Баб

Храм-усипальниця Баба на г. Кармель, м. Хайфа, Ізраїль

Баб [від перс. باب‎‎ — двері, ворота, брама; справжнє ім’я — Сеїд (Сіїд) Алі-Мухаммад Ширазі (سيد علی محمد‎ ); 20.10.1819, м. Шираз, тепер Іран — 09.07.1850, м. Тебріз, тепер Іран; похований у м. Хайфі, Ізраїль] — релігійний діяч, проповідник, реформатор, засновник бабізму, натхненник релігійно-політичного руху бабідів.

Баб

(باب)

Справжнє ім’я Сейїд Алі-Мухаммад Ширазі
Народження 20.10.1819
Місце народження Шираз
Смерть 09.07.1850
Місце смерті Тебріз
Місце поховання Хайфа
Напрями діяльності релігія, богослов'я, політика


Життєпис і погляди

Походив з родини ширазького купця. Про ранній період життя відомостей небагато: був однією дитиною в сім’ї, рано втратив батька, закінчив початкову релігійну школу, навчався комерції. Ріс у середовищі існаашаритів (відомі як шиїти-двунадесятники). В юнацтві приєднався до торговельного бізнесу родини, з 1835 працював комерсантом у м. Буширі (тепер Іран).

1840 відбув у тривале паломництво до шиїтських святинь Іраку.

З віком розвинув власні ідеї, які вийшли за межі існаашаритського мазгабу й синкретично сполучали погляди ісмаїлітів, зокрема й месіанські настрої шейхітів, сабаїтів, суфійського містицизму. Початок проповідницької діяльності пов’язують з 1844.

Своє вчення уґрунтував на вірі в дванадцять імамів та прихованого імама. Проголосив себе «ворітьми», через які прихований імам передає веління вірним. Пізніше видавав себе за самого імама аль-Махді і месію, пророка нових і останніх часів, втілення Бога. Зумів зібрати навколо себе відданих послідовників, уславився харизматичним впливом на людей. Вчив про духовне (а не тілесне) воскресіння в Судний день; втілення Бога в різних людей; продовження ланцюга пророків (де Мухаммад — не останній); Боговстановлений розподіл часу на цикли, кожен з яких має свого пророка; минущість Святих Писань. Вважав себе пророком нового циклу, а книгу «Байан» — новим одкровенням, яке покликане замінити застарілі Коран і шаріат. У «Байані» обіцяв пришестя майбутнього Божого посланця («Того, кого з’явить Бог», «Сонця Правди»). Закони шаріату оголосив недійсними для свого часу; обстоював рівність людей, незалежно від їхніх рас, національностей, статі. Послідовники Баба фактично відвернулися від ортодоксального ісламу.

Баб і 18 його учнів (що разом утворили 19 осіб — священне число в бабізмі) проповідували по всій Персії. Проповідь, початково орієнтована на вищі верстви, отримала значний суспільний резонанс і підтримку в селянських масах, призвела до сплеску апокаліптичних настроїв, зростання фанатичних прихильників Баба та загострення ситуації в імперії.

У кінці 1840-х Іраном прокотилася хвиля повстань радикальних бабідів. Вчення Баба влада оголосила небезпечною єрессю. 1847 (за ін. даними 1848) Баба заарештовано і ув’язнено у фортеці Маку, згодом — у замку Чехрик, через три роки страчено. Акт розстрілу пов’язували з містичними чудесами: перший залп тільки розірвав мотузки в’язня, але не ушкодив його.

Через кілька років бахаї перепоховали рештки Баба: 1899 вони були доправлені до м. Хайфи (тепер Ізраїль), 1909 поховані на г. Кармель. Над похованням зведено храм — головне святилище бахаїв.

Визнання

Після остаточного придушення повстань (1850) у русі бабідів перемагає помірковане крило, серед очільників якого — Бахаулла.

Ідеї віротерпимості, шанування інших релігій, спрощення релігійного культу вплинули на віровчення Бахаї. Його прихильники вшановують Баба як попередника пророка Бахаулли.

Храм Баба в м. Хайфі є одним з найвідоміших місць паломництва, об’єктом всесвітньої спадщини ЮНЕСКО (з 2008) та частиною комплексу Всесвітнього центру Бахаї.

Твори

Ф р а н ц. п е р е к л. — Le Béyân persan : en 4 vol. Paris : Librairie Paul Geunthner, 1911–1914.

Література

  1. Momen M. The Bábí and Bahá'í Religions, 1844–1944. Some Contemporary Western Accounts. Oxford : George Ronald, 1981. 572 p.
  2. Browne E. G. A Traveller's Narrative: Written to Illustrate the Episode of the Bab. Los Angeles : Kalimat Press, 2004. 447 p.
  3. MacEoin D. The Messiah of Shiraz: Studies in Early and Middle Babism. Leiden : Brill, 2008. 738 p.
  4. Smith P. A Concise Encyclopedia of the Bahá'í Faith. Oxford : One World Publications, 2013. 416 p.

Автор ВУЕ

А. В. Арістова


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Арістова А. В. Баб // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Баб (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
04.11.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶