Барбіроллі, Джон

Барбіроллі Джон.jpg

Барбіро́ллі, Джон [ англ. Barbirolli, John; ім’я при народженні — Джованні Баттіста (італ. Giovanni Battista); 02.12.1899, м. Лондон, Велика Британія ― 29.06.1970, там само] ― музикант, диригент і віолончеліст, почесний доктор музики Національного університету Ірландії (з 1952), почесний академік Національної академії святої Цецилії (з 1960).

Барбіроллі, Джон

(Barbirolli, John)

Справжнє ім’я Giovanni Battista
Народження 02.12.1899
Місце народження Лондон
Смерть 29.06.1970
Місце смерті Лондон
Місце діяльності Велика Британія
Напрями діяльності музичне мистецтво


Відзнаки

Ордени Кавалерів Пошани, Білої Троянди, За заслуги перед Італійською Республікою, Мистецтв та літератури (офіцер), Заслуг
Медалі Золота медаль Королівського філармонічного товариства

Життєпис

Народився у сім’ї професійних музикантів. Батько був емігрантом із Італії.

Юний музикант почав грати на скрипці у віці 4 років (згодом перейшов на віолончель), у віці 10 років став стипендіатом Музичного коледжу Трініті.

Навчався у Королівській музичній академії (1912–1916), зарекомендував себе як оркестровий і сольний віолончеліст. Після закінчення академії працював у оркестрі Квінс-холлу (був його наймолодшим учасником).

Професійний сольний дебют як віолончеліста відбувся 1917 в концертній залі Еоліан-холл у м. Лондоні.

В останній рік Першої світової війни вступив до британської армії. Служив у Саффолкському полку. Під час служби диригував оркестром, який був повністю волонтерським. Після закінчення служби 1919 грав з багатьма різними музичними колективами, зокрема з Лондонським симфонічним оркестром і Ковент-Гарденським оркестром. 1924 створив власний камерний оркестр. 1926 Барбіроллі запросили диригувати оркестром у галереї «Шеніл» у лондонському районі Челсі. Колектив спершу мав назву «Камерний оркестр Шеніл», згодом перейменований на «Камерний оркестр Джона Барбіроллі».

12.12.1927 вперше диригував Лондонським симфонічним оркестром, замінивши Т. Бічема (1879–1961; Велика Британія). Був запрошеним диригентом королівського театру «Ковент-Гарден» (1928–1933).

Від 1933 протягом трьох сезонів працював постійним диригентом Шотландського симфонічного оркестру. Водночас отримував запрошення диригувати іншими оркестрами у Великій Британії та за кордоном.

У сезоні 1936–1937 був запрошеним диригентом Нью-Йоркського філармонічного оркестру, а 1937–1942 — головним диригентом цього оркестру (змінив на цій посаді А. Тосканіні). Під час перебування в м. Нью-Йорку диригував виконанням творів сучасних композиторів, зокрема, дав світові прем’єри Концерту для скрипки з оркестром і Симфонії-реквієму Б. Бріттена, який тоді мешкав у м. Нью-Йорку. Виступав також з різними американськими та канадськими оркестрами.

Після повернення до Великої Британії перебував на посаді диригента оркестру «Галле» в м. Манчестері (1943–1970). Оркестр здобув світову славу та почав конкурувати з Лондонським симфонічним оркестром і Лондонським філармонічним оркестром.

Працював головним диригентом Х’юстонського симфонічного оркестру (1961–1967), співпрацював з Берлінським філармонічним оркестром (1961–1970).

Погіршення здоров’я не завадило Барбіроллі продовжувати диригувати, записувати музику та гастролювати по всьому світу з великими оркестрами. Провів великі концертні тури Латинською Америкою (з оркестром «Філармонія», 1963) та СРСР (Симфонічний оркестр Бі-Бі-Сі, 1967).

Останній концерт Барбіроллі відбувся за кілька днів до його смерті. Останнім твором, яким він диригував публічно, була Симфонія № 7 Л. ван Бетховена.

Творчість

Творчість Барбіроллі пов’язана насамперед з музикою англійських композиторів — Е. Елгара, Ф. Діліуса та Р. Воан-Вільямса (1872–1958; Велика Британія). Зокрема, 02.05.1956 у Залі вільної торгівлі в м. Манчестері відбулась прем’єра Симфонії № 8 Р. Воана-Вільямса з оркестром «Галле» під його керуванням.

У репертуарі диригента були переважно твори пізніх композиторів-романтиків (Г. Малера, А. Брукнера, Я. Сібеліуса), а також більш ранніх композиторів (Ф. Шуберта та інших).

Перші записи Барбіроллі (ще як віолончеліста) відносяться до 1911, останні зроблені за кілька місяців до смерті. Серед його записів як диригента — твори Е. Елгара: «Концерт для віолончелі з оркестром мі мінор» з віолончелісткою Ж. Дю Пре (1945–1987; Велика Британія), ораторія «Сон Геронтія», а також твори Й. Брамса, Г. Малера, Я. Сібеліуса. Переклав для струнного оркестру низку творів Г. Перселла та інших композиторів. Наприкінці своєї кар’єри зробив кілька записів опер, найвідоміший — «Мадам Баттерфляй» Дж. Пуччині, записана 1967 в м. Римі силами Римської опери для компанії ЕМІ (англ. EMI).



Диригент: Джон Барбіроллі. «Мадам Баттерфляй» Дж. Пуччині, 1967.




Диригент: Джон Барбіроллі. Бостонський симфонічний оркестр




Диригент: Джон Барбіроллі. Густав Малер. Симфонія № 5


Нагороди та визнання

Посвячений в лицарі (1949).

Нагороджений орденами Кавалерів Пошани (1969; Велика Британія), Білої Троянди (1963; Фінляндія), «За заслуги перед Італійською Республікою» (1964), Золотою медаллю Королівського філармонічного товариства (1950), іншими відзнаками.

Офіцер ордена Мистецтв та літератури (1966) і ордена Заслуг (1968), обидва — Франція.

У м. Манчестері на честь диригента названо площу і встановлено бюст (2000, скульптор Б. Говард).

Введений до Зали слави журналу «Грамофон» (2012).

За результатами опитування, проведеного в листопаді 2010 британським журналом про класичну музику «Бі-Бі-Сі Мюзік Мегезін» («BBC Music Magazine»), посів дванадцяту сходинку у списку з двадцяти найвидатніших диригентів усіх часів.

Література

  1. Reid Ch. John Barbirolli: A Biography. London : Hamilton, 1971. 446 p.
  2. Wray C. Carlos Kleiber Voted Greatest Conductor of All Time // BBC. 2011. URL: https://www.bbc.co.uk/pressoffice/bbcworldwide/worldwidestories/pressreleases/2011/03_march/carlos_kleiber.shtml
  3. Holden R. Barbirolli: A Chronicle of a Career. Uttoxeter : The Barbirolli Society, 2016. 639 p.
  4. Lorenzo Barbirolli (1798–1867): un musicista tra due patrie / A cura di N. Badolato, C. Mezzetti, A. Molinari. Ferrara : Comune di Ferrara, 2016. 189 p.

Автор ВУЕ

Редакція_ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Барбіроллі, Джон // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Барбіроллі, Джон (дата звернення: 10.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
31.05.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶