Аргеландера позначення

Аргела́ндера позначення — позначення змінних зір у межах одного сузір'я.

Історична довідка

На початку 19 ст. в астрономічному співтоваристві вирішено присвоювати окремому класу зір — змінним зорям — спеціальні позначення (як маркери для цього класу зір).

Оскільки для позначення зір у межах одного сузір’я у Баєра системі використано всі літери грецького алфавіту, німецький астроном Ф. В. Аргеландер 1850 запропонував схему каталогізації змінних зір, використовуючи великі латинські літери, починаючи з літери R і до кінця алфавіту (усього 9 позначень). Вибір Аргеландером нотації змінних зір не з початку алфавіту був обумовлений використаними для найменування зір із сталим блиском великих латинських літер від А до Q включно.

Аргеландера позначення рекомендують першу виявлену в кожному сузір’ї змінну зору позначати літерою R зі вказівкою латиною назви сузір’я в родовому відмінку або його трибуквене скорочення. Наприклад, R Andromedae (R And), R Hydrae (R Hyа) — перші за часом відкриття змінні зорі у сузір’ях Андромеди та Гідри відповідно. Друга виявлена у цьому ж сузір’ї змінна зоря отримала позначення S. Наприклад, S Sagittaе (S Sgе) — друга за часом відкриття змінна зоря в сузір’ї Змії.

У Аргеландера системі зарезервовано по 9 позначень змінних зір на кожне сузір’я. Загалом — 792 зорі (виділяють 88 сузір’їв).

Розширення та узагальнення системи Аргеландера

Із поширенням методів астрофотографії кількість змінних зір у межах кожного сузір’я зростала, тому однієї літери для позначення цього класу зір виявилось недостатньо.

Німецький астроном К. Хартвіг 1881 запропонував розширити систему позначень Аргеландера. У тих сузір’ях, де позначень Аргеландера недостатньо, пропонувалось доповнити номенклатуру дволітерними позначеннями, починаючи з комбінації RR. Далі — позначення від RS до RZ. Після завершення цих комбінацій вводяться позначення від SS до SZ і, за цим же принципом, до ZZ. При цьому, друга літера в позначенні змінної зорі не повинна бути ближче до початку алфавіту, ніж перша.

Структуру позначень Хартвіга подано нижче.

RR RS RT RU RV RW RX RY RZ

SS ST SU SV SW SX SY SZ

TT TU TV TW TX TY TZ

UU UV UW UX UY UZ

VV VW VX VY VZ

WW WX WY WZ

XX XY XZ

YY YZ

ZZ

Система позначень К. Хартвіга надала можливість додатково (крім позначень Аргеландера) занотувати ще 45 зір у кожному сузір’ї.

Відкриття все нових змінних зір спонукало астрономів розширити систему Хартвіга шляхом додаткових дволітерних позначень відповідно до поданих нижче.

AA AB AC … AI AK … AZ

BB BC … BI BK … BZ

……………………………………

II IK … IZ

KK … KZ

………………

QQ … QZ.

Із дволітерних комбінацій в модифікованому варіанті системи Хартвіга виключено літеру J для уникнення плутанини з латинською літерою I. При цьому, як і в оригінальній системі Хартвіга, друга літера ніколи не буває ближче до початку алфавіту, ніж перша. Наприклад, ніяку змінну зорю не можна позначити літерами ВА, СА, СВ тощо.

В наведеній вище схемі хронологічна послідовність позначень змінних зір в межах сузір’я така: зліва направо у межах кожного рядка, а із закінченням рядка — зверху донизу.

Модіфікована система позначень Хартвіга дозволяла зафіксувати до 334 зір у кожному сузір’ї. Прикладами такої нотаціє є: YZ Ceti, АМ Herculis (АМ Геркулеса).

Сучасний стан позначень змінних зір

На початку 20 ст. розширена дволітерна система Аргеландера — Хартвіга теж виявилася недостатньою. Міжнародний астрономічний союз прийняв рішення про те, що у випадку, коли в межах кожного сузір’я кількість виявлених змінних зір перевищить 334, починаючи з номера 335 — додавати номер до літери V праворуч від неї. Наприклад, V1500 Cygni (V1500 Cyg) — хронологічно 335 змінна зоря, виявлена в сузір’ї Лебедя.

Винятки з системи позначень Аргеландера

Для зір, які ще до запровадження системи Аргеландера та її модифікацій вже отримали позначення Баєра, зберігають ці позначки (позначення як змінних не додають). Наприклад, β Per (β Персея), δ Cep (δ Цефея), ο Cet (ο Кита), χ Cyg (χ Лебедя) тощо.

Додатково

Останнє 792 місце у класичній системі Аргеландера заповнене лише 1989 — зорею Z Сае (Z Різець).

Література

  1. Холопов П. Н. О классификации переменных звезд // Переменные звезды. 1981. Т. 21. С. 465–484.
  2. Kazarovets E. V., Samus’ N. N., Durlevich O. V. et al. A Catalog of Variable Stars Based on the New Name List // Astronomy Reports. 2009. Vol. 53. Is. 11. P. 1013–1019.
  3. Samus N. N., Durlevich O. V. GCVS Variability Types and Distribution Statistics of Designated Variable Stars According to their Types of Variability // Sternberg Astronomical Institute. 2009. URL: http://www.sai.msu.su/gcvs/gcvs/iii/vartype.txt

Автор ВУЕ

О. Г. Шевчук


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Шевчук О. Г. Аргеландера позначення // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Аргеландера позначення (дата звернення: 8.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: оприлюднено
Оприлюднено:
12.03.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶