Ахірат

Ахіра́т (араб. ‎الآخرة‎ — кінець, останній день; те, що станеться після) — у мусульманській есхатології термін на позначення кінця земного життя і початку вічного життя у потобйччі, яке настане після смерті людини.

У віровченні

Ахірат неодноразово згадано в Корані. Тема протиставленння ахірату земному життю (дунья) була однією з основних у проповідях Мухаммада. Так, хадиси наводять слова Пророка, який повчав, що той, хто полюбив тлінний світ — нашкодив своєму вічному життю в ахіраті, але той, хто обрав ахірат, мусить долати труднощі і випробовування. За вченням Мухаммада, в ахіраті доведеться відповідати за все вчинене у земному житті.

Ахірат розпочинається із малого кінця світу (смерть) і великого (період часу, який триває від першого до останнього звучання сурми ангела Ісрафіла). Уявлення про ахірат конкретизовано у вченні про воскресіння (баас), Судний день (кіямат), рай (джаннат) і пекло (джаннахам). Упродовж 8–9 ст. формується концепція «барзаха» — проміжного стану між смертю та Судним днем, — яку часом тлумачать як перший щабель ахірату.

У мусульманській апологетиці ахірат потрактовують у різних аспектах його протиставлення земному і плинному. Вченню про ахірат особливу увагу приділяли мислитель та містик Абу Хамід аль-Газалі, у «Дороговказному припасі для майбутнього життя» (1111) і поет Мухаммед Челебі в третій частині «Мухаммадії» (1449). Концепція ахірату є улюбленим мотивом багатьох східних поетів.

Джерела

  • Преславний Коран. Переклад смислів українською мовою / Пер. з араб. М. Якубовича. Київ : Основи, 2015.
  • Ал-Газали. Зад-и ахират // Хисматулин А. А. Сочинения имама ал-Газали. Санкт-Петербург : Петербургское Востоковедение ; Москва : Садра, 2017. С. 13–88.

Література

  1. Малов Е. А. Ахыр заман китаби: Мухаммеданское учение о кончине мира. Казань : Типо-Литография Императорскаго Университета, 1897. 96 с.
  2. Пиотровский М. Б. Ал-Ахира // Ислам. Энциклопедический словарь. Москва : Наука, 1991. С. 27.
  3. Аль-Хаками, Хафиз бин Ахмад. 200 вопросов по вероучению ислама / Пер. с араб. Москва : Умма, 2015. 319 с.

Автор ВУЕ

О. В. Сарапін


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Сарапін О. В. Ахірат // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Ахірат (дата звернення: 5.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
19.10.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶