Атерина

Atherina hepsetus

Атери́на, атеринка (Atherina) — номінативний рід променеперих риб родини атеринових (Atherinidae) ряду атериноподібних (Atheriniformes). Налічує п’ять видів, поширених у прибережних ділянках морів помірного і тропічного поясів Атлантики.

В Україні рід представлений атериною середземноморською (Atherina hepsetus), що є в Чорному морі, та атериною піщаною (Atherina boyeri), відомою в Чорному морі й Азовському морі, лиманах Північного Причорномор’я, пониззях великих річок; постійно мешкає в Каховському водосховищі.

Риби роду атерина мають видовжене, струнке тіло, спина та верхня частина голови темні, сірувато-бурі, сірувато-зеленкуваті, боки світліші, черево сріблясто-біле. Уздовж боків проходить срібляста смуга. Виростають атерини до 20 см, живуть до 5 років. Це зграйні пелагічні евригалінні риби (див. Евригалінність), що в теплу пору року підходять до берегів для розмноження й нагулу. Нерестяться з квітня до вересня, ікру відкладають на водорості у прибережних відкритих ділянках моря або лиманів. Живляться пелагічними та бентосними ракоподібними (веслоногими раками, мізидами), а також черв’яками, молюсками, личинками риб тощо.

Атеринами живляться судак, ставрида, білуга та інші хижаки. Атерин масово добувають у Середземному морі. Традиційно використовуються в каталонській і окситанській кухні в смаженому вигляді. Крім того, з атерин витоплюють технічний жир і роблять кормове борошно.

В Україні це малоцінний промисловий об'єкт. Атерин виловлюють переважно у північно-західній частині Чорного моря, Азовському морі, Сиваші, під час весняного ходу через Керченську протоку. Атерина піщана — одна з найчисленніших дрібних пелагічних риб Азово-Чорномор’я, що поступається розміром популяції лише анчоусу й тюльці.

Література

  1. Мовчан Ю. Риби України. Київ : Золоті ворота, 2011. 444 с.
  2. Шаповаленко З. В., Маренков О. М., Ананьєва Т. В. Екологічна оцінка видового складу іхтіофауни прибережних біотопів Запорізького водосховища // Наукові записки Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка. Серія Біологія. 2015. № 3–4 (64). С. 717–722.
  3. Nelson J. S., Grande T. C., Wilson M. V. Fishes of the World. 5th ed. Hoboken : John Wiley & Sons, 2016. 752 p.
  4. Васильева Е. Д. Диагностические признаки и таксономия средиземноморских атерин из группы (Atherinidae) // Вопросы ихтиологии. 2017. Т. 57. № 6. С. 627–639.
  5. Fish Base. URL: http://www.fishbase.se

Автор ВУЕ

Редакція_ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Атерина // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Атерина (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
05.01.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶