Архівна справа (журнал)

«Архівна справа» (журнал)

«Архі́вна спра́ва» — журнал, присвячений історії архівів та архівної справи, практичним аспектам діяльності архівних установ; друкований орган Центрального архівного управління УСРР. Виходив у м. Харкові впродовж 1925–1931. Видавався українською мовою. Усього побачило світ 21 число
(в 17 книгах); числа мали різний наклад — від 750 до 1400 примірників.

Історична довідка

Задум створення наукового галузевого журналу в сфері архівної справи належав академіку Д. Багалію.

06–10.12.1924, Харків — на Всеукраїнській архівній нараді схвалено план науково-видавничої діяльності та склад редколегії Укрцентрархіву. Передбачалося видавати журнал «Червоний архів України» як друкований орган Укрцентрархіву та його установ на місцях — оприлюднювати закони та розпорядження центральної влади з питань архівної справи, друкувати архівознавчі праці, матеріали й розвідки з історії України, насамперед новітньої доби. Метою журналу проголошувалося розроблення теоретичних і практичних питань архівознавства, інформування про його стан у центральному та місцевих архівах, архівну реформу, публікація архівних документів, критико-бібліографічних оглядів літератури з архівознавства.

Квітень 1925 — відповідно до ухвали редколегії Укрцентрархіву, заплановано видавати два видання накладом по 3000 примірників: «Архівна справа на Україні» — для публікації статей з питань архівознавства; «Червоний архів» — для публікації документів і джерелознавчих розвідок. У подальшому ці плани реалізовано не повністю.

Осінь 1925, Харків — вийшло перше число спеціального наукового видання «Архівна справа» (обрано таку остаточну назву); наклад — 750 примірників. Редколегія орієнтувалася на високий науковий рівень матеріалів та можливість дискусій. Однак очікуваного резонансу перший випуск не мав через такі чинники: а) пріоритет практичних, злободенних проблем над теоретичними, перспективними для архівного будівництва; б) різке розмежування наукових сил серед співробітників центральних і місцевих архівних установ; в) відчутно низький рівень архівної освіти більшості працівників архівів; г) неприйнятна вартість примірників журналу. Під час обговорення першого числа «Архівної справи» висловлено пропозицію розширити тематику (додати статті загальноісторичного, економічного змісту тощо), змінити структуру (створити два відділи: «суто архівний і дослідно-літературний»).

У ході підготовки до I Всеукраїнського з’їзду архівних робітників редколегія Укрцентрархіву неодноразово обговорювала плани науково-видавничої роботи. Ухвалено рішення про необхідність перетворити «Архівну справу» з наукового неперіодичного видання на науково-популярне періодичне. Рішення про реорганізацію журналу закріпила постанова Колегії Укрцентрархіву від 27.02.1926 (протокол № 6): визнано недоцільним видавати журнал таким, як перша книжка (через надмірну академічність), натомість ухвалено зробити його популярним, пристосованим до інтересів широких кіл архівних робітників. «Науково-академічну» частину пропонувалося перенести до запланованого видання «Червоний архів».

Від 1927 (кн. 2–3) журнал «Архівна справа» — періодичне науково-популярне видання. Висвітлював роль архівів в історичних дослідженнях, тісний взаємозв’язок архівних і наукових установ тощо, адресувався широким читацьким колам. 1931 видання виходило під назвою «Радянський архів», упроваджуючи «марксо-ленінську» методологію в архівну справу.

Характеристика

Зміст і структура

Публікації журналу «Архівна справа» присвячувалися питанням теорії та методики архівної науки, архівному життю в СРСР і за кордоном; систематично подавалися відомості про діяльність центрального та місцевих архівних управлінь, бібліографічна інформація та інформація консультативного характеру. Постійні рубрики видання:

  • З архівної техніки;
  • З діяльності центрального й округових архівних управлінь;
  • Постанови, інструкції та важливіші розпорядження в архівній справі;
  • По Союзу;
  • За кордоном;
  • Критика та бібліографія.

Основна робота в журналі покладалася на редакторів, які вели певні тематичні відділи: 1) організаційні питання, теорія і техніка архівного будівництва та його чергові практичні завдання на Україні (контролював М. Рубач, фактично редагував В. Веретенников);
2) огляди найважливіших фондів, серій матеріалів та окремих історичних пам'яток (редагував Є. Іванов);
3) діяльність архівних установ (їхня історія, сучасність, досягнення) і поточна архівна хроніка (редагував М. Рубач);
4) інструкції та правила для архівних органів Укрцентрархіву та архівних частин радянських установ (редагував Д. Багалій);
5) критика та бібліографія (редагував В. Веретенников).

Редактори відділів формували редакційний портфель, дбали про своєчасне отримання замовлених матеріалів, контролювали їх проходження на всіх етапах редакційного опрацювання. Редколегія працювала чітко й системно, великою мірою завдяки старанням відповідального секретаря Є. Іванова.

Важливе значення для розвитку української архівної періодики як «підручника з архівної справи» мало встановлення наукових і творчих контактів з архівістами інших республік і держав шляхом публікації матеріалів, обміну виданнями. Статті було замовлено В. Максакову (Росія), М. Мелешко (Білорусь), Ш. Чхетії (Грузія), запрошено як «постійного співробітника» Я. Ждановича.

Крім авторських публікацій, з РРФСР надходив «Бюлетень Центроархіву» («Бюллетень Центроархива»), журнал «Архівна справа» («Архивное дело»), з Грузії — «Грузинський архів»(«საქართველოს არქივი»). Згодом налагоджено обмін періодичними виданнями з Управлінням державних архівів Польської республіки: «Архівна справа» — «Археон» («Archeion»). Це уможливлювало повноцінну підготовку рецензій та оглядів літератури з питань архівної справи, сприяло ознайомленню з досвідом і досягненнями колег.

Для підвищення інтересу до журналу редколегія застосовувала різні прийоми:

  • намагалася залучити до співпраці широке коло авторів, друкувала їхні дописи про події архівного будівництва в регіонах (як правило, вони публікувалися у відділі «Хроніка»);
  • розгортала на сторінках журналу дискусії з наукових проблем чи обговорення питань архівістики, що потребували нагального вирішення, унаочнювала процес народження істини, включала в нього зацікавлених осіб, науковців і практиків;
  • встановлювала зворотній зв’язок центру з місцями — наближувала журнал до пересічного архівіста;
  • запроваджувала нові рубрики для консультативних повідомлень із питань архівних технологій.

Постаті

Редколегію очолював завідувач ЦАУ (політичний редактор) М. Рубач, науковим редактором був Д. Багалій, відповідальним секретарем — Є. Іванов, до складу редколегії за час існування журналу входили В. Веретенников, М.В.Гливенко, Ф. Герасименко, М. Рубач, С. Семко-Козачук, О. Сенченко, С. Тетін, Р. Шпунт.

Авторський колектив репрезентували: О. Барабашов, В. Барвінський, О. Водолажченко, Я. Жданович, В. Максаков, В. Міяковський, В. Нікітін, О. Оглоблин, В. Романовський, К. Харлампович, П. Федоренко, І. Шабатін, М. Яновський та ін.

Значення

Журнал «Архівна справа» посів важливе місце в системі навчально-методичного забезпечення підготовки кадрів для архівних установ України в умовах відсутності підручників та навчальних посібників.

Розгорнуті на сторінках науково-популярних видань дискусії з проблем тематичного описування архівних матеріалів, нормування праці архівістів, організації користування архівною інформацією мали велике значення для розвитку теорії і практики архівної справи в Україні.

Бібліографія

Українські архівісти (XIX—XX ст.): Біобібліографічний довідник / Упоряд. І. Б. Матяш. Київ, 2007. 752 с.

Література

  1. Сергієнко Г.Я. Покажчик до журналу «Архівна Справа» // Науково-інформаційний бюлетень Архівного управління при Раді Міністрів УРСР «Архіви України». 1958. № 1 (31). С. 111–130.
  2. Матяш І. Українська архівна періодика 1920–1930-х рр.: історія, бібліографія, бібліометрія. Київ, 1999. 480 с.

Автор ВУЕ

І. Б. Матяш


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Матяш І. Б. Архівна справа (журнал) // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Архівна справа (журнал) (дата звернення: 7.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
09.05.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶