Балак

Ба́лак (польс. Bałak) — соціолект польської мови, поширений серед представників польського й полонізованого населення Східної Галичини, які не володіли літературною мовою на достатньому рівні (більшість міського населення, крім інтелігенції й аристократії).

Львівську «ґвару» часто розглядають як один із різновидів балаку. Проте у м. Львові «ґвара» була не повноцінним соціолектом, а арго, поширеним серед окремих соціальних прошарків. Вона була більш віддаленою від літературної польської мови, ніж балак більшості міст (із огляду на помітну більшу кількість лексичних запозичень української мови, наявність численних запозичень їдишу і меншу кількість запозичень із літературної німецької).

Серед рис, які відрізняли балак від літературного стандарту, найбільш помітними є:

  • фонетичний вплив української мови («і» у частині випадків, коли він в українській мові на місці давнього «ѣ», наприклад, у слові «chleb» — «хліб»; відсутність переходу м’яких свистячих у пом’якшені шиплячі тощо);
  • численні лексичні запозичення з української, передусім у побутовій лексиці;
  • запозичення з літературної німецької (переважно канцеляризми).

Залежно від співвідношення польського й українського населення в конкретному населеному пункті кількість українських елементів змінювалася. У невеликих містах і містечках із великою питомою часткою українського населення балак становив безсистемну суміш польської й української (аналог суржику як суміші української й російської).

У польській літературі середини і другої половини 20 ст. елементи балаку з художньою метою використовували у прямій мові персонажів у творах, дія яких відбувається в Галичині міжвоєнного періоду.

Література

  1. Kurzowa Z. Polszczyzna Lwowa i kresów południowo-wschodnich do 1939 roku. Kraków : Universitas, 2006. 444 p.
  2. Хобзей Н., Сімович О., Ястремська Т. та ін. Лексикон львівський: поважно і нажарт. Львів : Інститут українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України, 2009. 672 с.

Редакція ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Балак // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Балак (дата звернення: 14.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: оприлюднено
Оприлюднено:
25.06.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶