Басо остинато

Ба́со остина́то (італ. basso ostinato — упертий, завзятий, настирливий бас) — багатозначний термін.

1) Мелодичний малюнок, що безперервно повторюється в басовому голосі музичного твору. Особливо часто трапляється у музиці 17–18 ст., у старовинних танцювальних формах пасакальї і чакони, в супроводі арій.

2) Твір поліфонічного складу, де бас безперервно повторює одну тему.

Характеристика

Термін «басо остинато» передбачає бас, що повторюється, один голос поліфонічної (див. Поліфонія) або гомофонної (див. Гомофонія) композиції. Проте означене поняття часто вживають у ширшому розумінні. У більшості композицій тонального (див. Тон) періоду, заснованих на техніці басо остинато, відновлюється не стільки бас (ритміка та мелодика якого може бути нестабільна, особливо у старовинних формах басо остинато), скільки гармонічна (див. Гармонія (музика)) модель (схема послідовного чергування гармонічних суголось).

У посттональній (атональній; див. Атональність) музиці 20–21 ст. басо остинато не обов’язково пов’язують із повторенням гармонічних формул. Щодо такої музики термін використовують у прямому значенні — стабільно («уперто») повторюється лише басовий голос, решта категорій музичної композиції, крім форми (гармонія, ритм, фактура), — мобільні (змінювані).

Історія виникнення

Появу басо остинато як техніки музичної композиції пов’язують безпосередньо з формами 13–14 ст., що ґрунтувалися на кантус фірмус (мелодії, що виконувала функцію композиційної основи в поліфонічних творах), та зародженням гармонічної (мажоро-мінорної) системи.

В епоху Відродження почали стабілізуватися характерні гармонічні звороти, що використовують акустично найсильнішу, кварто-квінтову, спорідненість фундаментальних тонів; з’явилися перші «басо-гармонічні» формули.

В епоху Відродження та бароко на основі басо остинато будували чимало пісенно-танцювальних жанрів (романеска, малагенья, фолія), інструментальні імпровізації. У ранніх зразках теми басо остинато зазвичай короткі (наприклад, чакона «Зефіро повертається» з 9-ї книги мадригалів К. Монтеверді).

Такі формули поширилися в Італії та Іспанії 16 ст. (особливо в інструментальній музиці), популярність отримали під різними назвами: пасамеццо, романеска, фолія, руджеро тощо.

У Великій Британії аналогічна техніка узвичаїлася як «граунд» (англ. ground — основа).

Розвиток форми басо остинато спричинив появу нової музичної форми — варіації.

Пізніше, на основі гармонічних моделей басо остинато виникли нові музичні форми, зокрема варіації на остинатний бас (варіації на басо остинато). Сформувавшись у 16 ст., вони досягли розквіту в епоху бароко 17–18 ст.

У варіаціях на басо остинато (варіації на витриманий бас) відобразилися суттєві риси художнього стилю цієї епохи. Один із головних проявів поліфонічності у варіаціях басо остинато — конструктивна автономія верхніх голосів відносно до басу. Остинатному басу може протистояти не тільки поліфонічна, але й гомофонна тканина, як фігураційна так і акордова (наприклад, у хроматичній темі «Розп’яття» з Меси h-moll Й. С. Баха немає жодного звука, що зберігає незмінне значення, кожен звук теми може бути потрактований по-різному).

В епохи віденської класики та романтизму приклади басо остинато поодинокі.

Басо остинато (переважно у зв’язку з відродженням інтересу до старовинної, зокрема ренесансної та барокової музики) знову увійшов до арсеналу техніки музичної композиції у 20 ст.

Література

  1. Юцевич Ю. Є. Музика. Словник-довідник. Тернопіль : Навчальна книга — Богдан, 2003. С. 24–25.
  2. Мороз М. О. Елементарна теорія музики: навчально-методичний посібник. 2-ге вид., перероб. та допов. Одеса : Купрієнко С. В., 2019. С. 169.

Автор ВУЕ

М. О. Мороз


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Мороз М. О. Басо остинато // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Басо остинато (дата звернення: 11.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
06.06.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶