Арабське письмо

Арабське письмо, абетка

Ара́бське письмо́ (арабиця, арабська в’язь), графічна система, що використовується в арабській мові та низці інших мов. Арабське письмо сформувалося у 4 ст. на основі набатейського письма. Останнє, своєю чергою, утворилося у 2 ст. н.е. на базі арамейської графіки, яка походить від фінікійського письма. Арабське письмо тісно споріднене з єврейським письмом.

Характеристика

Арабська писемність є консонантною, 27 із 28 літер абетки позначають приголосні звуки. Перша літера (Аліф, що походить від фінікійської літери Алеф) може позначати гортанну змичку [ʔ], голосний [а̄] або виконувати допоміжну роль, не позначаючи жодного звука. Голосні позначаються за допомогою діакритичних знаків — огласовок (див. Діакритичні знаки).

Історична довідка

Поширення арабського письма і його запозичення іншими мовами окрім арабської тісно пов’язано з поширенням ісламу в середньовіччі (з 7 ст.). Під час адаптації арабського письма для потреб інших мов (фарсі, османської турецької, урду, пушту та ін.) наявні в цих мовах звуки, відсутні в арабській, позначаються спеціальними діакритиками.

На території України арабська писемність використовувалася для кримськотатарської мови (до запровадження алфавіту на основі латиниці 1928, див. Яналіф) і мови литовських татар-липків (етнолект білоруської мови), окремі носії якого мешкали на Волині. Писемні пам’ятки білоруської мови, записані арабським письмом (т. зв. кітаби), є важливим джерелом для дослідження історичної фонології білоруської мови, оскільки в них відображено фонетичні процеси, які на той час не фіксував запис кирилицею (перехід м’яких [т́] і [д́] у [ц́] і [дз́]).

Серед слов’янських мов арабське письмо епізодично також використовувалося в боснійському етнолекті хорватської або сербо-хорватської мови (у сучасній славістиці часто виокремлюється як окрема боснійська мова).

Арабському письму властиве розмаїття різновидів шрифтів, арабська каліграфія часто виокремлюється як окремий напрям у мистецтві.

Література

  1. Станкевіч Я. Беларускія мусульмане і беларуская літаратура арабскім пісьмом. Вільня: Друкарня Я. Левіна, 1933;
  2. Daniels P.; Bright W. The World’s Writing Systems. Oxford : Oxford University Press, 1996. 968 p.;
  3. Journey of Writing in Egypt / Ed. by Kh Azab and A. Mansour. Alexandria: Bibliotheca Alexandrina, 2008. 192 p.;
  4. 5300 Jahre Schrift / Hrsg. von M. Böttner, L. Lieb, Ch. Vater u. a. Heidelberg : Wunderhorn, 2017. 220 p.

Автор ВУЕ

Редакція_ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Арабське письмо // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Арабське письмо (дата звернення: 27.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
18.02.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶