Багасоз

Багасо́з (bagassosis; фр. bagasse — макуха, відходи цукрової тростини + -оз) — професійна хвороба легень, алергічний альвеоліт. Спричинена вдиханням пилу продуктів переробки цукрової тростини (багаси), зараженого спорами патогенних грибів.

Історична довідка

Хвороба вперше виявлена 1941 в штаті Луїзіана в США. Патоморфологічні зміни в легенях у вигляді характерних множинних інфільтратів вперше були описані 1944. До 1974 на території колишнього СРСР випадків багасозу не зареєстровано.

Характеристика

Суху цукрову тростину, яка здебільшого складається з целюлози, мінеральних речовин (4 %) і протеїнів (2 %), використовують як будівельний матеріал. За зберігання (особливо за високої температури і вологості) цей матеріал є сприятливим середовищем для розвитку патогенних грибів різних видів, що здатні викликати багасоз. В останні роки багасоз відносять до групи екзогенних алергічних альвеолітів (див. Пневмонія), обумовлених чутливістю до органічного пилу і грибів. Утворення інфільтратів за повторного контакту з алергеном відбувається за типом феномена Артюса (реакції, пов’язаної з ушкодженням тканин імунними комплексами, що відбувається за участі імуноглобулінів класів G та M). Ця концепція підтверджена наявністю в сироватці хворих на багасоз (50 % випадків) антитоксинів до екстракту термофільного актиноміцета Micromonospora vulgaris, який розвивається в жомі цукрової тростини.

Етіологія і патогенез

Початок хвороби зазвичай поступовий. Першими симптомами є задишка, почастішання дихальних рухів, підвищення температури до 38°. Зрідка, здебільшого за важкого перебігу, відзначається ціаноз. За аускультації легень відзначається крепітація і дрібнопухирчасті хрипи зазвичай у нижніх відділах. Життєва ємність легень знижується наполовину. Виражені ознаки порушення бронхіальної прохідності відсутні. За рентгенологічного дослідження спостерігають картину дифузного ураження легень у вигляді дрібних інфільтратів, подібно до міліарного туберкульозу. Верхівки легень здебільшого не зазнають ураження. Після припинення контакту зі збудником зворотний розвиток інфільтратів відбувається повільно, протягом місяців. За продовження контакту зі збудником захворювання прогресує: наростають явища фіброзу легенів і хронічної дихальної недостатності, що може спричинити летальні наслідки.

Діагностика

Діагноз встановлюють на підставі анамнезу (професійний контакт із жомом цукрової тростини), характерних клінічних та рентгенологічних симптомів. Специфічність позитивних шкірно-алергічних тестів з екстрактом жому цукрової тростини остаточно не встановлена.

Прогноз та лікування

За припинення професійного контакту з жомом цукрової тростини на ранніх стадіях хвороби прогноз сприятливий. Лікування — припинення контакту з жомом цукрової тростини. За важкого перебігу призначають кортикостероїди в звичайних дозах.

Профілактика

Одним з важливих заходів щодо запобігання та раннього виявлення багасозу є систематичні профілактичні огляди вразливих категорій працівників. Також профілактика захворювання спрямована на зменшення забруднення пилом виробничих приміщень, дотримання правил зберігання жому цукрової тростини в умовах, що не сприяють її ураженню спорами патогенних грибів.

Література

  1. Капустник В. А., Костюк І. Ф., Бондаренко Г. О. та ін. Професійні хвороби. 3-тє вид., перероб. і допов. Київ : Медицина, 2011. 480 с.
  2. Охотнікова О. М., Усова О. І. Екзогенний алергічний альвеоліт: етіопатогенез, діагностика, клініка, лікування // Український медичний часопис. 2017. № 4. С. 70–76.
  3. Madu A., Sharman T. Bagassosis // NCBI. 2021. URL: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK554444/

Автор ВУЕ

Т. В. Настрога


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Настрога Т. В. Багасоз // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Багасоз (дата звернення: 28.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
25.11.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶