Аркози

Арко́зи (фр. arkose, від грец. άρχαῖος — первісний) — уламкова грубозерниста гірська порода, яка складається із зерен кварцу, ортоклазу (не менш як 25 %) та слюди піскового розміру та цементу.

Аркози.jpg

Характеристика

Забарвлені у світло-коричневі, червонуваті або сірі кольори. Інколи трапляються уламки вивержених порід. Утворюється під час руйнування гранітів і гнейсів. Характерні для холодного клімату (інколи й аридного) рівнинних областей, у гумідних умовах утворюються за сильно розчленованого рельєфу (швидке руйнування) і погано розвиненої кори вивітрювання. Представлені переважно пісковиками та гравелітами, зазвичай невідсортованими, з кутастими зернами.

Сировина для добування щебеню.

Історична довідка

Прототип породи, виявленої у мезозойських (див. Мезозой) відкладах, що оточують Центральний масив Франції (Овернь), описано П. Л. А. Кордьє (1777–1861; Франція). Від 1823 термін почав використовувати мінералог А. Броньяр (1770–1847; Франція) для того самого регіону в стратиграфічному (див. Стратиграфія) сенсі для опису грубозернистих кварцових пісковиків, збагачених польовим шпатом. Натепер стратиграфічне значення терміна втрачено й збережено лише мінеральний його зміст. Окрім того, цей термін має генетичний зміст: аркози — груба польовошпатна порода, утворена внаслідок відкладання піску у водному середовищі.

Аркозами також називають пісковики, які утворилися в результаті ерозії та річкового транспортування. Потужність аркозів у геосинклінальних (див. Геосинкліналь) областях може бути значною. На платформах аркози мають малу потужність та трапляються рідко, переважно в базальних горизонтах комплексів, що залягають трансгресивно (див. Трансгресія).

Різновиди

Геологом Ф. Дж. Петтіджоном (1904–1999; США) 1949, 1957 виокремлено різновиди аркозних пісковиків: базальні та пластові.

Базальні залягають на гранітах або гранітовмісних конгломератах і мало відрізняються від жорстви граніту; складаються з гострокутних або слабко обкатаних уламків.

Пластові перешаровані з конгломератами та іншими уламковими породами. Аркози цього типу мають кращу обкатаність зерен, сягають значної потужності та широко поширені у світі.

Аркози в Україні

В Україні відслонення аркозних пісковиків відомі в каньойоноподібній долині р. Дністра та його глибоко врізаних лівих приток, на правому березі р. Інгульця (урочище «Білі скелі»), у м. Кривому Розі (відслонення поблизу Південного гірничозбагачувального комбінату), Закарпатті тощо.

Література

  1. Pettijohn F. J. Sand and Sandstone. 2nd ed. New York : Springer-Verlag, 1987. 547 р.
  2. Anthony J., Bideaux R., Bladh K. et al. Handbook of Mineralogy : in 5 vol. Tucson : Mineralogical Society of America, 1990–2003.
  3. Maresch W., Schertl H., Medenbach O. Gesteine — Systematik, Bestimmung, Entstehung. 3 aufl. Stuttgart : Schweizerbart, 2016. 368 p.

Автор ВУЕ

Редакція_ВУЕ

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Редакція ВУЕ Аркози // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Аркози (дата звернення: 8.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
13.10.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶