Баварія (королівство)

Бава́рія (королівство) (нім. Königreich Bayern) — держава, що існувала на території сучасної землі Баварія (Німеччина) і у південній частині землі Рейнланд-Пфальц у 1806–1918 (у 1806–1871 — як самостійна держава, у 1871–1918 — як королівство у складі Німецької імперії). На початку 19 ст. до складу Королівства Баварія також входили деякі прилеглі землі.

Історична довідка

Становлення

Королівство Баварія утворено 1806 унаслідок прийняття курфюрстом Баварії Максиміліаном IV королівського титулу (під іменем Максиміліан І).

1808 король підписав Конституцію (перша Конституція Баварії), яка офіційно скасовувала кріпацтво (воно на той час фактично не існувало), проголошувала рівність прав і обов’язків громадян перед законом, гарантувала захист громадян і власності, свободу совісті й релігії та свободу слова (з окремими обмеженнями).

Після остаточної поразки Наполеона І Бонапарта (1815) Баварія увійшла до Німецького Союзу. Невдовзі після цього (1818) Максиміліан І дарував нову Конституцію, яка суттєво відрізнялася від попередньої й залишалася чинною до падіння монархії (1918). Цей документ передбачав обмеження влади короля двопалатним парламентом (Зборами станів, 1848 перейменовані на Ландтаг). Верхня палата (Імперська рада) складалася з представників знаті, духівництва і депутатів, призначених королем. Нижня палата (Палата депутатів) обиралася мешканцями міст і землевласниками за куріальною системою із дотриманням майнового цензу. З моменту скликання першого парламенту (1819) законодавчі акти короля набували чинності лише після їхнього затвердження обома палатами парламенту. Крім того, нова Конституція передбачала надання громадянам вільного доступу до державних посад, безпеку й недоторканість особи і власності, право на справедливий суд, свободу совісті, свободу слова (з обмеженнями) і право на еміграцію.

Наслідком подій 1848 (див. Весна народів 1848–1849) стало включення до Конституції низки демократичних норм. Зокрема, виборче право отримали всі громадяни чоловічої статі, які сплачували податки до державної казни.

Входження до Німецької імперії

Під час австро-прусської війни 1866 Баварія була союзницею Австрії. Унаслідок поразки в цій війні Баварія потрапила в залежність від Пруссії. 1870 Баварія вимушено підтримала Пруссію у франко-прусській війні. 1871 король Баварії Людвіг ІІ визнав короля Пруссії Вільгельма І своїм сюзереном і імператором новоутвореної Німецької імперії, але при цьому відмовився приїхати на офіційну церемонію оголошення Вільгельма І імператором.

У 1871–1918 Баварія перебувала у складі Німецької імперії. Її суверенітет обмежувався внутрішньою політикою.

У 1870-х у короля Людвіга ІІ розвинулися ознаки психічного захворювання. Він почав витрачати великі суми як власних, так і державних коштів на будівництво замків у різних місцевостях Баварії. З 1876 король не відвідував публічних заходів і ухилявся від державних справ. 08.06.1886 консиліум лікарів визнав його невиліковно хворим. Наступного дня уряд Баварії визнав короля недієздатним і призначив регентом його дядька Луїтпольда. 12.06.1886 спеціальна комісія з лікарським висновком примусово вивезла Людвіга ІІ до замку Берг на березі Штарнберзького озера. Людвіг ІІ загинув за нез’ясованих обставин 13.06.1886 під час прогулянки наодинці з психіатром Б. фон Гудденом (керівником комісії, яка діагностувала божевілля Людвіга ІІ) — тіла короля і лікаря виявили пізно вночі того ж дня.

Молодший брат Людвіга ІІ Отто І також виявляв симптоми божевілля. Його було визнано недієздатним, а Луїтпольд зберіг повноваження регента. Після смерті останнього 1912 фактичним правителем Баварії став син Луїтпольда Людвіг.

04.11.1913 до Конституції Баварії було внесено зміни, що передбачали можливість позбавлення престолу короля, який був невиліковно хворим понад 10 років. 08.11.1913 присягу короля прийняв син колишнього регента Луїтпольда Людвіг ІІІ (двоюрідний брат Отто І).

Після поразки Німеччини у Першій світовій війні Людвіг ІІІ зрікся престолу. Невдовзі він виїхав до Австрії, а потім до Швейцарії. Після смерті Людвіга ІІІ в сімейному маєтку в Угорщині його разом із дружиною перепоховано в м. Мюнхені з державними почестями.

Література

  1. Beckenbauer A. Ludwig III. von Bayern 1845–1921. Ein König auf der Suche nach seinem Volk. Regensburg : F. Pustet, 1987. 356 p.
  2. Straub E. Die Wittelsbacher. Berlin : Siedler, 1994. 256 p.
  3. Till W. Ludwig II King of Bavaria: Myth and Truth. Vienna : Chr. Brandstätter, 2010. 112 p.

Автор ВУЕ

Редакція_ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Баварія (королівство) // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Баварія (королівство) (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
07.06.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶