Армовані матеріали

Армо́вані матеріа́ли — речовини або їхні суміші, підсилені (армовані) іншими, зазвичай міцнішими, матеріалами або виробами з них.

Поліпропіленові труби, армовані шаром скловолокна

Структура

Армування матеріалів застосовують для збільшення міцності, жаростійкості, ударної в’язкості, жорсткості, довговічності. Такі матеріали вирізняються гетерогенною структурою (див. Гетерогенність), часто з яскраво вираженою анізотропією.

В армованих матеріалах розрізняють основу (матрицю) й армувальний матеріал (див. Арматура).

Прикладами армованих матеріалів є саман та залізобетон.

Різновиди

Найпоширеніші армовані матеріали на основі металу, кераміки, пластичних мас і скла.

Металеві армовані матеріали поділяють на

Із металевих армованих матеріалів виготовляють ємності, які застосовують у середовищі підвищеного тиску, оболонки, елементи літаків та суден, деталі машин і приладів.

До керамічних армованих матеріалів належать матеріали на основі оксидів, нітридів, боридів та інших тугоплавких сполук, армовані волокнами вольфраму, молібдену, сталі й ніобію, а також ниткоподібними кристалами оксидів і карбідів. Керамічним армованим матеріалам властиві високі температури плавлення, міцність за стискання, що зберігається за високих температур, і стійкість до окиснення, тому їх широко застосовують у техніці як вогнетривкі та конструкційні матеріали в екстремальних умовах експлуатування.

Армовані матеріали на основі пластичних мас — склопластики, азбопластики, вуглепластики, метало- і боропластики тощо. Армовані пластики застосовують в авіаційно-космічній техніці, машинобудуванні, будівництві, у виготовленні атракціонів, водних гірок, басейнів, спортивного інвентарю та інших товарів широкого вжитку.

До скляних армованих матеріалів належить силікатне листове скло з запресованою в нього під час формування металевою сіткою. Ним склять перегородки, отвори та покриття споруд тощо.

Література

  1. Кривенко П. В., Барановський В. Б., Безсмертний М. П. та ін. Будівельні матеріали. Київ : Вища школа, 1993. 390 с.
  2. Бурак М. П., Рищенко Т. Д. Будівельне матеріалознавство. Харків : Харківський національний університет міського господарства імені О. М. Бекетова, 2007. 126 с.
  3. Лівінський О. М., Курок О. І., Пшінько О. М. та ін. Будівельні матеріали та вироби. 2-ге вид. Київ : МП Леся, 2016. 660 с.

Автор ВУЕ

А. В. Рябик


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Рябик А. В. Армовані матеріали // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Армовані матеріали (дата звернення: 4.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
23.11.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶