Афроцентризм

Афроцентри́зм (від Африка і центризм) — доктрина ціннісного піднесення й самоствердження африканської культури, спрямована на подолання євроцентризму в різних сферах суспільної свідомості й поведінки, аж до абсолютизації культурно-історичних і расових особливостей та ролі в світовій історії негроафриканців.

Історична довідка

У сучасному постмодерністському форматі активно розробляється з початку 1980-х у середовищі афроамериканців. Доктрина поширилася серед африканської інтелігенції. Також набула впливу в колах професійних африканістів і дослідників Стародавнього світу. Головним її теоретиком був директор Молефі Кете Асанте (справжнє ім’я — А. Лі Сміт; нар. 1942, США), який і започаткував програму афроамериканських досліджень в Університеті Темпл (м. Філадельфія, США).

Афроцентризм розвинувся з ідей африканської самобутності й винятковості, що сформувалися в 2-й половині 19 ст. у річищі аболіціонізму й боротьби проти расової дискримінації в США; пізніше увібрав у себе панафриканські ідеї (див. Панафриканізм) В. Дюбуа, М. Л. Кінга й Л. Сенгора.

Характеристика

Основні принципи зводяться до критичного переосмислення історичної й культурної спадщини Африки та її внеску в розвиток цивілізації, — з метою створення універсальної ідеології африканців, основи для єдиної моралі й моральності, етики й естетики; закону суспільного ладу й керівництва до дії.

Мета афроцентризму — довести рівність рас перед лицем історії, розвінчати доктрину переваги білих, що ґрунтувалася на переоцінці успіхів європейців та применшенні внеску неєвропейців у світову культуру. Водночас афроцентристи відстоюють особливу первісну роль негрів у антропогенезі, ідеалізують африканське минуле (Стародавні Єгипет, Куш, Нубія, Аксум, Ефіопія, Гана, Малі, Сонгай) і наполягають на тому, що негроафриканська культура позитивно вплинула на розвиток античних Еллади й Риму, Стародавнього Сходу й сучасної західної цивілізації.

У недоліках африканського суспільства звинувачують Європу.

Література

  1. Ani M. Yurugu: An Africa-Centered Critique of European Cultural Thought and Behaviour. Trenton; Asmara : Africa World Press, 1994. 636 p.
  2. Asante M. K. Afrocentricity: The Theory of Social Change. Chicago : African American Images, 2003. 172 p.
  3. Austin A. Achieving Blackness: Race, Black Nationalism, and Afrocentrism in the Twentieth Century. New York : New York University Press, 2006. 290 p.
  4. Давидсон А., Филатова И. Исторические пласты афроцентризма // Pax Africana: континент и диаспора в поисках себя. Москва : Гуманистика, 2009. 440 с.

Автор ВУЕ

Редакція_ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Афроцентризм // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Афроцентризм (дата звернення: 5.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶