БМП-1: українські модернізації

БМП-1УМД

БМП-1: українські модернізації — модернізовані варіанти бойової машини піхоти БМП-1, створені українськими підприємствами від кінця 1990-х. Головні зусилля спрямовано на заміну застарілого комплексу озброєння більш ефективним і сучасним.

БМП українські модернізації.jpg

Історична довідка

У Сухопутних військах Збройних сил України (ЗСУ) до початку агресії Російської Федерації (РФ) 2014 БМП-1 вважали застарілими та безперспективними. У рамках курсу на скорочення ЗСУ та зменшення запасів військової техніки та озброєння ці машини відправлено на склади, звідки поступово розпродавали за кордон. Тому проєкти модернізації БМП-1 розробляли, орієнтуючись спочатку на зарубіжних споживачів.

На рубежі 1990-х — 2000-х запропоновано проєкт БМП-1У. Його створювали в рамках дослідно-конструкторської роботи «Бліндаж» у Науково-технічному центрі артилерійсько-стрілецького озброєння (м. Київ). Модернізація, не стосуючись двигуна, трансмісії та броньового (див. Броня) захисту, передбачала мінімальне удосконалення ходової частини (встановлення провідних коліс, гусениць і надгусеничних крил-поплавців від БМП-2). Основні зміни стосувалися комплексу озброєння. Замість старої башти встановлено уніфікований дистанційно керований бойовий модуль КБА-105 «Шквал», озброєний 30-мм автоматичною гарматою 2А72 (або її українським аналогом ЗТМ-1) із бойовим комплектом на 360 снарядів і 7,62-мм кулеметом ПКТ (або українським аналогом КТ-7,62) з боєкомплектом 2500 набоїв, 30-мм автоматичним гранатометом АГ-17 (або український аналог КБ-117; боєкомплект 116 гранат) та двома пусковими установками для ПТКР «Конкурс».

Уперше БМП-1У продемонстровано 24.08.2001 на параді в День Незалежності України в м. Києві (взяли участь 10 модернізованих машин). Усього на Житомирському бронетанковому заводі (ЖБТЗ) модернізували до рівня БМП-1У 30 бойових машин.

Подальшим розвитком БМП-1У став варіант БМП-1М (відомий також як «об’єкт 765УТБ»), уперше показаний у лютому 2011 на виставці в м. Абу-Дабі (Об’єднані Арабські Емірати). Головна його відмінність — удосконалений бойовий модуль КБА-105ТБ «Шквал-А», в якому ПТРК «Конкурс» замінено українським «Бар’єр» (дальність пуску ракети зросла з 2000 до 5000 м), оптико-телевізійний комплекс ОТП-20 замінено новим комплексом «Тандем-2», а також встановлено удосконалений стабілізатор озброєння СВУ-500-3Ц. БМП-1М пропонував ЖБТЗ на експорт. Партію машин продано Туркменістану.

Агресія РФ, що розпочалася у лютому 2014, зумовила швидке чисельне зростання ЗСУ. Для новосформованих бригад потрібна була бойова техніка. Оскільки її виробництво суттєво відставало від потреб, а закупівля за кордоном була майже неможливою, як із політичних, так і з фінансових причин, то нові бригади отримували техніку з баз зберігання, зокрема й БМП-1. Це актуалізувало питання модернізації цих машин. Фахівці ЖБТЗ спробували запропонувати комплексний варіант модернізації, який би не обмежувався лише заміною комплексу озброєння. Так з’явився проєкт БМП-1УМ.

Прототип БМП-1УМ уперше показали у вересні 2015 на виставці «Зброя та безпека». На ньому встановили модуль «Шквал-А». Двигун УТД-20 потужністю 300 к. с. замінено на 3ТД-2 потужністю 400 к. с. Для покращення умов розміщення десанту висоту даху десантного відділення збільшили на 15 см, кормові дверцята замінили апареллю з механічним приводом. На бортах машини встановили блоки динамічного захисту «Контакт-1». Серед інших новацій, застосованих на БМП-1УМ, — приймач супутникових навігаційних систем ГЛОНАСС і GPS СН-3003. Командирський приціл ТКН-3Б отримав можливість трансляції зображення з камер системи «Тандем-2». Встановлено екран-дефлектор для маскування вихлопу. Надгусеничні крила-поплавці значно збільшили в об’ємі для підвищення плавучості.

У жовтні 2016 на виставці «Зброя та безпека» ЖБТЗ презентував оновлений варіант БМП-1УМД. Його головними відмінностями стали нові двигун і бойовий модуль. На машині встановили Deutz TCD2013 L64V — чотиритактний шестициліндровий дизельний двигун із турбонаддувом і електронним блоком керування. Він розвивав потужність 330 к. с. (із можливістю програмного збільшення до 390 к. с.). Він був тихіший та економніший від УТД-20 чи 3ТД-2. Замість модуля «Шквал-А» встановлено новий бойовий модуль «Стилет» із цифровою системою управління вогнем, прицільним комплексом «Трек-М» (виробництва Чернігівського заводу радіоприладів) і стабілізатором озброєння СВУ-500-3Ц. Озброєння складалося з 30-мм автоматичної гармати ЗТМ-2 (український відповідник радянської 2А42), 7,62-мм кулемета КТ-7,62, 30-мм автоматичного гранатомета АГ-17 і двох пускових установок ПТРК «Бар’єр». На БМП-1УМД були відсутні блоки динамічного захисту. У верхній частині бортів з’явилися додаткові бортові екрани. Десантне відділення, на відміну від БМП-1УМ, цілком відповідало немодернізованій БМП-1: мало стандартну висоту і дверцята в кормовій стінці, а не апарель.

У березні 2017 пройшли порівняльні випробування двох БМП-1УМД: однієї з модулем «Стилет», іншої — зі старим модулем «Шквал». Випробування проводили в інтересах Міністерства оборони України, втім їхні результати не були офіційно оприлюднені. Вочевидь, вони не надто влаштували оборонне відомство, позаяк вже у липні 2020 пройшли чергові порівняльні випробування модернізованих БМП-1 із бойовими модулями «Стилет», «Шквал», «Спис» і «Парус». Проводили випробування саме модулів, а не модернізованих БМП. Усі модулі мали ідентичне озброєння: 30-мм гармата, 7,62-мм кулемет, 30-мм автоматичний гранатомет і 2 пускові установки ПТКР «Бар’єр». Відрізнялися вони прицільними приладами, системами наведення і стабілізації, іншими деталями.

Варіант зі встановленням бойового модуля БМ-7 «Парус» розробили фахівці Харківського конструкторського бюро з машинобудування імені Морозова з машинобудування імені Морозова (ХКБМ). За основними параметрами він відповідав модулю «Штурм», але не займав місця всередині бойової машини. На модулі використовувався прицільний комплекс «Трек-М». «Парус» встановлювали на бронетранспортери БТР-4Е, і в разі прийняття рішення про встановлення таких модулів на модернізовані БМП-1 з’являвся шанс на часткову уніфікацію озброєння в механізованих підрозділах. Однак у державне замовлення на 2021 включено лише капітальний ремонт БМП-1, а не їхня модернізація. Жоден із запропонованих варіантів озброєння не влаштував Міністерство оборони України.

20.08.2021 продемонстровано прототип БМП-1ТС, створений компанією «Техімпекс» та озброєний модулем «Спис» виробництва цієї ж компанії. Він мав 30-мм гармату ЗТМ-1 (боєкомплект 300 снарядів), 7,62-мм кулемет КТ-7,62 (2100 набоїв, із них 350 — готових до застосування), 30-мм автоматичний гранатомет КБА-117 (116 гранат, із них 29 — готових до застосування), ПТРК «Бар’єр» (4 ПТКР, із них дві — готові до застосування). «Спис» отримав систему управлінням вогнем «Синтез», що включає оптико-електронний модуль «Кажан-3К15» із тепловізійним і телевізійним каналами, а також лазерним віддалеміром. Стабілізатор озброєння — цифровий електромеханічний, двоплощинний. Система «Синтез» дозволяла здійснювати автоматичне захоплення та супровід цілей. Габарити «Списа» давали змогу без жодних доопрацювань встановлювати його на місце старої башти БМП-1. У січні 2021 демонстрували прототип модернізованої БМП-1 із бойовим модулем «Воля-Д», створеним «Техімпексом», проте інформацію про подальшу долю проєкту не публікували.

У жовтні 2021 з’явився прототип модернізованої БМП-1 із модулем «Спис». Машину, відому як БМП-1М (другу з таким позначенням), виготовило Науково-виробниче об’єднання «Практика». Так само, як і БМП-1УМ, вона отримала перероблений корпус, але його висоту збільшено над десантним відділенням і по всій довжині. Кормові дверцята замінено апареллю.

У другій половині 2022 з’явився ще один варіант модернізації БМП-1 — поєднання шасі ПРП-3 (рухомого розвідувального пункту, створеного на базі БМП-1) із баштою від бойової машини десанту БМД-2. Шасі ПРП-3 брали з баз зберігання, башти БМД-2 — зі зношених або пошкоджених машин (зокрема трофейних). Комплекс озброєння: 30-мм автоматична гармата 2А42, 7,62-мм кулемет ПКТ і пускова установка ПТКР «Конкурс». Окрім нової башти, гібрид відрізнявся відсутністю бійниць у бортах десантного відділення — у ПРП-3, на відміну від базової БМП-1, вони відсутні. Однак це не впливає на бойові властивості — не відомо про випадки ведення бою десантом з борту бойових машин піхоти з використанням цих амбразур.

Характеристика

Українські підприємства створили близько десяти проєктів модернізації БМП-1. Переважна більшість з них були досить обмеженими і однобокими, торкаючись лише комплексу озброєння. Винятками стали проєкти БМП-1УМ/УМД, а також БМП-1М (другий із таким позначенням), які передбачали значно глибші зміни в силових установках, конструкції корпусу, захищеності машини. Однак вони лишилися в прототипах. Серійно виготовляли 4 варіанти: БМП-1У (у 2000-х; 30 одиниць, із них 18 на експорт), БМП-1М (перший; невідома кількість для експорту); БМП-1ТС (десять 2021); гібрид ПРП-3 і БМД-2 (невідома кількість 2022–2023).

Модернізовані БМП-1 в Україні

ЗСУ отримали 12 БМП-1У, 10 з яких були продемонстровані 24.08.2001 на параді в м. Києві. 2004, після завершення попередніх випробувань, оголошено про намір до 2012 модернізувати до рівня БМП-1У до 400 БМП-1, якими планувалося укомплектувати три механізовані бригади. Однак ці плани лишилися нереалізованими. 24.08.2008 БМП-1У знову взяли участь у параді в Києві, а згодом зникли з поля зору аж до 2015, коли такі машини були сфотографовані на ЖБТЗ. Не відомі факти використання БМП-1У в боях 2014–2023.

2021 (або на початку 2022) ЗСУ отримали партію з 10 БМП-1ТС. 2022 зафіксовано використання цих машин 53-ю окремою механізованою бригадою та підрозділами Десантно-штурмових військ. Гібриди ПРП-3 і БМД-2 використовують у боях російсько-української війни з початку 2023.

Експорт

Грузія 2007 замовила 15 БМП-1У, які надійшли до початку російсько-грузинської війни (див. Російсько-грузинський конфлікт 2008). У ході цієї війни Грузія втратила 14 з 15 своїх БМП-1У (за іншими даними, усі). 5 із них агресору вдалося захопили неушкодженими на військовій базі в м. Горі (Грузія).

Чад 2009 (за іншими даними, 2010) придбав 3 БМП-1У. 2013 вони брали участь у бойових діях антиісламістської коаліції у Малі.

Туркменістан отримав невстановлену кількість БМП-1М (першої з таким позначенням). У звітах про торгівлю зброєю, які подають в ООН, ця транзакція не фігурувала. Єдиним свідченням наявності БМП-1М у Туркменістані стала демонстрація їх на військовому параді 2016.

Література

  1. Березуцкий С. БМП-1УМ Первые шаги к созданию украинской боевой машины пехоты // Defense Express. 2015. № 12. С. 38–39. URL: http://defence-ua.com/index.php/statti/611-pervye-shagi-k-sozdaniyu-ukrainskoj-bmp
  2. Згурец С. Блеск и скрежет стали. Уроки войны. Київ : Defense Express, 2016. 200 с.
  3. Жирохов М. Нове життя для старої БМП // ЧEline. 2017. URL: https://cheline.com.ua/news/mens-club/nove-zhittya-dlya-staroyi-bmp-76165
  4. Ткачук П., Попко С., Харук А. та ін. Нарис історії Сухопутних військ Збройних Сил України (1991–2021). Львів : Національна академія сухопутних військ, 2022. 269 с.

Автор ВУЕ

А. І. Харук


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Харук А. І. БМП-1: українські модернізації // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/БМП-1: українські модернізації (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
20.09.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України



Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶