Афродизіак

Афродизіа́к (грец. ἀφροδισιαϰὸς, від Ἀφροδίτη — Афродіта) — речовина, яку використовують для посилення статевого потягу, лібідо, підвищення потенції та статевого задоволення (див. Оргазм).

Характеристика

Женьшень справжній
Шоколадні солодощі

Афродизіаки — специфічні стимулятори, що викликають емоційне та фізіологічне збудження (див. Ерекція). Встановлено їхній позитивний вплив на сексуальну активність людини, проте механізм дії досі не з’ясований, ефективність впливу дискусійна. Первинно застосування афродизіаків було спрямоване виключно на розмноження чи плодючість, проте згодом їх використання поширили на сексуальне життя загалом. У різні історичні періоди властивостями афродизіаків наділяли найрізноманітніші (здебільшого екзотичні або рідкісні й коштовні для певної місцевості) об’єкти:

Класифікація

Загальновизнаної класифікації таких речовин не існує; найвідоміші з них пов’язані з культурними традиціями та харчовими уподобаннями різних народів. До групи афродизіаків традиційно відносять речовини тваринного й рослинного походження, що вирізняються яскраво вираженим смаком або ароматом і мають певний стимулювальний вплив на органи чуття. Найчастіше афродизіаки поділяють за:

  • впливом на різні органи чуття;
  • видами речовин;
  • ефективністю дії залежно від статі.

Серед таких речовин омега-3 ненасичені жирні кислоти, що містяться в жирі багатьох морських риб (лососевих, осетрових, скумбрієвих, анчоусів та ін.), а також плодах горіха волоського, авокадо тощо.

Використання

Дослідження механізмів упливу речовин, наділених властивостями афродизіаків, показали їхню позитивну дію на кровообіг, кровопостачання та циркуляцію крові в організмі. Вони впливають на розширення кровоносних судин і притік крові до статевих органів, чинять протизапальну дію. Більшість афродизіаків чинить загальнозміцнювальну та антидепресантну (див. Антидепресанти) дію на організм. Антиоксидантна й протизапальна дія притаманна флавоноїду рослинного походження кверцетину, що міститься в яблуках, цибулі, часнику, винограді, червоному вині тощо.

Додатково

За результатами досліджень сексуальної поведінки людини було встановлено, що сексуальна активність пов’язана передусім з індивідуальною психофізіологічною реакцією, зумовленою комплексом чинників, а не лише застосуванням спеціальних речовин-стимуляторів збудження.

Література

  1. Melnyk J. P., Marcone M. F. Aphrodisiacs from Plant and Animal Sources — A Review of Current Scientific Literature // Food Research International. 2011. Vol. 44. Is. 4. P. 840–850.
  2. West E., Krychman M. Natural Aphrodisiacs — A Review of Selected Sexual Enhancers // Sexual Medicine Reviews. 2015. Vol. 3. Is. 4. P. 279–288.
  3. Лисюк Р. М., Михайловська В. В., Бурбан А.-В. В. Пошук перспективних рослинних субстанцій як компонентів збору простатопротекторної дії // Медичний форум. 2018. № 14 (14). С. 44–46.

Автор ВУЕ

Редакція_ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Афродизіак // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Афродизіак (дата звернення: 5.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
03.03.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶