Баларама

Balarama.jpg

Балара́ма (Баладева, Балабгадра; санскр. बलराम; Balarāma, букв. — сильний Рама) — у міфології індуїзму — старший зведений брат Кришни, аватара Вішну або ж змія Шеші, герой давньоіндійського епосу Магабгарати.

У міфології

Перекази про Балараму містять Магабгарата, «Вішну-пурана», «Бгаґавата-пурана» та ін.

Згідно з «Вішну-пураною», коли асури поширили свою владу на землю, боги звернулися по допомогу до Вішни. Той узяв 2 волосини — чорну (власну, символ Кришни) та білу (від Шеші, який вважався частиною Вішну, символ Баларами) — й помістив їх у лоно земної жінки Девакі. Баларама вважався сьомим сином, що був зачатий Девакі, дружиною Васудеви, але перед народженням був дивним чином перенесений у лоно іншої дружини — Рогіні. У такий спосіб його начебто вберегли від брата Девакі — тирана Кансі, який, наляканий провіщенням оракула, вбивав усіх попередніх її синів.

За міфами, брати виросли разом, Баларама спільно з Кришною брав участь у багатьох пригодах, разом з ним убив Кансі. Чимало подвигів Баларама здійснив і сам, здобув перемоги над демонами. За Магабгаратою, навчив битися булавою представників ворогуючих родів. Перед війною Пандавів з Кауравами відмовився пристати на бік жодної зі сторін і вирушив до святих місць. Повернувся з мандр перед двобоєм своїх учнів, слідкував за дотриманням правил чесної боротьби, був розгніваний через їх порушення. По завершенні всіх призначених діянь Кришна й Баларама завершили своє земне життя (Баларама — у медитативному трансі; за переказом, у цю мить з його рота вийшов білий змій).

Як одна з аватар Вішну та втілення божественного змія Шеші, на якому спочиває Вішну, особливо вшанований у вайшнавізмі та кришнаїзмі. Поряд із тим, Баларама рідко є самостійним об’єктом поклоніння.

Перекази про героя вказують на його «людські слабкості», пристрасть до вина та величезну фізичну силу. Йому приписують одну дружину (Реваті) та двох синів.

Іконографія

Припускають, що Баларема початково був аграрним божеством, оскільки на давніх зображеннях (2 – 1 ст. до н. е.) серед його атрибутів — плуг, леміш, товкач. Зображають світлошкірим, на відміну від синьошкірого Кришни, найчастіше у блакитних шатах та гірляндах з квітів.

Література

  1. Haberman D. L. Journey through the Twelve Forests: An Encounter with Krishna. New York : Oxford University Press, 1994. 244 p.
  2. Bryant E. F. Krishna: A Sourcebook. Oxford : Oxford University Press, 2007. 575 р.
  3. Klostermaier K. K. A Survey of Hinduism. 3rd ed. Albany : State University of New York Press, 2007. 700 р.
  4. Classical Hindu Mythology. A Reader in the Sanskrit Purāṇas / Ed. by C. Dimmitt, J. van Buitenen. New Delhi : Motilal Banarsidass, 2015. 373 p.
  5. Mackenzie D. A. Indian Myth and Legend. London : Forgotten Books, 2018. 600 p.

Автор ВУЕ

Редакція ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Баларама // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Баларама (дата звернення: 10.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
17.03.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶