Архівна україніка

Архівна україніка. Обкладинка довідника «Архівна україніка в Канаді»

Архі́вна украї́нікаархівні документи, які перебувають за кордоном, а також документи іноземного походження, що стосуються історії та культури України.

Історична довідка

1918 у м. Києві створено Національну бібліотеку Української Держави (тепер Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського). В оприлюдненій у жовтні 1918 у м. Києві концепції бібліотеки одним із завдань визначалась організація українського відділу Ucrainica, з яким власне і пов’язане походження поняття «україніка». Так, у відділі, що діяв у Всенародній бібліотеці України при Всеукраїнській академії наук, зосереджувалися видання різними мовами про історію України, українську матеріальну й духовну культуру, народне мистецтво, мову та відповідні бібліографічні покажчики.

Силами архівної комісії на чолі з О. Грушевським складено списки документів українського походження, рекомендовано черговість їх повернення.

У 1930-х, через ідеологізацію архівної справи та бібліотечної справи, поняття «архівна україніка» на тривалий час було викреслено з наукового обігу. На тлі «латентної стадії» функціонування поняття «україніка» в УСРР — УРСР зарубіжні науковці послуговувалися ним для позначення досліджень з історії та культури України. Почасти переосмислене поняття повернуто наприкінці 1980-х — на початку 1990-х через дослідження джерел до історії державотворення та формування національних традицій у різних країнах.

Наукові засади виявлення, реєстрації та запровадження до наукового обігу архівної інформації, наявної в документах архівної україніки, було визначено Державною програмою «Книжкова та рукописна спадщина України: створення бібліографічного реєстру і системи збереження та загальнодоступності» (1992), зокрема її підпрограмою «Архівна та рукописна україніка: національна зведена система документальної інформації» (1991–1996).

Спроби створити комплекс довідників про українські документи, що зберігаються в зарубіжних архівосховищах, здійснювали Інститут української археографії (тепер Інститут української археографії та джерелознавства імені М. С. Грушевського НАН України) у співпраці з Інститутом рукопису Центральної наукової бібліотеки АН УРСР (тепер Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського), а також Головне архівне управління при Кабінеті Міністрів України (тепер Державна архівна служба України).

Характеристика

Особливості

Архівна україніка належить до історико-культурної спадщини України, є потенційним складником Національного архівного фонду України.

Згідно із Законом України «Про Національний архівний фонд та архівні установи» (1993; зі змінами 2001; ст. 5), держава сприяє поверненню архівної українки, що зберігається в інших країнах, до України в оригіналах або копіях (див. Копія архівна).

Структура

Склад і зміст архівної україніки відображає концепція створення та функціонування Національного реєстру «Архівна україніка» (2007).

Архівну україніку становлять три групи: автентична україніка (групи А, Б); історична україніка (до 1991 — групи В, Г, Д, Е); модерна україніка (після 1991 — групи Б, В, Г, Д, Е).

Отже, виокремлюють такі комплекси (групи):

А. Документи, утворені в Україні й вивезені емігрантами (переважно міжвоєнного й повоєнного періодів):

  • документи українських урядів, міністерств та відомств Української Народної Республіки, Української Держави, Західноукраїнської Народної Республіки та інших;
  • документи дипломатичних установ Української Народної Республіки, Української Держави, Західноукраїнської Народної Республіки;
  • документи українських військових підрозділів: Української повстанської армії, Січових Стрільців та інших;
  • документи наукових установ, навчальних закладів та закладів культури;
  • документи українських видавництв та редакцій газет і журналів;
  • документи релігійних установ;
  • рукописи наукових і літературних творів українських учених, митців, письменників, поетів;
  • документи особового походження українських політичних, громадських та культурних діячів;
  • рукописи й рукописні книги, що потрапили за кордон у складі колекцій та книгозбірень українських емігрантів;
  • архіви українських діячів, передані на постійне зберігання до державних і недержавних архівних установ відповідно до заповіту фондоутворювача;
  • архіви українських діячів, що перебувають у приватній власності (отримання інформації за згодою фондоутримувача).

Б. Документи, утворені в Україні й переміщені (унаслідок централізації архівних фондів за радянської доби чи незаконно) за її межі:

  • документи про українців у складі Червоної та Радянської армії;
  • особисті архіви, колекції неукраїнського походження документів, пов’язаних з історією України;
  • кіно-, відео-, фото-, фонодокументи;
  • технологічна, картографічна, геодезична, наукова, інша спеціальна й супровідна документація.

В. Документи, утворені українцями в еміграції (пов’язані з національною самоідентифікацією):

  • документи українських організацій (і світового, і локального значення), створених в інших країнах;
  • документи українських церков різних конфесій;
  • документи наукових і навчальних установ, спрямованих на розвиток української науки й освіти за межами України;
  • колекції українських діячів, що мешкали в певній країні.

Г. Документи, утворені в країні локалізації української громади, що містять інформацію про українців, український народ, Україну:

  • документи державних установ цієї країни;
  • документи державних установ інших країн;
  • окументи недержавних організацій та установ (політичні партії, рухи, громадські організації, наукові установи тощо);
  • архіви церков, релігійних організацій;
  • документи інших етнічних груп і релігійних громад, їхніх відомих представників, що емігрували з України.

Д. Особові фонди неукраїнського походження, що містять відомості про історичні події, що відбувалися на території України, українську спільноту в країні її локалізації:

  • фонди зарубіжних дипломатів, які перебували в Україні за призначенням;
  • фонди міжнародних гуманітарних представництв;
  • фонди учасників визвольних змагань та збройних конфліктів на території України;
  • фонди діячів культури, науки, освіти, представників урядових або бізнесових кіл, які підтримували професійні контакти з українцями або навчалися в Україні.

Е. Документи, утворені в Україні зарубіжними державними й недержавними установами та організаціями, які містять інформацію про Україну та українців:

  • дипломатичні документи;
  • документи зарубіжних бюро засобів масової інформації;
  • документи військових, економічних, культурних, релігійних, наукових, освітянських, бізнесових представництв;
  • рукописні й документальні колекції, зібрані іноземцями в Україні.

Зберігання

Окремі документи й фонди архівної україніки, що надійшли в Україну шляхом дарування, зберігаються в центральних і регіональних державних архівах, архівних підрозділах наукових установ, музеїв і бібліотек відповідно до вибору авторів документів або фондоутворювачів.

2007 для централізованого державного зберігання архівної україніки, повернутої в Україну, було створено спеціалізовану установу — Центральний державний архів зарубіжної україніки.

Література

  1. Боряк Г. Національна архівна спадщина України та державний реєстр «Археографічна україніка». Архівні документальні ресурси та науково-інформаційні системи. Київ : Головне архівне управління при Кабінеті міністрів України, 1995. 348 с.
  2. Матяш І. Архівна та рукописна україніка: зміст та обсяг поняття, проблема інкорпорації до Національного архівного фонду України (на прикладі архівів Канади) // Бібліотекознавство. Документознавство. Інформологія. 2007. № 1. С. 17–46.
  3. Матяш І. Галузева програма «Архівна україніка» //Студії з архівної справи та документознавства. 2008. Т. 16. С. 29–32.
  4. Архівна україніка в Канаді / Упоряд.: І. Матяш, Р. Романовський, М. Ковтун та ін. Київ : [б. в.], 2010. 882 с.
  5. Боряк Т. Документальна спадщина української еміграції в Європі: Празький архів (1945–2010). Ніжин : Ніжинський державний університет імені Миколи Гоголя, 2011. 544 с.
  6. Кулініч М. Ю. Діяльність державної архівної служби України та наукових інституцій у сфері реституції і повернення архівної україніки // Наукові праці історичного факультету Запорізького національного університету. 2014. Вип. 39. С. 326–330.

Автор ВУЕ

І. Б. Матяш


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Матяш І. Б. Архівна україніка // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Архівна україніка (дата звернення: 7.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
12.01.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶