Евапорити

Евапори́ти (від лат. evaporo — випаровую) — мінерали, утворені в результаті випаровування розчинів.

Евапорити. Галіт

Бувають рідкими (розсоли) і твердими (осади).

Характеристика

У міру випаровування в морському або озерному басейні мінерали осаджуються в порядку розчинності (починаючи з найбільш важкорозчинних). Утворюють так званий цикл випаровування або сольовий. Основу циклу формує гірська порода з найбільш важкорозчинного мінералу, вершину — з найбільш легкорозчинного.

Водойми, де утворюються евапорити, розташовані в аридних і напіваридних кліматичних зонах. Осади в них представлені набором мінералів від важкорозчинних (хемогенний кальцит, гідромагнезит, гіпс) до легкорозчинних (галіт, астраханіт, мірабіліт, глауберит, епсоміт, карналіт).

З викопних відкладів до евапоритів належать соляні породи пізньопліоценового віку, а також галогенні відклади, які утворилися з морських, континентальних і слабкомінералізованих гідротермальних вод у процесі підвищення мінералізації сонячним випаровуванням (див. Галогенез).

Поширення

Найважливішою солоною серією Центральної Європи є серія цехштейна верхньої пермі. Відклади верхньої пермі в штатах Оклахома й Техас (США), західно-уральський форландський басейн (Передуральський, Росія) також мають потужні товщі евапоритів. У надрах Середземного моря є відносно молоді відклади (мессінські евапорити).

Евапорити в Україні

В Україні евапоритові формації поширені в девонських відкладах рифтової зони Дніпровсько-Донецької западини, у пермських відкладах Донецької складчастої споруди, юрських та неогенових Передкарпатського прогину, неогенових — Закарпатського прогину, а також у сучасних лагунних відкладах Сиваша. Вони утворюють потужні верстви, що перешаровуються з аргілітами та алевролітами.

Родовища галіту розробляють у Донбасі, Передкарпатті, Присивашші, на Закарпатті; сульфатних калійних солей — у Передкарпатті; гіпсу і ангідриту — на Донбасі.

Література

  1. Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / За ред. В. С. Білецького. Донецьк : Донбас, 2004. Т. 1. 640 с.
  2. Гурський Д. С. Неметалічні корисні копалини // Гурський Д. С., Єсипчук К. Ю., Калінін В. І. та ін. Металічні і неметалічні корисні копалини : в 2 т. Київ : Центр Європи, 2006. Т. 2. 552 с.
  3. Warren J. Evaporites: Sediments, Resources and Hydrocarbons. Berlin : Springer, 2006. 1036 p.
  4. Сивий М., Паранько І., Іванов Є. Географія мінеральних ресурсів України. Львів : Простір М, 2013. 684 с.

Автор ВУЕ

В. С. Білецький


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Білецький В. С. Евапорити // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Евапорити (дата звернення: 28.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
30.08.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶