Астрополітика

Астрополі́тика (від астро… і політика) — політична й наукова діяльність, підпорядкована завданням можливого використання матерії, енергії планет, зір та їх систем, галактик і міжгалактичного простору в інтересах людства, збереження останнього через освоєння космосу.

Політологічне визначення астрополітики полягає в її обґрунтуванні як політичної діяльності, спрямованої на перспективу освоєння та використання космічного простору (Е. Долман, США). Започаткування зазначеного напряму датоване серединою 20 ст. і пов’язане із запуском першого штучного супутника Землі та виведенням людини на навколоземну орбіту.

Досягнення цілей астрополітики вбачають у два послідовних етапи, на першому з яких ― освоєння ресурсної бази Сонячної системи. Передбачено використання науково-технологічного потенціалу для колонізації супутника Землі Місяця (2020-ті), а також планет Сонячної системи. У межах космічних програм США заплановано місію на Марс (2030-ті), тестування нових двигунів, які працюють на сонячній енергії, що дозволить астронавтам дістатися до найближчої зіркової системи ― Альфи Центаври за 130 років.

Другий етап реалізації цілей астрополітики пов’язують із пошуком зоряної системи, яка містить екзопланету, схожу на Землю, а також віднайдення можливостей її досягнення через використання, зокрема, теорії відносності А. Айнштайна.

Зміст астрополітики в політико-науковому значенні полягає в її трансформації як геополітичного феномену в міждисциплінарний напрям наукових досліджень, що передбачає використання наукового, технічного та технологічного потенціалу низки традиційних наук ― астрономії, біології, хімії тощо (В. Л. Жданов, РФ).

В Україні астрополітика розвивається як комплексний напрям наукових досліджень, пов’язаний із використанням даних астрономії, вчення про ноосферу В. Вернадського, концептуальних положень сталого розвитку, космічного права тощо.

Література

  1. Everett C. Dolman Astropolitik: Classical Geopolitics in the Space Age. London : Frank Cass Publishers, 2001. 224 p.
  2. Жданов В. Л. Астрополитика: «распространение» геополитики в космическое пространство // Социально-гуманитарные знания. 2013. № 6. С. 276–281.
  3. Дубов Д. В. Зрушення сфер геополітичного протиборства: від географічної експансії — до конструювання інформаційно-кібернетичних просторів // Стратегічні пріоритети. 2014. № 1 (30). С. 106–115.

Автор ВУЕ

С. В. Батура


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Батура С. В. Астрополітика // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Астрополітика (дата звернення: 7.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
18.09.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶