Бойова машина

Бойова багі «Light Strike Vehicle» (LSV), США
Тягач МТ-ЛБ, СРСР
Бойова машина ВУЕ.png

Бойова́ маши́на (БМ) — сухопутна колісна або гусенична (напівгусенична, колісно-гусенична тощо), оснащена озброєнням, зазвичай повністю або частково броньована (див. Броня) самохідна машина, призначена для ведення бою, забезпечення бойових дій або управління військами (силами).

Відповідно до міжнародного права, бойовими машинами броньованими вважають самохідні (колісні або гусеничні, у Реєстрі звичайних озброєнь ООН — і напівгусеничні), що мають бронезахист, прохідність перетятою місцевістю, сконструйовані й обладнані для перевезення піхотного відділення у складі не менше 4 осіб або озброєні (вбудованою або штатно встановлюваною) зброєю калібром не менше 20 мм або 12,5 мм, або озброєні пусковою установкою ПТКР чи будь-яких інших ракет, окрім зенітних.

Різновиди

БМР-2, Україна (ЛБЗ)
БРЕМ «Атлет», Україна

Раніше бойовими машинами вважали також броньові потяги (бронепоїзди, БП), моторні броньові вагони (МБВ, броневагони) і броньові дрезини (бронедрезини).

Бойові машини поділяють на:

Під визначення «бойова машина» підпадають також усі типи броньованих машин. Бойова машина броньована — бойова сухопутна самохідна машина, що має бронезахист і здатність пересуватися перетятою місцевістю, призначена для ведення бойових дій. Наприклад, броньована машина розмінування (БМР) — в інженерних військах; броньована ремонтно-евакуаційна машина (БРЕМ) — у танкових, механізованих, десантно-штурмових військах і морській піхоті.

Бойову машину обслуговує екіпаж. Командир танка одночасно є командиром екіпажу. Екіпажем БМП, БТР, БРМ і БМД керує командир машини, який одночасно є командиром механізованого, розвідувального або парашутно-десантного (десантно-штурмового) відділень або відділення морської піхоти. Аналогічна посада у САУ — командир гармати.

Танк

Основний танк БМ «Олот», Україна

Танк — броньована бойова машина, найчастіше на гусеничному ходу, як правило, з гарматним і додатковим кулеметним озброєнням, яке розміщене, зазвичай, у башті, що обертається на 360° та призначена переважно для стрільби прямим наведенням. Від інших гусеничних бойових машин із гарматним озброєнням відрізняється можливістю переносити вогонь у широких межах кутів піднесення та горизонтальних кутів.

Бойова машина підтримки танків

Бойова машина підтримки танків (БМПТ) — бойова машина, призначена для ведення бойових дій у бойовому порядку бронетанкових (танкових) й інших військ і вогневої підтримки танків на полі бою, а також для проведення контртерористичних і миротворчих операцій. БМПТ розрахована на придушення дій піхоти, гелікоптерів та легкоброньованої техніки, які становлять загрозу для танків.

Бронеавтомобіль

Бронеавтомобіль «Дозор-Б», Україна

Бронеавтомобіль (броньовий автомобіль, броньовик, панцерник) — автомобіль (БМ), за основу якого взято вантажівку, пізніше спеціальний автомобіль, оснащений бронею і озброєнням, кулеметним або гарматним. Може виступати в ролі БТР, самохідного ПТРК, самохідного командного пункту чи засобу радіоелектронної боротьби, пускової платформи для безпілотних літальних апаратів тощо.

Бронетранспортер

Бронетранспортер БТР-4Е, Україна

Бронетранспортер (броньований транспортер, БТР) — броньована транспортно-бойова машина (транспортер) для транспортування особового складу (стрільців, тощо) механізованих (мотострілецьких, мотопіхотних, десантно-штурмових тощо) підрозділів та їхніх матеріальних засобів до місця виконання бойового завдання та евакуації поранених і уражених з поля бою.

Якщо у противника немає протитанкових засобів, бронетранспортер може підтримати стрільців (піхоту, мотопіхоту, десантно-штурмові війська) вогнем бортової зброї.

Бойова машина піхоти

Бойова машина піхоти (БМП) — клас броньованих бойових машин, основним призначенням яких є вогнева підтримка і транспортування особового складу відділення стрільців (піхоти) до місця виконання бойового завдання з можливістю десанту вести вогневий бій із машини, підвищення його мобільності і захищеності на полі бою в умовах застосування противником зброї масового ураження і для спільних дій з танками в бою.

Бойова машина десанту

Бойова машина десанту (БМД) — бойова гусенична плаваюча машина, призначена для використання в десантно-штурмових (повітрянодесантних) військах і десантування парашутним або посадковим способами з військово-транспортного літака. Основною і незаперечною перевагою БМД перед іншими бойовими машинами є можливість її десантування.

Бойова розвідувальна машина

Колісна бойова розвідувальна машина M1127Stryker, США

Бойова розвідувальна машина (БРМ) — узагальнена назва бойової техніки, гусеничних або колісних, броньованих або неброньованих бойових машин, основним завданням якої є ведення ближньої і глибокої тактичної розвідки, зокрема розвідки боєм. На БРМ можуть покладати завдання щодо несення безпосередньої, бойової, похідної і сторожової охорони військ, а також боротьби з розвідувальними та диверсійно-розвідувальними групами противника.

Самохідна артилерійська установка

2С3 «Акація» 152 мм САУ, СРСР

Самохідна артилерійська установка (САУ) — артилерійська система на саморухомій базі, яка призначена для безпосереднього вогневого супроводу танків і піхоти в бою, виконання завдань артилерійської підтримки рухомих з’єднань та боротьби з танками противника. У широкому сенсі слова всі озброєні гарматами бойові машини можуть розглядати як самохідні артилерійські установки. Проте у вузькому сенсі до самохідних артилерійських установок належать колісні й гусеничні бойові машини з гарматним або гаубичним озброєнням, які не є танками або бронеавтомобілями.

Реактивна система залпового вогню

РСЗВ БМ-21 «Верба», Україна

Реактивна система залпового вогню (РСЗВ) — один із типів артилерійських систем, призначених для ураження будь-яких групових цілей, неброньованої, легкоброньованої та броньованої техніки, живої сили противника, підрозділів артилерії, тактичних ракет, зенітних комплексів і гелікоптерів на стоянках, руйнування командних пунктів, вузлів зв’язку та об’єктів військово-промислової структури. Також використовується для проведення дистанційного мінування місцевості.

Самохідна пускова установка

Пускова установка УСПУ-360РК-360МЦ «Нептун», Україна

Самохідна пускова установка (СПУ) є автономним транспортним засобом із власною системою зв’язку, енергозабезпеченням і системою управління пуском і призначеним для зберігання, транспортування, підготовки і запуску по цілі ракет. Як правило, має шасі високої прохідності, оснащене потужним двигуном; броньований корпус; можливий захист від зброї масового ураження.

Зенітна самохідна установка

ЗРК 9К35 «Стріла-10», СРСР

Зенітна самохідна установка (ЗСУ) — бойова машина (спеціальний танк), призначена для вирішення завдань з протиповітряної і протиракетної оборони військових формувань (з’єднань) і тилових об’єктів від ударів авіації та ракетних військ противника. Конструктивно і за озброєнням зенітні самохідні установки різноманітні: можуть використовувати залізничну, колісну (автомобільне чи спеціальне шасі), напівгусеничну (шасі тягачів або бронетранспортера) або гусеничну (танкову чи тракторну) бази, бути озброєними кулеметами, зенітними гарматами, ракетами або комбінацією усіх цих вогневих засобів. Призначена для застосування на передньому краю бойових дій або поблизу нього, часто захищена бронею.

Джерела

  1. Vienna Document 2011: on Confidence- and Security-Building Measures. [W. p.] : OSCE, 2011. 60 p.
  2. Договір про звичайні збройні сили в Європі // Верховна Рада України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/994_314#Text
  3. Про затвердження Порядку організації в Міністерстві оборони України та Збройних Силах України прийому та супроводження іноземних інспекційних груп під час виконання міжнародних договорів і угод у сфері контролю над звичайними озброєннями: Наказ Міністерства оборони України № 196 від 04 травня 2018 р. // Zakon Online. URL: https://zakononline.com.ua/documents/show/373429___373494

Література

  1. Margiotta F. Brassey’s Encyclopedia of Land Forces and Warfare. London : Brassey’s, 2001. 1141 p.
  2. The Encyclopedia of Tanks and Armored Fighting Vehicles: The Comprehensive Guide to over 900 Armored Fighting Vehicles from 1915 to the Present Day. San Diego : Thunder Bay Press, 2002. 544 p.
  3. Холявский Г. Л. Энциклопедия бронетехники. Гусеничные боевые машины. Минск : Харвест, 2014. 656 с.
  4. International Institute for Strategic Studies. The Military Balance 2018. London : Routledge, 2018. 520 p.

Автор ВУЕ

С. А. Копашинський О. В. Ярошенко


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Копашинський С. А. Бойова машина // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бойова машина (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
25.07.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶