Баракуда

Бараку́да, сфірена (Sphyraena) — рід великих хижих риб родини баракудових ряду окунеподібних.

Таксономія і характеристика

У складі роду відомо 53(54) види, з них 28(29) сучасних риб і 25 — викопних. В іхтіофауні України є 2 сучасних види: баракуда європейська (Sphyraena sphyraena) і баракуда червона (Sphyraena pinguis).

Зовні баракуда подібна до прісноводної щуки й уперше була описана К. Ліннеєм саме як вид цього роду риб — щука сфірена (Esox sphyraena), тому вони відомі ще й як морські щуки.

У 20 ст. в Італії було знайдено скам’янілості викопної баракуди віком близько 45 млн років.

Тіло баракуд обтічної форми, циліндричне, видовжене, завдовжки від 45 см до 3 м, найчастіше 0,6–1 м. Вага може становити до 46 кг. До чверті довжини тіла займає загострена голова. У баракуд є 2 ряди зубів: зовнішній і внутрішній. Забарвлення залежить від виду й умов життя: верх тіла риб здебільшого темний (сірий, темно-зелений, чорний, синій), проте боки сріблясті (світло-сірі з металічним блиском). Черевце біле. У деяких видів на тілі розташовані нерегулярні темні плями. Плавці коричневі, іноді жовті. Посередині голови розташовані очі. Зябра закриті кришками, на яких відсутні зубці. На спині розташовані 2 плавці: передній має 5 променів-колючок, другий з одним основним і дев’ятьма м’якими променями. Уздовж всього корпусу проходить виражена бічна лінія. У нижній частині розташовані грудні й анальний плавці. Тулуб закінчується потужним, чітко розгалуженим, симетричним хвостом.

Спосіб життя

Дрібні риби роду плавають зграями; великі зазвичай тримаються усамітнено. Живляться дрібнішими видами риб, зокрема баракуди полюють на лавраків, морських півників, лящів, ставрид, анчоусових, сардину європейську, креветок та інших ракоподібних і навіть молодих особин свого виду (див. Канібалізм). Мають відмінний зір, чудово плавають у каламутній воді, де бачать краще, ніж їхня потенційна здобич. Жертву баракуди атакують із засідки, блискавично, міцно хапають її гострими зубами. Під час спільного полювання баракуди атакують рибу, що плаває зграями.

Розмноження й тривалість життя

Нерестяться в неглибоких акваторіях, на мілинах. Сезон нересту різний для різних популяцій. Настання періоду розмноження пов’язано зі змінами температури води в районі проживання риб. Розмножуються з дворічного віку. Риби на короткий період збираються в групи. Самиці відкладають ікру у воду, де її активно поїдають інші морські мешканці, включно із самцями баракуд. Відсоток виживання ікринок і молодняку, що з них вилупився дуже незначний, але достатній для підтримання чисельності популяцій. Молода самиця продукує близько 50 тис. ікринок, дорослі — до 200 тис. У популяціях, що мешкають у мангрових лісах метання ікри відбувається не у відкритій воді, а в заплавах. Тривалість життя баракуд залежно від виду становить 12–20 років.

Поширення та екологія

Представників цього роду вважають одними з найагресивніших морських хижаків, що населяють субтропічні акваторії Атлантичного, Тихого та Індійського океанів. Полюють на глибинах до 100 м. На території поширення віддають перевагу мангровим заростям і рифам, включно з великим рифом бар’єрним. Баракуду європейську (Sphyraena sphyraena) вважають одним із найпоширеніших і найчисельніших видів роду. Також цей вид є найбільшим серед сфірен у акваторіях Середземного і Чорного морів. Північною межею поширення є береги Англії в Брістольській затоці. Природний ареал сягає Канарських островів, прибережних вод Латинської та Південної Америки. В Україні баракуда європейська — рідкісний вид: відзначалася біля кримських берегів (м. Балаклава, м. Севастополь) та в Одеській бухті. Баракуда червона (Sphyraena pinguis) є одним з найменших видів роду, її довжина не перевищує 45–55 см, поширення — східна Атлантика (акваторії на сході Панами, в Мексиканській затоці, в Південній Флориді, північна межа ареалу — береги Канади). До видів, що розширюють свій ареал, належить баракуда тупорила (Sphyraena obtusata). Мешкає на невеликих глибинах 3–30 м біля берегів Індонезії, Мікронезії, Філіппін. Відвідує прибережні води Австралії, Нової Зеландії, з Червоного моря дісталася Середземного й навіть Чорного (1999 була зафіксована в Криму, в прибережних водах Балаклавської бухти). Розширює свій ареал і баракуда жовтохвоста (Sphyraena flavicauda) — один із найдрібніших видів роду (завдовжки до 40 см). Населяє Індійський океан. У 1992 була вперше виявлена біля берегів Ізраїлю, 2002 досягла о. Родос, 2005 зафіксована біля берегів Лівії. Є серед баракуд є і нечисленні, зникаючі види, до яких належить баракуда гостропера (Sphyraena acutipinnis). Поширена в Індо-Тихоокеанському регіоні, від Східної Африки до Гавайських островів. Освоїла пелагічні зони біля берегів Японії і Китаю.

Значення

Всюди в ареалах поширення баракуди є об’єктами рибного промислу (як традиційного рибальства, так і промислового вилову).

Додатково

Відомо, що у м’язах баракуд накопичуються токсини отруйних риб, якими вони живляться (наприклад, з родини голкочеревих), тому м’ясо великих баракуд також отруйне. Вживання в їжу такої риби може спричинити отруєння з летальними наслідками. В організмах деяких рифових баракуд накопичується отрута сігуатоксин, що також робить їх небезпечними для вживання в їжу.

Література

  1. Мовчан Ю. Риби України. Київ : Золоті ворота, 2011. 444 с.
  2. Куцоконь Ю. К., Квач Ю. В. Українські назви міног і риб фауни України для наукового вжитку // Біологічні студії. 2012. Т. 6. № 2. С. 199–220.
  3. Nelson J. S., Grande T. C., Wilson M. V. Fishes of the World. 5th ed. Hoboken : John Wiley & Sons, 2016. 752 p.
  4. Ferri J., Brzica A. Age, Growth, and Utility of Otolith Morphometrics as Predictors of Age in the European Barracuda, Sphyraena sphyraena (Sphyraenidae): Preliminary Data // Fishes. 2022. Vol. 7. № 2. P. 1–8. URL: https://www.mdpi.com/2410-3888/7/2/68
  5. Family Sphyraenidae — Barracudas // FishBase. URL: https://www.fishbase.se/summary/FamilySummary.php?ID=360
  6. Fricke R., Eschmeyer W., Fong J. Eschmeyer’s Catalog of Fishes // California Academy of Sciences. URL: http://researcharchive.calacademy.org/research/ichthyology/catalog/SpeciesByFamily.asp#Cottidae

Автор

Редакція ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Баракуда // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Баракуда (дата звернення: 12.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
04.08.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶