Бабій, Зіновій Йосипович

Цуцкернгш09876.jpeg

Бабі́́й, Зіно́вій Йо́сипович (27.01.1935, с. Підсадки, тепер Львівського району Львівської області, Україна — 27.07.1984, м. Мінськ, тепер Білорусь) — оперний співак (лірико-драматичний тенор), народний артист Білоруської РСР (з 1964).

Бабій, Зіновій Йосипович

Народження 27.01.1935
Місце народження Підсадки
Смерть 27.07.1984
Місце смерті Мінськ
Напрями діяльності музичне мистецтво


Життєпис

Народився у селянській сім’ї. Після закінчення 1950 Поршнянської семирічної школи навчався в технікумі торгівлі, але через хворобу залишив технікум. Закінчив 1954 Львівське державне музичне училище (тепер Львівський музичний коледж імені С. П. Людкевича), клас педагога П. Колбіна (1904–1987; РФ — Україна). Був солістом ансамблю пісні та танцю Прикарпатського військового округу (1954–1957). Після демобілізації мав на меті вступити в консерваторію у м. Москві та співати у Великому театрі, але пройшов прослуховування та став солістом Київського театру опери та балету імені Тараса Шевченка (тепер Національний академічний театр опери та балету України імені Т.Г. Шевченка).

Водночас 1957–1959 навчався у Київській консерваторії імені П. Чайковського (тепер Національна музична академія України імені П. І. Чайковського), клас З. Гайдай; закінчив 1981 Білоруську державну консерваторію імені А. В. Луначарського (тепер Білоруська державна академія музики).

1960–1963 був солістом Львівського оперного театру (тепер Львівський національний академічний театр опери та балету імені Соломії Крушельницької), 1963–1978 — Державного театру опери та балету Білоруської РСР у м. Мінську (тепер Національний академічний Великий театр опери та балету Республіки Білорусь). Працював у Мінській філармонії (1978–1984). У 1979 переніс операцію на серці. Через хворобу зрідка виступав на сцені. З 1981 викладав вокал у Мінському інституті культури.

Творчість

Мав сильний голос повного діапазону та яскравого тембру.

У період роботи у Київському театрі опери та балету імені Тараса Шевченка виконував партії: Радамес («Аїда»), Манріко («Трубадур»), Герцог («Ріголетто»), усі — Дж. Верді, Рудольф («Богема»), Каварадоссі («Тоска»), обидві — Дж. Пуччіні, Хозе («Кармен» Ж. Бізе) тощо. Партнерами на сцені були Б. Гмиря, М. Гришко, М. Роменський, Л. Руденко.

Серед партій, виконаних у Львівському оперному театрі під орудою диригента С. Турчака: Каніо («Паяци» Р. Леонковалло), Пінкертон («Чіо-чіо-сан» Дж. Пуччіні), а також у названих операх Дж. Верді тощо.

Нові партії, які Бабій співав у Державному театрі опери та балету Білоруської РСР: Отелло («Отелло». Дж. Верді), Герман («Пікова дама» П. Чайковського), Молодий Фауст (Ш. Гуно «Фауст»).

У концертних програмах Бабія були романси Ф. Шуберта, Р. Шумана, Й. Брамса, М. Глінки, П. Чайковського, С. Рахманінова та ін., а також українські та білоруські пісні, старовинна духовна музика 15–18 ст.

Вів активну концертну діяльність, здійснював записи на радіо, платівках.

Гастролював містами СРСР і за кордоном: в Австрії, Болгарії, Великій Британії, Іспанії, Канаді, Німеччині, Польщі, Румунії, США, Угорщині, Фінляндії, Франції, Швеції, Югославії, Японії та інших країнах.

Прощальним спектаклем Бабія на сцені Державного театру опери та балету Білоруської РСР стала опера «Сільська честь» П. Масканьї (партія Турідду) у сезоні 1981.

Визнання

На знак вшанування пам’яті співака на будинку, де народився Бабій (в Підсадках), та на будинку, де він жив (в Мінську), були встановлені меморіальні дошки. Його ім’ям названо вулицю в Пустомитах.

1995 відбувся Міжнародний оперний фестиваль тенорів пам’яті Бабія.

Додатково

Після виступу на гастролях у Москві оперний співак І. Козловський сказав про юного артиста, що його голос — державна цінність, яку треба берегти.

Література

  1. Гавалюк Р. Зіновій Бабій: в очікуванні відкриття // Солоспів. 2015. № 1. С. 8–10.
  2. Кузьмич М., Супрун-Яремко Н. Незабутній голос України (творчий портрет Зіновія Бабія) // Українська музика. 2017. № 4 (26). С. 121–132.
  3. Філоненко Л., Турянський П. Служіння музиці: творчі обрії Зіновія Бабія // Молодь і ринок. 2017. № 2 (145). С. 91–95.

Автор ВУЕ

Л. П. Філоненко


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Філоненко Л. П. Бабій, Зіновій Йосипович // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бабій, Зіновій Йосипович (дата звернення: 28.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
22.06.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶