Архівно-бібліотечна секція Всеукраїнського комітету охорони пам’яток мистецтва і старовини

Архі́вно-бібліоте́чна се́кція Всеукраї́нського коміте́ту охоро́ни па́м’яток мисте́цтва і старовини́ — перший радянський державний орган управління архівною справою в Україні. Створена в січні 1919 у м. Харкові.

Історична довідка

Секцію створено з метою централізації архівної справи, організації обліку і раціонального комплектування архівів; збирання відомостей про документи українського походження в зарубіжних архівах; здійснення контролю за відбором документів на постійне зберігання; популяризації архівної справи, організації підготовки кадрів для архівних установ.

Правовою підставою для роботи архівно-бібліотечної секції у м. Києві став Декрет «Про передачу історичних та художніх цінностей у відання Народного комісаріату освіти» від 03.04.1919, який встановив державну власність на архівні документи і забороняв будь-яке їх знищення без дозволу НКО УСРР в особі Архівно-бібліотечної секції ВУКОМПИСу. На секцію покладалася відповідальність за реєстрацію, збирання, упорядкування, наукове опрацювання архівних документів, а також завідування всіма архівами (державними, науковими, приватними, революційними), організацію підготовки кадрів для установ, розроблення положень, правил, інструкцій з архівної справи.

Упродовж лютого — березня 1919 секцію очолював В. Барвінський, після переїзду радянського уряду в м. Київ (з квітня 1919) — В. Модзалевський.

Структура та діяльність

Структурні підрозділи (підсекції): реєстраційно-охоронна й контрольна (для огляду, охорони, ремонту, будівництва архівних приміщень, завідувач — О. Соловйов); описова (для описування, каталогізації, укладання бібліографії, організації бібліотеки, опрацювання архівних документів, зав. — В. Міяковський); інструкційна (для складання інструкцій і правил з архівної справи, координації діяльності иісцевих установ, зав. — М. Аргамаков); популяризаторська (для популяризації архівних видань, архівної справи, підготовки матеріалів до друку, влаштування лекцій, курсів, виставок, зав. – В. Модзалевський).

З ініціативи В. Модзалевського Архівно-бібліотечна секція ВУКОПМИСу підготувала проект загальнодержавної архівної реформи, особливістю якого була ідея створення єдиного державного архівного фонду (з секційним поділом), організації центрального Всеукраїнського головного архіву — основного сховища для частини сукупного архівного фонду загальноукраїнського характеру та навчальних закладів для підготовки архівістів у столиці та університетських містах.

Адміністративними органами в галузі архівної справи мали стати Центральне архівне управління у м. Києві та губернські архівні управління на місцях.

Робота секції під керівництвом Модзалевського зосереджувалася на розробленні низки проектів законодавчих положень, нобхідних для проведення архівної реформи: «Проекту положення про Всеукраїнський Головний Архів» та пояснювальної записки до нього, «Проекту штатів Всеукраїнського Головного архіву», «Положення про заснування Губернських Архівів» та проектів їхніх штатів, інструкцій про впорядкування й описування архівних документів, про використання архівної інформації.

Концепція архівної реформи передбачала організацію мережі спеціальних навчальних закладів. При ВДА передбачалося зансувати Головний архівний інститут для підготовки архівістів і копіювальників давніх актів; при губернських загальних архівах в університетських містах (щоб уникнути труднощів з викладацьким складом) — обласні архівні інститути. В такий спосіб, на думку Модзалевського, створювалися умови для забезпечення центральних і місцевих архівних установ фахівцями відповідної кваліфікації. Однак перспективне дослідження кадрових потреб архівів не проводилося, та й фінансування на втілення цієї ідеї не було.

Перші накази по архівно-бібліотечній секції зобов'язували всі державні, громадські установи, а також приватних осіб зареєструвати впродовж двох тижнів у секції свої архіви. За секцією закріплювалося право надавати доступ до архівної інформації. Відтак було розроблено інструкції щодо користування архівними матеріалами приватних осіб, про видавання копій з документів, що зберігаються в архівів, про упорядкування, розбирання, розміщення, описування архівів. Розпочалася робота над складанням переліку документів усіх відомств із зазначенням термінів зберігання (від 10 до 50 років) і умов передавання їх на державне зберігання. На практиці було започатковано створення державного архівного фонду: складено інвентарні описи, розпочато наукове описування справ Цензурного комітету, при Архівно-бібліотечній секції засновувався Літературно-історичний архів для зберігання документів особового походження. Позитивні результати для збереження архівних документів ліквідованих київських установ мало заснування Українського головного архіву (червень — липень 1919).

Література

  1. Матяш І. Архівна наука і освіта Україні 1920-1930-х років. Київ, 2000. С. 83–139. Архівознавство / За заг. ред. Я. Калакури, І. Матяш. 2-ге вид., випр. і допов. Київ : Видавничий дім «КМ Академія», 2002. 356 с.
  2. Московченко Н. Правові засади розвитку архівної справи в Україні (1919 –1932 рр.) // Студії з архівної справи та документознавства. 2004. Т. 11. С. 5–12.
  3. Матяш І. Архівно-бібліотечна секція Всеукраїнського комітету охорони пам’яток мистецтва і старовини // Українська архівна енциклопедія / Ред. кол.: І. Б. Матяш, І. Н. Войцехівська, Л. А. Дубровіна та ін. Київ, 2008. С. 152–153.

Автор ВУЕ

І. Б. Матяш


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Матяш І. Б. Архівно-бібліотечна секція Всеукраїнського комітету охорони пам’яток мистецтва і старовини // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Архівно-бібліотечна секція Всеукраїнського комітету охорони пам’яток мистецтва і старовини (дата звернення: 7.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
11.05.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶