганічних кислот, мінеральних добрив тощо; медицині — для виготовлення розчинів і препаратів різного призначення. Також затребуваний у чорній та кольоровій металургії, металообробці (як складник електролітів), входить до складу хімічних сполук, що застосовують у лісотехнічній (виготовлення каніфолі, скипидару), фарфоровій (виготовлення глазурі, надання блиску продукції), нафтовидобуванні (для розм’якшення холодного ґрунту) тощо.

Цитата

У деяких стародавніх цивілізаціях засолювання використовували, щоб зробити завойовану землю ворога безплідною. У Біблії є згадка про цю практику:
«І Авімелех воював із містом цілий той день, та й здобув місто, а народ, що був у ньому, позабивав. І зруйнував він те місто, та й обсіяв його сіллю.»

 (Цит. за джерелом: Книга Суддів 9:45 // Біблія або Книги Святого Письма Старого й Нового Заповіту: із мови давньоєврейської й грецької на українську дослівно наново перекладена / Пер. І. Огієнко. Київ : Східноєвропейська гуманітарна місія, 2019. 1409  с.)


Література

  1. Dana J., Dana E. System of Mineralogy : in 3 vol. 7th ed. New York : Wiley, 1944–1946.
  2. Лазаренко Є. К., Винар О. М. Галіт // Мінералогічний словник. Київ : Наукова думка, 1975. 774 с.
  3. Anthony J., Bideaux R., Bladh K. et al. Handbook of Mineralogy : in 5 vol. Tucson : Mineralogical Society of America, 1990–2003.
  4. Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / За ред. В. С. Білецького. Донецьк : Донбас, 2004. Т. 1. 640 с.

Автор ВУЕ

В. С. Білецький

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Білецький В. С. Галіт // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Галіт (дата звернення: 4.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
14.04.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶