Бай, Жозеф де

Жозеф де Бай

Бай, Аму́р Огю́ст Жозе́ф де [Бей; франц. Baye, Amour Auguste Louis Joseph de; повне прізвище — Бертло де Бай (Berthelot de Baye); 31.01.1853, м. Париж, Франція — 31.05.1931, там само] — археолог, етнограф, історик і мандрівник, колекціонер, маркіз.

Бай, Жозеф де

(Baye, Amour Auguste Louis Joseph de)

Народження 31.01.1853
Місце народження Париж, Франція
Смерть 31.05.1931
Місце смерті Париж, Франція


Життєпис і діяльність

Народився в аристократичній дворянській сім’ї. Успадкував від батька титул барона де Бай, графа де Сен-Лоран. Освіту здобував у священників Товариства Діви Марії, з 1865 — у заснованому єзуїтами Колежі непорочного зачаття. У 1870-х навчався приватно у абата А. Борде (1824, Франція —1899, там само), який був його наставником і допомагав у перших археологічних дослідженнях.

Після Франко-німецької війни проводив дослідження у болотах Сен-Гонд (тепер регіон Гранд-Ест). Відкрив у Шампані близько 100 гротів доби неоліту, палеолітичні стоянки (див. Палеоліт) і могильники. Вивчав походження коштовних мистецьких виробів доби Великого переселення народів і падіння Римської імперії.

Міністерство народної освіти Франції доручило йому 1873 розкопки археологічні в околицях замку Бай. Після цього провів серію розкопок у Франції та Європі, результатам яких присвятив працю «Доісторична археологія» («L’Archéologie préhistorique»; 1880). Організовував виставки та поширював свої теорії в періодичних виданнях і брошурах, ілюстрованих власними малюнками. Відкрив безкоштовний музей у крилі свого замку.

Займався археологією, етнографією та історією окремих регіонів Російської імперії, зокрема України. Офіційний представник французького міністерства народної освіти на Восьмому археологічному з’їзді у м. Москві 1890 (див. Археологічні з'їзди), звіт про який і свої реферати на ньому опублікував 1893. Від 1892 щороку виїжджав з археологічною, етнографічною та історичною місією в різні регіони Російської імперії. Зокрема, перетнув Кавказ, Поволжя, Сибір. Член Імператорського історичного музею в Москві (з 1897). У 1897–1902 здійснював розкопки у Грузії. 1898 відкрив палеолітичну стоянку біля станиці Ільської (тепер смт Ільський Краснодарського краю, Російська Федерація).

Одним із перших почав масштабно фотографічно документувати археологічні розкопки.

Був членом низки наукових товариств: Французького історичного товариства, Французького археологічного товариства, Комітету історичних і наукових праць (1875–1915), Московського археологічного товариства (з 1890), Товариства любителів давнього письменства (з 1898), Таврійської губернської ученої архівної комісії (з 1906) тощо.

Президент Національного товариства антикварів Франції (з 1906).

Ще з 1894 передавав свої колекції державі. Зокрема, предмети, датовані залізним віком, галло-римським і меровінгським періодами (див. Меровінги), а також предмети з Сибіру, Кавказу, Скандинавії передано Національному музею археології (м. Сен-Жермен-ан-Ле), де 21.01.1909 на честь вченого відкрито кімнату.

У липні 1914 вирушив до м. Петрограда (тепер м. Санкт-Петербург). Початок Першої світової війни змусив його залишитися в Росії. Він читав там лекції, збирав історичні документи, працював в Історичному музеї в м. Москві. Після 1917 двічі був заарештований. Виїхав до Франції у жовтні 1920 завдяки особистому втручанню дружини Л. Троцького Н. Сєдової (на той час працювала завідувачкою відділу у справах музеїв і пам’яток мистецтва і старовини Народного комісаріату освіти РСФРР). Його замок було зруйновано і розграбовано німцями.

Україніка

Автор присвячених Україні праць з етнографії та археології. Неодноразово бував в Україні, вивчав побут українців. Організовував конференції та лекції з української історії. Зокрема, прочитав лекцію про м. Київ княжої доби у м. Реймсі (Франція) і двічі у м. Парижі (1896).

Досліджував готську культуру (див. Готи) у Криму.

На 6-й виставці предметів, вивезених із Росії (1901), експонував речі з розкопок В. Хвойки і власних розкопок, зокрема, дукачі, дві старовинні вишиті жіночі сорочки. Писав про фібули 7 ст. в Україні (1908).

Цікавився особистістю й творчістю Т. Шевченка. У праці «В Малоросії. Спогади про одну місію» (1903) писав про твори поета у зв’язку з історією України й тяжким становищем селянства. Описав свою подорож в Україну у праці «Відвідання Гавронців, біля Полтави» (1902–1903).

Нагороди і визнання

Кавалер ордена Почесного легіону (1921).

Нагороджений великим хрестом ордена святого Станіслава, орденом святої Анни (обидва — Росія), орденами Карлоса ІІІ (Іспанія), Корони (Італія), Ваза (Швеція), офіцер ордена Корони (Румунія), кавалер ордена Сантьягу (Португалія).

Праці

  1. Rapport sur le Congrés international d'Anthropologie de Moscou. Paris : Nilsson, 1893. 53 p.
  2. Souvenir du congrés international d'Anthropologie et d'archéologie préhistoriques. XIe session. Moscou 1892. Paris : Nilsson, 1893. 45 p.
  3. Études sur l'archéologie de l'Ukraine antérieure à notre ère. Paris : Nilsson, 1895. 43 p.
  4. Kiev: La mère des villes russes. Paris : Nilsson, 1896. 46 p.
  5. En Petite-Russie: Souvenirs d'une Mission. Paris : Nilsson, 1903. 46 p.

Література

  1. Волков Ф. Выставка барона де Бая в Musee Guimet в Париже // Киевская старина. 1901. Т. 74. С. 74–76.
  2. Кравець Я. Барон де Бей // Шевченківська енциклопедія : в 6 т. Київ : Інститут літератури ім. Т. Г. Шевченка, 2012. Т. 1. С. 340.
  3. Charpy J.-J. Le baron de Baye et Augustin Roland, les débuts de leurs relations. L'Archéologie préhistorique dans les marais de Saint-Gond au début du XXe siècle // Études marnaises. 2015. T. 130. P. 13–40.

Автор ВУЕ

С. І. Білокінь


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Білокінь С. І. Бай, Жозеф де // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бай, Жозеф де (дата звернення: 4.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: оприлюднено
Оприлюднено:
28.06.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶