Бальні танці

На фото —- Бабенко Данііл, чемпіон Києва серед юніорів (стандартна програма, 2023)
Бальні танці 2.jpg
Бальні танці. Латина

Ба́льні та́нці — вид танців, що виконується парами або більшою кількістю учасників з дотриманням встановлених кроків на танцювальних вечорах (балах).

Історична довідка

Історично бальні танці, на відміну від народних або сільських танців, асоціювалися з елітними класами соціальними та запрошеннями на танцювальні заходи.

Зародилися в Італії у 15 ст., поширилися у Франції, яка в 16–17 ст. стала їхньою законодавицею. За наказом французького короля Людовика XIV у м. Парижі було створено Королівську академію танцю (1661). Вона розробляла канони танцювальних форм і рухів, методи викладання, систему танцювальних термінів тощо.

На початку 19 ст. поширилися кадриль (зокрема, її різновид — лансьє), галоп, канкан, полька, мазурка, полонез, в яких поєднуються елементи масового і парного танцю, а з середини 19 ст. — вальс. З поч. 20 ст. на розвиток бальних танців почав впливати танцювальний фольклор Північної та Південної Америки, з’явилися вальс-бостон, тустеп, ванстеп, фокстрот, румба, танго, чарльстон, після Другої світової війниджайв, твіст.

У 21 ст. бальні танці практикують у багатьох частинах світу, в усіх верствах суспільства.

Характеристика

Сучасні бальні танці виконують на публічних танцювальних заходах, професійних танцювальних виставах та офіційних змаганнях. Їх поділяють на масові та конкурсні. Останні регламентуються програмами конкурсів, які проходять під егідою міжнародних організацій: Всесвітньої ради танцю та Міжнародної федерації спортивних танців.

Бальні танці широко застосовуються у творчості професійних балетмейстерів, композиторів, виконавців, у танцювальних жанрах естради.

Найпрестижнішим змаганням у світі бального танцю вважається Блекпульський фестиваль танцю (м. Блекпул, Велика Британія).

Див. також Спортивні танці.

Бальні танці в Україні

В Україні бальні танці з’явилися в 17 ст. у середовищі польської та української верхівки. Популярними танцями того часу були менует, гавот, алеманда, сарабанда, буре, жига, з 18 ст. — ригодон, екосез та ін.

З 18 ст. в Україні бальний танець активно взаємодіяв з балетом. Деякі форми бального танцю розвинулись в історико-побутовий танець. Бальні танці швидко поширилися в різних країнах і згодом набули у кожній з них певних національних особливостей. Так з’явилися українські варіанти вальсу, польки, кадрилі тощо. Були створені нові танці на національній основі: «Український ліричний» — (О. Бердовський), «Українська коловерть» (В. Захарченко), «Український бальний» (Л. Онищенко) тощо.

Викладання бального танцю на основі класичного танцю було запроваджено з 18 ст. у більшості освітніх закладів — університетах, гімназіях, військових училищах, інститутах шляхетних дівчат. Так, у Харківському університеті 1810–1814 бальні танці викладав відомий петербурзький артист балету І. Єропкін (1764–1814; тепер РФ — Україна). Деякі фігури бального танцю того часу зафіксував художник Д. Левицький (бл. 1735–1822; тепер Україна — РФ) у портретах вихованок Смольного інституту шляхетних дівчат Н. Борщової (1776), О. Левшиної (1775), К. Нелідової (1773).

З 1970 у колишньому СРСР проводилися всесоюзні конкурси бального танцю, в Україні з 1980 — республіканські. Практичні питання бальних танців в Україні розробляли А. Кривохижа (нар. 1925), О. Литвинов (1954–2014), обидва — Україна, Г. Чапкіс та ін.

Література

  1. Школьников Л. Рассказы о танцах. Москва : Советская Россия, 1966. 128 с.
  2. Аркина Н., Бахто С., Борзов А. и др. Современный бальный танец. Москва : Просвещение, 1978. 431 с.
  3. Вакуленко О. М. Новаторство сценічних бальних танців початку XXI століття // Мистецтвознавчі записки. 2019. Вип. 36. С. 129–133.
  4. Ивановский Н. П. Бальный танец XVI–XIX вв. 5-е изд., стер. Санкт-Петербург : Лань, 2020. 256 с.

Автор ВУЕ

Редакція_ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Бальні танці // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бальні танці (дата звернення: 14.05.2024).



Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
02.02.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶