Аят

Ая́т (араб. آيَةٌ‎‎‎ — знак, диво, знамення) — найдрібніша структурна частина Корану, вірш, елемент сури.

Глави (сури) в Корані складаються з кількох пронумерованих аятів. Найдовшою є сура «Аль-Бакара» (286 аятів); найкоротшою — сура «Аль-Каусар» (3 аяти).

У довгій главі вірші можуть групуватися в руку — цілісний за тематикою розділ сури.

За різними системами підрахунку (європейською чи новоєгипетською), в Корані налічують від 6204 до 6236 аятів.

Згідно з ісламським віровченням, в аятах відображені одкровення Аллаха. Мусульманські улеми одностайні в тому, що порядок коранічних аятів установлений Пророком Мухаммадом відповідно до Божественного передвизначення. Тому всі аяти Корану слід читати саме в тому порядку, в якому вони розташовані в книзі.

Аят у Корані має значення «знаку», «свідчення» певного явища: від створення та влаштування світу — до чудес, нагород вірним та долі невірних. Аят тлумачать, беручи до уваги зміст відповідної сури, Корану загалом та історичний контекст.

Цитата

Сура 108. Аль-Каусар («Достаток») Ім’ям Аллаха Милостивого, Милосердного! 1. Воістину, дарували Ми тобі достаток! 2. Тож молися Господу своєму та жертвуй! 3. Воістину, той, хто ненавидить тебе — сам безплідний!

 (Цит. за кн.: Преславний Коран. Переклад смислів українською мовою / Пер. з араб. М. Якубовича. Київ : Основи, 2015. 433 с. URL: https://islamhouse.com/uk/books/412672/).


Література

  1. Коран. Дослідження, переклад (фрагмент), коментарі В. С. Рибалкіна. Київ : Стилос, 2002. 271 с.
  2. Izutsu T. Ethno-Religious Concepts in The Qur’an. Montreal : McGill University Press, 2002. 292 с.
  3. Кримський А. Ю. Вибрані сходознавчі праці : в 5 т. Київ : Інститут сходознавства ім. А. Кримського, 2007. Т. 1: Арабістика. 432 с.
  4. Bravmann M. The spiritual background of early Islam. Studies in ancient Arab concepts. Leyden; Boston : Brill, 2009. 336 р.
  5. Резван Е. А. Введение в коранистику. Казань : Издательство Казанского университета, 2014. 408 с.
  6. Преславний Коран. Переклад смислів українською мовою / Пер. з араб. М. Якубовича. Київ : Основи, 2017. 433 с.

Автор ВУЕ

Є. А. Харьковщенко

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Харьковщенко Є. А. Аят // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Аят (дата звернення: 29.04.2024).

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶