Апорія

Апорíя (грец. ἀπορία — безвихідь), поняття філософії, яке відображає уявлену проблему (ситуацію), що не має розв’язання (або не може існувати в дійсності). Близькими до нього є антиномія, парадокс, софізм, паралогізм.

Виникнення апорій

Знаним автором апорій в античну добу вважається Зенон із Елеї. Апорії Зенона стосувалися насамперед таких категорій онтології, як рух і спокій («Ахіллес», «Стріла»). Проблема полягала в осягненні розумом руху як властивості буття; в античні часи філософи лише декларували наявність руху (як, наприклад, Геракліт Ефеський), але не доводили його. Для розв’язання проблеми руху потрібне мислення, здатне в поняттях відтворити протиріччя, які є джерелом руху і взагалі будь-яких змін, але такого мислення античні філософи ще не мали. Воно з’явиться лише в Новий час, в епоху розквіту наук (зокрема, проблему єдності простору, часу та руху вдалося розв’язати тільки з відкриттям диференціального та інтегрального числення).

Проблема руху у філософії Гегеля й наукові відкриття Нового часу

У сфері філософії заслуга теоретичного вирішення проблеми руху належить Г. Ф. Г. Гегелю. Він, розробляючи діалектику як спосіб мислити та розв’язувати протиріччя, довів, що мислення здатне відтворити рух у поняттях розуму. Зенон розумів рух спрощено — як переміщення, й, відповідно, спокій — як відсутність руху. Але такому розумінню суперечать навіть буденні спостереження: рух абсолютний — спокій відносний. Бути відносним означає «залежати», співвідноситись; відповідно, рух і спокій пов’язані між собою. Натомість Зенон розриває ці два поняття у тлумаченні апорій: у нього рух не є спокоєм, а спокій не є рухом.

Пов’язаність руху і спокою виразно відтворюють диференціальні та інтегральні обчислення. В основі цих математичних перетворень покладено диференціювання будь-якої величини, результатом якого є нескінченно мала величина. Остання є такою, що стремить до нуля, але ніколи його не досягає. Приклад зі стрілою, як і з будь-яким рухомим предметом, для діалектичного мислення є відображенням руху і спокою як різних сторін одного протиріччя. Спокій не є в даному разі відсутністю руху, а лише нескінченно малою його величиною (якою ми нехтуємо так само, як і в диференціальних та інтегральних обчисленнях); похибкою настільки незначною, що вона не впливає на результат обчислення. Таким чином, спокій — не відсутність руху, а його момент.

Значення

Історія виникнення та аналізу апорій свідчить про потребу глибшого проникнення в сутність руху, ніж він даний у чуттєвому сприйнятті. Зенон із Елеї прагнув осягнути рух розумом, однак зазнав невдачі. Геґель високо оцінив міркування Зенона стосовно протиріч в мисленні і визнав за ним відкриття діалектики в її негативній формі (див. Негативна діалектика), яка стала передумовою діалектичного відтворення руху в поняттях розуму.

Література

  1. Анисов А. М. Апории Зенона и проблема движения // Труды научно-исследовательского семинара Логического центра ИФ РАН. Москва, 2000. Вып. ХІV. С. 139–155.
  2. Анисов А. М. Логика. Парадоксы. Наука // Противоположности и парадоксы (методологический анализ). Москва : Канон+; РООИ «Реабилитация», 2008. С. 156–188.
  3. Шалак В. И. Против апорий // Противоположности и парадоксы (методологический анализ). Москва : Канон+; РООИ «Реабилитация», 2008. С. 189–204.
  4. Загрійчук І. Д. Апорії Зенона і диференціальні та інтегральні обчислення: взаємне обґрунтування // Наука, техника и технология в постиндустриальном мире. Сборник научных статей / Под общ. ред. А. К. Чаплыгина. Харьков : ХНАДУ, 2013. С. 174–177.

Автор ВУЕ

І. Д. Загрійчук

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Загрійчук І. Д. Апорія // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Апорія (дата звернення: 28.04.2024).


Оприлюднено


Оприлюднено:
11.09.2019

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶