Афін національний археологічний музей

Афін національний археологічний музей.jpg

Афі́н націонáльний археологі́чний музéй (грец. Εϑνιϰό Αρχαιολογιϰό Μουσείο) — спеціалізований заклад культури в центральній частині м. Афін (Греція), найбільша музейна установа країни.

Історична довідка

Перший археологічний музей Греції засновано 1829 на о. Егіні з ініціативи Президента Греції І. Каподистрії (1776–1831). Перенесення столиці Греції з м. Нафпліону до м. Афін (1833) та численні археологічні відкриття спонукали владу ухвалити рішення про заснування археологічного музею в м. Афінах. Формуванню нової інституції сприяло те, що від 1834 держава поступово встановила контроль над археологічними розкопками. 1834 ухвалено перший правовий акт щодо охорони культурної спадщини — «Закон про заборону вивезення пам’яток мистецтва». 06.01.1837 засновано Афінське археологічне товариство. 1899 ухвалено «Закон про старожитності».

1858 оголошено міжнародний конкурс на кращий проект музею, де перемогу здобули архітектори Л. Ланге (1808–1868; Німеччина) і П. Калкоса (1818–1875; Греція). До спорудження фасаду будівлі долучився архітектор Е. Ціллер (1837–1923; Німеччина, Греція). Ділянку землі під будівництво пожертвувала Є. Тосиця — представниця родини грецьких благодійників. Кошти надали: уряд країни, Афінське археологічне товариство, а також благочинці. Будівництво тривало 1866–1889. Споруда виконана в неокласичному стилі (див. Неокласицизм). 1903–1906 добудовано східне крило. 1932–1939 його значно розширено за рахунок прибудови.

Передбачалося, що заклад називатиметься Центральним музеєм. 1881 музей отримав сучасну назву. Згідно з указом Президента Греції «Про організацію Національного археологічного музею» від 1893, метою створення музею оголошувалося вивчення та навчання археології, пропаганда археологічних знань, плекання любові до мистецтва.

Під час Другої світової війни музейні експонати переховували в музейних сховищах, а також у сховищі Національного банку Греції та природних печерах.

У післявоєнний період музей неодноразово переплановувався. У південному крилі відкрито Епіграфічний музей, колекцію якого значно розширено у 1953–1960.

Унаслідок землетрусу 1999 споруда зазнала значних пошкоджень, музей закрили на реконструкцію. Відкриття відбулося напередодні Літніх Олімпійських ігор 2004.

Характеристика

Колекція музею нараховує близько 20 тис. експонатів.

Діють 5 постійних тематичних експозицій:

  • колекція доісторичних старожитностей, що охоплює артефакти неолітичної (див. Неоліт), Кікладської й Крито-Мікенської культур, а також знахідки з прадавнього поселення Фіри (Тіри);
  • збірка скульптури, що відтворює еволюцію давньогрецької скульптури від 7 ст. до н. е. до 5 ст.;
  • колекція ваз і мініатюр, яка презентує давньогрецьку кераміку від 11 ст. до н. е. до римської епохи та включає колекцію подружжя Є. та А. Стафатосів, що подарована Грецькій державі 1957 та складається приблизно з 970 артефактів різних епох;
  • зібрання виробів із металу;
  • зібрання старожитностей Єгипту та Близького Сходу, що охоплює період від 5 тис. до н. е. до римського завоювання (єгипетський зал — один із перших залів музею);

Знакові експонати музею: «Маска Агамемнона» (золота поховальна маска середини 2 тис. до н. е., яку знайшов Г. Шліман 1876); антикітерський механізм [стародавній механічний обчислювальний пристрій, призначений для розрахунку положення небесних тіл (приблизно 70-ті до н. е.); до його відкриття долучився перший директор музею, археолог В. Стаїс (1857–1923)]; бронзові скульптури «Зевс з мису Артемісіон» (5 ст. до н. е.), «Посейдон з мису Артемісіон» (460–450 до н. е.), «Вершник з мису Артемісіон» (150–146 або 200 до н. е.); т. зв. Елевсинський рельєф (бл. 430 до н. е.); колекція куросів і кор; фігурка дайдали — прообраз талісмана Літніх Олімпійських ігор 2004; скульптурний портрет Міртіди [сучасна реконструкція, що відтворює зовнішній вигляд 11-річної дівчини, яка загинула у результаті облоги м. Афін спартанцями у ході Пелопоннеської війни (431–404 до н. е.)] тощо.

У музеї представлені роботи: скульпторів Мирона, Скопаса, Агоракріта (5 ст. до н. е.), Дамофона (2 ст. до н. е.), вазописців Аналати (8–7 ст. до н. е), Евфіміда (кін. 6 — поч. 5 ст. до н. е.), Лідоса (6 ст. до н. е.), Гермонакса (5 ст. до н. е.), живописця Полігнота та інших.

У структурі музею — унікальна археологічна бібліотека. Її фонди налічують близько 20 тис. томів. Представлені рідкісні видання з історії, археології, мистецтва, релігії, філософії, літератури. Особливо цінними вважають щоденники археологічних розкопок, зокрема записи Г. Шлімана. 2008 бібліотеку названо на честь бізнесмена О. Онассіса (1948–1973; США, Греція).

Значення

Афін національний археологічний музей — один із найбільших і найбагатших музеїв світу. Музей — головний репрезентант культури Греції Стародавньої від доісторичного періоду до епохи пізньої античності.

Література

  1. Demakopoulou K., Mangou E., Jones R. et al. Mycenaean Black Inlaid Metalware in the National Archaeological Museum, Athens: A Technical Examination // The Annual of the British School at Athens. 1995. № 90 (2). P. 137–153.
  2. Присяжнюк О. М. Національна самоідентифікація та охорона культурної спадщини Греції // Історичні студії суспільного прогресу. 2019. Вип. 7. С. 118–124.
  3. Ricci S., Sanfilippo R., Basso D. et al. Benthic Community Formation Processes of the Antikythera Shipwreck Statues Preserved in the National Archaeological Museum of Athens (Greece) // Journal of Maritime Archaeology. 2019. № 14 (1). P. 81–106.
  4. Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο (офіційний сайт). URL: https://www.namuseum.gr

Автор ВУЕ

Редакція ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Афін національний археологічний музей // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Афін національний археологічний музей (дата звернення: 5.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
11.03.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶