Багірмі королівство

Багі́рмі королі́вство, Султанат Багірмі (фр. Royaume du Baguirmi, Sultanat du Baguirmi) — держава, що існувала в Центральній Африці (на південний захід від о. Чад) з кінця 15 — початку 16 ст. до 1897.

Історична довідка

Упродовж першого століття існування країна була державним утворенням у формі племінного союзу. У 16 ст. на землях Багірмі поширився іслам, який наприкінці 16 ст. став державною релігією, у цей період у країні відбулася поступова централізація влади. У 17–18 ст. (з перервами) Багірмі перебувала у васальній залежності від держави Борну, яка існувала на території сучасних Чаду, Нігеру та Нігерії. У 18–19 ст. територією Багірмі йшов експорт рабів, слонової кістки, шкір тварин і бавовни (переважно караванними шляхами далі через Лівію до Середземного моря).

У середині 19 ст. економіка Багірмі почала занепадати (значною мірою внаслідок природних причин — посух і епідемій). У 1860-х вона була об’єктом експансії султанату Вадаї, потрапивши під його контроль у 1870-х. Від 1897 Багірмі стала протекторатом Франції під приводом захисту держави від султанату Вадаї. На території Багірмі 1900 засновано французьке місто Форт-Ламі (тепер м. Нджамена, межує з регіоном Шарі-Багірмі, але не входить до його складу). 1900 держава Багірмі увійшла до складу французької колонії Військові території та протекторати Чаду, а 1920 — до Французької Екваторіальної Африки. При цьому Багірмі зберігала внутрішню автономію, а династія мбангів (султанів) Багірмі не переривалася.

Після проголошення незалежності Чаду (1960) Багірмі увійшла до його складу, зберігши внутрішню племінну автономію. Султанат Багірмі продовжує існувати в межах регіону Шарі-Багірмі як племінна держава, інтегрована в державну систему Чаду під владою династії мбангів Багірмі. Султани (мбанги) Багірмі та члени султанської родини традиційно обіймають важливі урядові та військові посади в Чаді.

Характеристика

Верховні правителі (королі, султани) Багірмі послуговувалися титулом «мбанг». Столицею Багірмі було м. Масенья (тепер адміністративний центр регіону Шарі-Багірмі в Чаді). Основне населення держави становив народ багірмі, який говорить однойменною мовою.

Територія Багірмі змінювалася, здебільшого вона обмежувалася південною частиною сучасного Чаду. В окремі періоди охоплювала також прикордонні землі теперішньої Центрально-Африканської Республіки.

Відповідно до усної традиції народу багірмі, його предки мігрували на територію держави Багірмі зі сходу. Мова багірмі належить до центральносуданських мов у складі ніло-сахарської макросім’ї. Найближчі до неї мови поширені в Судані далеко на схід від ареалу поширення багірмі.

Література

  1. Lebeuf A. Boum Massénia, capitale de l'ancien royaume du Baguirmi // Journal des Africanistes. 1967. T. 37. № 2. P. 215–244. URL: https://www.persee.fr/doc/jafr_0037-9166_1967_num_37_2_1422
  2. Lebeuf A. L'ancien royaume du Baguirmi // Mondes et Cultures. 1978. T. 38. № 3. P. 437–443.
  3. N'Gare A. Le royaume du Baguirmi (XVe–XXe siècles) // Hemispheres. 1997. № 11. P. 27–31.
  4. Encyclopedia of African History : in 3 vol. New York : Taylor & Francis, 2005. Vol. 1. P. 119.

Автор ВУЕ

Редакція ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Багірмі королівство // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Багірмі королівство (дата звернення: 28.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
27.06.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶