Барроу, Ісаак

Ба́рроу, Ісаа́к (англ. Barrow Isaak; ?.10.1630, м. Лондон, Велика Британія ― 04.05.1677, там само; похований у Вестмінстерському абатстві) ― математик, фізик, філософ і богослов.

Барроу, Ісаак

(Barrow Isaak)

Народження .10.1630
Місце народження Лондон
Смерть 04.05.1677
Місце смерті Лондон
Alma mater Триніті-коледж Кембриджського університету
Напрями діяльності математика, фізика, філософія, богослов'я

Життєпис

Народився у сім’ї торгівця полотном. Навчався у школі картузіанського монастиря. 1645 переведений у Триніті-коледж Кембриджського університету. Вивчав стародавні мови, богослов’я та філософію. Знання латинської, грецької та арабської мов уможливили заглиблення в стародавню математику й астрономію. Згодом видав твори Евкліда Александрійського, Архімеда, Аполлонія із Перги та Феодосія з Віфінії з власними коментарями.

1655–1659 подорожував Європою, здійснив тривалу прощу до Гроба Господнього, відвідав Францію, Італію, Візантію, Німеччину, Нідерланди.

Після повернення на батьківщину 1660 очолив кафедру грецької мови Кембриджського університету. 1662 ― професор геометрії, викладач геометрії та оптики в Грешем-коледжі університету. 1664 обраний першим Лукасівським професором математики в Кембриджі. Учитель І. Ньютона, в якому відразу помітив видатні здібності.

1669 Барроу залишив кафедру математики, яку очолив Ньютон.

Від того часу присвятив себе богослов’ю. 1670 отримав ступінь доктора богослов’я, 1675 став президентом Триніті-коледжу.

Наукова діяльність

Математика

Найвагоміший внесок зробив у геометрію та оптику.

Найвідоміша теоретична робота Барроу в галузі математики ― створення методології розрахунку тангенсів. У геометрії розробив спосіб знаходження дотичних, більш загальний, ніж сучасний йому метод Ферма, і досить близький до сучасних методів, заснованих на застосуванні диференціалів. Першим усвідомив, що задача про дотичні обернена відносно задачі про квадратури. Проте через його прихильність до геометричного підходу у викладенні та відсутність формулювання в термінах змінної та функції більшість читачів не оцінили значення цього зв’язку.

1684 опубліковано його лекції в Кембриджі «Математичні професійні читання Лукасіані у державних школах Академії Кантабригенсіс» («Мathematici professorii Lucasiani, lectiones habitae in scholis publicis academiae Cantabrigensis»).

1861 у м. Лондоні видано його лекції з оптики та геометрії «Уроки оптики та геометрії, або Оптичне явище, під час якого слід досліджувати причини» («Lectiones, opticae et geometricae, in quibus phoenomenon opticorum genuinae rationes investigantur»). У цій праці він виступив як один із попередників І. Ньютона та Г. Ляйбніца у створенні числення нескінченно малих. Включив загальне розв’язання питання про розміщення фокуса оптичного скла. Він вивів формулу для визначення місця фокуса падаючих променів — паралельних, тих, що сходяться і розсіюються; першим увів принцип уявних зображень. Ця праця не втратила значення дотепер.

Богослов’я

Чимало богословських, моральних і поетичних творів Барроу були зібрані Архієпископом Кентерберійським Дж. Тіллотсоном (1630–1694; Англія) й видані 1859 у м. Лондоні (у 4-х томах).

Залишив по собі понад 100 промов і проповідей, поцінованих за красномовство.

Визнання

Став одним із членів-засновників Лондонського королівського товариства (1662).

На честь Барроу названий кратер на Місяці.

Праці

  • Euclidis elementorum libri XV breviter demonstrati. Cantabrigiæ : Academiæ Typographeo, 1655. 342 p.
  • The Mathematical Works of Isaac Barrow. New York : Cambridge University Press, 2013. 788 p.

Література

  1. Кэргон Р. Ньютон, Барроу и гипотетическая физика / Пер. с англ. А. Н. Боголюбова // Физика на рубеже XVII–XVIII вв. Москва : Наука, 1974. С. 31.
  2. Арнольд В. И. Гюйгенс и Барроу, Ньютон и Гук. Москва : Наука, 1989. 96 с.
  3. Hoy M. Isaac Barrow: His Life and Legacy. Douglas : Manx Heritage Foundation, 2010. 136 p.

Автор ВУЕ

Редакція_ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Барроу, Ісаак // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Барроу, Ісаак (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
01.06.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶