Армія спасіння

Армія спасіння. Логотип

А́рмія спасі́ння (англ. The Salvation Army, TSA) — міжнародна релігійно-філантропічна організація, яка поєднує в своїй діяльності проповідь Євангелія і практичну соціальну службу — полегшення становища нужденних, соціально уражених верств суспільства.

Історична довідка

Заснована методистським проповідником В. Бутом (1829–1912; Велика Британія). Первинно, з 1865 відома як «Християнська місія», що діяла у найбідніших кварталах м. Лондона; 1878 — отримала назву «Армія спасіння» і перетворена за військовим взірцем з метою «всесвітнього» служіння. 1880 перші групи Армії були направлені в різні країни світу. Програму соціального служіння Бут виклав у книзі
«У нетрях Англії та шлях звідти» («In Darkest England, аnd Тhe Way Out», 1890).

Структура

В організації дотримується сувора субординація і дисципліна військового типу: керівник має звання генерала та необмежені повноваження, діє система офіцерських звань — комісар, полковник, майор, капітан, лейтенант.

Для підготовки офіцерів існують спеціальні школи, в яких вивчається Біблія, викладається музика, психологія, фінансові та ін. дисципліни.

Солдати Армії спасіння присягають на вірність Богу, служінню людям, відмову від алкоголю, паління, наркотиків. В роботі Армії спасіння беруть участь волонтери і рекрути, які бажають вступити до її лав.

Релігійна та соціальна діяльність

Позиціонує себе як позаконфесійна організація, лояльна до різних віросповідань та форм державної влади. Релігійна дисципліна Армії спасіння побудована на євангельській вірі (див. Євангелізм, Євангельські християни), але найбільше акцентується морально-етичне вчення християнства. У культовій практиці відкинуті всі таїнства; особлива увага надається «релігійному наверненню» і «публічному покаянню». Важливий елемент ритуалу — багатолюдні зібрання і процесії в супроводі духовного оркестру.

Соціальна діяльність Армії спасіння — організація громадських їдалень, притулків для безхатченків, лікарень і шкіл для нужденних, груп подовженого дня; допомога знедоленим, мешканцям «соціального дна»; збір пожертв на філантропічні цілі; підтримка та організація волонтерських рухів.

Армія спасіння, штаб-квартира якої знаходиться в м. Лондоні, діє у 127 країнах, використовує 130 мов, нараховує понад 14 тис. корпусів (парафій), а також порядкує численними соціальними, медичними, освітніми та ін. закладами.

В Україні

Діяльність Армії спасіння на території колишнього Радянського Союзу, зокрема Росії, України, Грузії, Молдови, започатковано в 1993. Спочатку Армія спасіння в Україні діяла як благодійницька громадська організація, від 1999 — зареєстрована як релігійна громада.

Станом на 2020 т. з. дивізія «Україна» налічує 9 діючих та майбутніх корпусів — у містах Києві, Харкові, Дніпрі, Донецьку, Кропивницькому, Львові, Вінниці, смт. Пісочині та селищі Новому. Активно діяла на території Криму — в містах Ялті, Севастополі та ін.; вірогідних даних про діяльність організації після тимчасової окупації АР Крим і м. Севастополя бракує.

Штаб-квартира Армії в Україні знаходиться в м. Києві.

Серед програм дивізії «Україна»: гуманітарна допомога, зокрема українським воїнам, соціальна опіка бідних і безхатьків, допомога внутрішньо переміщеним особам (адаптація соціальна дітей, переселенців, військових), служіння у в’язницях та ін.

Джерела

  1. Booth W. In Darkest England, and Тhe Way Out. New ed. Create Space Independent Publishing Platform, 2016. 246 рр.
  2. Historical Dictionary of the Salvation Army / Ed. by J. G. Merritt, A. Satterlee. 2nd ed. Lanham; Boulder; New York; London : Rowman & Littlefield Publishers, 2017. 781 рр.

Література

  1. Winston D. Red-Hot and Righteous: The Urban Religion of the Salvation Army. Cambridge : Harvard University Press, 1999. 290 рр.
  2. Історія релігій в Україні : у 10-ти т. / За ред. професора А. Колодного. Т. 8: Нові релігії в Україні. Київ : Українська асоціація релігієзнавців, 2010. 828 с.
  3. Boundless Salvation: The Shorter Writings of William Booth / Ed. by А. M. Eason and R. J. Green. New York : Peter Lang Inc., 2012. 207 р.
  4. Hill H. Saved to Save and Saved to Serve: Perspectives on Salvation Army History / H. Hill, J. Larsson. Eugene, OR : Resource Publications, 2017. 430 рр.

Автор ВУЕ

П. Л. Яроцький


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Яроцький П. Л. Армія спасіння // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Армія спасіння (дата звернення: 8.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
13.07.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶