Батальйон територіальної оборони

Батальйон територіальної оборони Актуально.png

Батальйо́н територіа́льної оборо́ни — основний тактичний (див. Тактика) підрозділ територіальної оборони України.

Характеристика

Організаційна структура і склад

Складається з управління; чотирьох стрілецьких рот; розвідувального, зв’язку та інженерно-саперного взводів; підрозділів медичного й матеріально-технічного забезпечення.

Призначення

Батальйон територіальної оборони призначений для виконання таких завдань:

Ці завдання батальйон територіальної оборони виконує поза зонами (районами) проведення операцій (бойових дій) в адміністративно-територіальних одиницях держави.

Особливості застосування

2012 до складу Сухопутних військ Збройних сил України введено окремі батальйони територіальної оборони. Вони мали формуватися з військовозобов’язаних у випадку мобілізації військової, їхніми командирами мали призначатися офіцери відділу територіальної оборони обласних комісаріатів військових. Порядок формування визначено з розрахунку один батальйон територіальної оборони на зону територіальної оборони (усього 27): область, Автономна Республіка Крим, міста Київ та Севастополь. Лише раз (2012) проведено навчання з відпрацювання формування батальйону з призовом військовозобов’язаних та проведенням бойового злагодження.

Уперше практичне формування батальйонів територіальної оборони розпочато у березні 2014 під час мобілізації. До 31.05.2014 сформовано 27 батальйонів територіальної оборони ЗСУ. Їх застосовували для недопущення поширення району конфлікту збройного, створення умов для нормального функціонування органів державної влади та органів місцевого самоврядування. Безпосередньо під керівництвом Генерального штабу ЗСУ ізольовано кризовий район проведення Антитерористичної операції (АТО; периметр ізоляції становив понад 900 км) та виставлено 104 блокпости. У районі проведення АТО на території Донецької області та Луганської області батальйони територіальної оборони залучали до виконання завдань щодо:

  • обладнання та несення служби на блокпостах і опорних пунктах;
  • охорони та оборони базових таборів;
  • охорони та супроводження колон і вантажів;
  • охорони та оборони військових об’єктів;
  • оборони визначених рубежів (об’єктів).

Для участі в АТО на території Донецької та Луганської областей сформовано 32 батальйони територіальної оборони, які виконували зазначені завдання, періодично змінюючи один одного після проведення заходів відновлення боєздатності. Вторгнення на територію України регулярних військ ЗС РФ улітку 2014 та брак необхідної кількості боєздатних регулярних частин Сухопутних військ української армії для відсічі збройної агресії змусили командування ЗСУ залучати батальйони територіальної оборони до участі у бойових діях. Вони воювали як із регулярними частинами ЗС РФ, так і з незаконними збройними формуваннями, основу яких складали фахівці диверсійно-розвідувальних сил РФ та їх найманці. Для підвищення бойових спроможностей батальйонів територіальної оборони керівництвом ЗСУ прийнято рішення провести відповідні зміни в їх організаційно-штатній структурі, зокрема посилити важким озброєнням, бронетехнікою, протитанковими, зенітно-артилерійськими та мінометними підрозділами. Батальйони територіальної оборони переформовано в окремі мотопіхотні батальйони та введено до штатів механізованих, танкових, ракетних та артилерійських бригад. Також на їхній основі сформовано окремі мотопіхотні бригади.

Від кінця 2017 з метою нарощування спроможностей сил і засобів територіальної оборони почали створювати окремі бригади територіальної оборони (з розрахунку одна бригада на зону територіальної оборони). Усього сформовано 25 кадрованих бригад, які в мирний час утримувалися з мінімальною кількістю особового складу. Організаційно до складу окремої бригади територіальної оборони мало входити 6 батальйонів територіальної оборони, а також окремі підрозділи.

Озброєння і технічне оснащення

Батальйони територіальної оборони озброєно стрілецькою зброєю, протитанковими керованими ракетними засобами та засобами ближнього бою. Відповідно до організаційно-штатної структури, озброєння і військової техніки батальйон територіальної оборони спроможний виконувати завдання територіальної оборони та вести бойові (спеціальні) дії автономно.

2020 у структурі Командування Сухопутних військ ЗСУ створено Командування територіальної оборони.

01.01.2022 на підставі Закону України «Про основи національного спротиву» створено Сили територіальної оборони як окремий рід сил ЗСУ. Чисельність батальйонів територіальної оборони у бригадах узгоджено з адміністративно-територіальними змінами (з розрахунку батальйон на район, плюс батальйон в обласному центрі).

З початком широкомасштабного вторгнення ЗС РФ в Україну 24.02.2022 батальйони територіальної оборони включилися у боротьбу з агресором.

Джерела

  • Про оборону України: Закон України № 1932-ХІІ від 06 грудня 1991 р. // Відомості Верховної Ради України. 1992. № 9. Ст. 106. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1932-12#Text
  • Про затвердження Указу Президента України «Про часткову мобілізацію: Закон України № 1126-VII від 17 березня 2014 р. // Відомості Верховної Ради. 2014. № 15. Ст. 328. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1126-18#Text
  • Про основи національного спротиву: Закон України № 1702-ІХ від 16 липня 2021 р. // Відомості Верховної Ради. 2021. № 41. Ст. 339. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1702-20#Text

Література

  1. Біла книга — 2018. Збройні Сили України. Київ : Міністерство оборони України, 2019. 172 с.
  2. Жирохов М. 40-й батальон территориальной обороны в войне на Донбассе (июль–август 2014 года). Чернигов : Княжий Вал, 2020. 84 с.
  3. Біла книга 2019–2020. Збройні Сили України. Держспецтрансслужба. Київ : Міністерство оборони України, 2021. 196 с.

Автор ВУЕ

В. В. Свинаренко


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Свинаренко В. В. Батальйон територіальної оборони // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Батальйон територіальної оборони (дата звернення: 15.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
31.03.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶